امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 21
۱۴:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2721
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۶
تعداد بازدید: 145
پدیدار رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص مذاکره با ...

پدیدار رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص مذاکره با مسئولان وزارت نفت مبنی بر تعدیل قرار دادهای منعقد شده گفت: در هفته جاری و هفته آینده قرار است نشستی با کمیسیون طرح های ویژه وزارت نفت با حضور نماینده وزیر نفت برگزار شود، تا بحث و بررسی در خصوص رقم قرار دادهای منعقد شده و قرار دادهای جدید تغییر کند.
پدیدار اضافه کرد: هم اکنون کارگروه در خصوص فرمول جدید قرار دادها درحال بحث و گفت‌وگو هستند، تا ضریب 2.5 را در قرار دادها اعمال کنند که این ضریب نرخ افزایش قیمت ارز در سال 91 و 92 نسبت به سال 90 است.
وی تصریح کرد: خوشبختانه وزارت نفت قبول کرده تا قرار دادهای منعقد شده را تعدیل قیمت کند که امیدواریم تا پایان اردیبهشت ماه جاری تمام قرار دادها تعدیل شده تا بتوانیم کار خود را در خصوص ساخت داخل آغاز کنیم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس هم اکنون حدود 70 درصد از تجهیزات مورد نیار صنعت نفت از داخل کشور تامین می‌شود که 30 درصد باقی مانده مربوط به صنایع های تک و صنایعی است که هنوز به دانش فنی آنها دست پیدا نکردیم.
رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در یک نشست خبری که قبل از برگزاری نمایشگاه هجدهم نفت برگزارشد، اعلام کرده بود در صنعت نفت سالانه نیاز به ساخت 30 میلیارد دلار تجهیزات هستیم که سال گذشته تنها 15 میلیارد دلار تجهیزات در داخل کشور ساخته شد و تنها سهم انجمن از این مقدار حدود 40 درصد و نزدیک به 5 میلیارد دلار بوده است.
وی با اشاره به مشکلاتی که بین انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت و وزارت نفت وجود دارد، تصریح کرده بود وزیر و حتی مقام های ارشد صنعت نفت سیاستی را که به نفع انجمن است، تبیین می کنند، ولی در هنگام اجرا بدنه صنعت نفت مقاومت می کند به طوری که دستور وزیر نفت تنها در حد دستور باقی می ماند و هرگز به مرحله اجرا نمی رسد.
وی نمونه بارز این مشکلات را در ساخت و تعمیرات توربین ها مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: از سال 89 تا کنون با توجه به اینکه در تعمیرات توربین به خودکفایی رسیدیم اما نزدیک به 3 سال است که هیچ قرار دادی مبنی بر تعمیرات توربین در داخل کشور امضا نشده است.
این گزارش اضافه می‌کند، اما نکته ای که پدیدار بیشتر از همه موضوعات آن را مورد تاکید قرار داده بود عدم تعدیل قرار دادهایی است که با اشاره به افزایش نرخ ارز در داخل کشور صورت گرفته بود و اضافه کرده بود که حدود 50 قرار داد با صنعت نفت در طول سال 90 و 91  منعقد شد که براساس نرخ دلار 1226 تومان این کار صورت گرفت، اما در شرایط فعلی قیمت دلار به 3000 تومان رسیده است و باید وزارت نفت رقم قرار دادها را تعدیل کرده و براساس نرخ ارز جدید محاسبه کند.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها