امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۱:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2714
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۶
تعداد بازدید: 161
محمد علی نظارت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به آخرین وضعیت فاز 13 پارس جنوبی در قسمت فرا ساحل ...

محمد علی نظارت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به آخرین وضعیت فاز 13 پارس جنوبی در قسمت فرا ساحل گفت: با توجه به اتفاق غرق شدن جکت، متاسفانه در زمان اجرای پروژه مقداری تاخیر ایجاد شد.

مدیر فناوری آبهای عمیق شرکت صدرا تصریح کرد: بنابراین پیش‌بینی کرده بودیم که اجرا در 13 ماه انجام شود، اما زمان اتمام کار به 22 ماه رسید.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی متخصصان شرکت صدرا در تلاش هستند، تا زمان را کوتاه کرده تا بتوانند زمان اتمام فاز را کوتاه کرده و نگذارند، تا اجرای این فاز 22 ماه طول بکشد.

نظارت با اشاره به آخرین وضعیت جکت غرق شده، گفت: متخصصان این شرکت حدود 15 روز پس از حادثه به محل رفته و از جکت بازدید کردند و از 20 اسفند ماه جکت آماده خروج از آب شده است.

وی گفت: ارزیابی ها نشان می دهد که جکت سالم است و آسیب جدی ندیده است.

نظارت در پاسخ به سوال دیگر فارس مبنی بر آسیب دیدن چاه و تاسیسات سرچاهی گفت: هنوز مشخص نیست که برای چاه مشکلی ایجاد شده است، یا خیر، اما امیدواریم که چاه آسیب ندیده باشد.

مدیر فناوری آبهای عمیق شرکت صدرا تصریح کرد: پس از کنار کشیدن جکت می‌توان در مورد چاه اظهار نظر دقیق داشت، اما هم اکنون اطلاعاتی که داریم حاکی از سالم بودن چاه است.

نظارت گفت: اگر برای چاه مشکلی ایجاد شود، باید دوباره این چاه را حفاری و چاه آسیب دیده را باید مسدود کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس دومین جکت فاز 13 پارس جنوبی در تاریخ 9 بهمن ماه سال گذشته هنگام نصب در آبهای خلیج فارس غرق شد.

این گزارش اضافه می‌کند: شرکت صدرا که سازنده این جکت بوده برای ساخت آن نزدیک به 40 میلیون دلار هزینه و حدود 30 ماه برای ساخت آن زمان صرف کرده است.

فاز 13 پارس جنوبی به منظور استخراج روزانه 56 میلیون متر مکعب گاز غنی از مخزن مشترک پارس جنوبی اجرا می‌شود.

با بهره برداری از پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی در عسلویه روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز شیرین، روزانه 80 هزار بشکه میعانات گازی، روزانه 2900 تن (سالانه 1.05 میلیون تن ) گاز مایع LPG ، روزانه 2750 تن (سالانه 1 میلیون تن) اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و روزانه 400 تن گوگرد تولید می‌شود.

بر اساس این گزارش، در بخش دریایی این پروژه نیز هم‌اکنون چهار سکوی سرچاهی هر کدام به وزن 2400 تن، چهار جکت هر کدام به وزن 1900 تن، چهار پل ارتباطی هر کدام به وزن 240 تن و چهار مشعل هر کدام به وزن 110 تن ساخته خواهد شد. بقیه متعلقات پروژه در مجموع به وزن 33320 تن در کارخانه فراساحل بوشهر در دستور کار برای اجرا است.

در بخش دریایی فاز 13 پارس جنوبی که معادل 2 فاز استاندارد پارس جنوبی است تعداد 38 حلقه چاه گازی حفر می‌شود؛ همچنین ساخت 2 خط لوله اصلی 32 اینچی انتقال گاز از سکوهای اصلی به پالایشگاه خشکی در مجموع به طول 180 کیلومتر به همراه 2 رشته خط 4.5 اینچ تزریق MEG و همچنین ساخت خطوط لوله Infield که 2 رشته خط 18 اینچی انتقال گاز از سکوهای اقماری به خروجی سکوهای اصلی، در مجموع به طول 14 کیلومتر به همراه 2 رشته خط لوله 4.5 اینچی تزریق MEG در این پروژه در دست اجرا است.

طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی با مشارکت پیمانکاران ایرانی و با برآورد هزینه پنج میلیارد و 180 میلیون دلار در دست اجرا است؛ شرکت پترو پایدار ایرانیان، شرکت مپنا و صدرا (شرکت صنعتی دریایی ایران)، اعضای کنسرسیوم اجرایی این پروژه هستند.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها