امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۹:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27117
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۳
تعداد بازدید: 104
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «رمضان رحیم‌اف» وزیر کشور تاجیکستان امروز جمعه در یک نشست خبری به خبرنگاران ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «رمضان رحیم‌اف» وزیر کشور تاجیکستان امروز جمعه در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت تبراف به اتهام تشکیل سازمان افراطی و به جرم دست داشتن در چندین جنایات سنگین تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌ است.

وی تصریح کرد: نامبرده که 60 سال دارد متولد روستای «سمسالیک» ناحیه «نورآباد» در 135 کیلومتری شرق این کشور بوده و مبتکر و سازمان‌دهنده بخش منطقه‌ای سازمان افراطی انصارالله در تاجیکستان عنوان می‌شود.

به گفته وزیر کشور تاجیکستان، تبراف با درخواست «دوشنبه» به اتهام ارتکاب جرائم سنگین در دوران جنگ داخلی در فهرست بین‌المللی افراد تحت پیگرد قانونی وارد شده و هم‌اکنون تحت پیگرد اینترپل می‌باشد.

در همین حال، ژنرال «جوره‌خان زائراف» مسئول بخش مبارزه با جرم و جنایت سازمان‌یافته وزارت کشور تاجیکستان ضمن تشریح موضوع در این نشست، افزود: تبراف در دوران جنگ داخلی از جمله فرماندهان شناخته‌شده در صفوف نیروهای اتحاد مخالفان دولت بود و نفوذ زیادی بر تصمیم‌گیری‌ شخصیت‌های سیاسی و مذهبی وقت داشت.

این مسئول وزارت کشور تاجیکستان تصریح کرد: این رهبر افراطی در مدت سال‌های مقاومت مسلحانه در تاجیکستان چندین عملیات گسترده را علیه نیروهای دولتی طرح‌ریزی و انجام داده که حمله به پاسگاه شماره 12 مرزبانی در مرز با افغانستان از جمله اقدامات گروهی تحت فرماندهی تبراف عنوان می‌شود.

این حمله 20 سال پیش در تابستان سال 1993 به این دلیل که این پاسگاه مرزی تحت مراقبت مرزبانان روسیه قرار داشت، مورد حمله این گروه افراطی قرار گرفته و بر اثر آن 25 مرزبان افسر و سرباز کشته شدند.

به گفته وی، پس از دستیابی دولت و اتحاد نیروهای مخالف به صلح در سال 1997، تبراف بدون پذیرش شرایط توافق‌نامه صلح و رضایت ملی، تاجیکستان را ترک کرد و به حامیان «حرکت اسلامی ازبکستان» در افغانستان و پاکستان پیوست.

رحیم‌اف همچنین تأکید کرد: این فرمانده امضای سند صلح که راه را برای بازگشت هزاران تن شبه‌نظامی مهاجر تاجیک باز کرد اقدام ناکام اتحاد نیروهای مخالف پیشین دانسته و از صفوف آنها خارج شد.

به گفته این منبع، تبراف در سال‌های زندگی در مهاجرت و دوری از تاجیکستان پس از چند مدت همکاری، از حرکت اسلامی ازبکستان نیز خارج شده و یقینا با مساعدت و پشتیبانی مالی نهادهای اطلاعاتی خارجی سازمان افراطی «انصارالله» را در تاجیکستان ایجاد کرده و فعالیت غیررسمی آن‌ را رهبری می‌کند.

اعلام تحت پیگرد قرار گرفتن رهبر سازمان افراطی «انصارالله» در حالی است که  دادگاه عالی تاجیکستان بیش از یک سال قبل با شناسایی اهداف و برنامه عمل این گروه، با صدور مصوبه‌ای این سازمان را غیرقانونی اعلام کرد.

«حزب‌التحریر»، سلفیت، «جماعت‌التبلیغ»، «جندالله» و حرکت اسلامی ازبکستان از دیگر سازمان‌های افراطی ممنوع در تاجیکستان می‌باشند اما بنا به گفته منابع آگاه، به دلیل فشار و تعقیب نهادهای انتظامی و امنیتی، این گروه‌ها فعالیت خود را به طور زیرزمینی گسترش می‌دهند.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها