امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۱:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27224
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۳۹
تعداد بازدید: 72
محمد داودی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه اثری با عنوان «فلسفه تربیتی مشاء» از ...

محمد داودی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه اثری با عنوان «فلسفه تربیتی مشاء» از مجموعه فلسفه‌های تربیتی اسلامی و ایرانی را در دست نگارش دارد، گفت: یک بخش این اثر توسط بنده و دو بخش دیگر به قلم محمد بهشتی و سعید بهشتی نگاشته خواهد شد.

وی مهمترین دغدغه‌شان از پرداختن به این حوزه را نیاز دانشگاه‌ها به علوم تربیتی و فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی دانست و گفت: تاکنون هرچه در دانشگاه‌ها تدریس می‌شده فلسفه غربی شامل رئالیسم، مارکسیسم، ایدئالیسم، فلسفه تربیتی پراگماتیسم و ... بوده است.

نویسنده کتاب «سیره تربیتی پیامبر (ص) و اهل بیت» یادآور شد: این یک اشکال بزرگ است و دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی ذهنیتی کاملاً غربی دارند درحالی که تمدن اسلامی ما پایه‌ای مهم برای تعلیم و تربیت بنا نهاده است.

قائم‌مقام سردبیر دو فصلنامه تربیت اسلامی با اشاره به اینکه سه مکتب بزرگ تربیتی مهم جهان اسلام شامل «مشاء»، «اشراق» و «حکمت متعالیه» که هر سه نیز بنیانگذارانی ایرانی دارند، باید مورد توجه در تدوین منابع درسی فلسفه تربیت اسلامی قرار بگیرند، افزود: دانشجویان باید بدانند که ما به عنوان مسلمان فلسفه‌های تربیتی مستقلی داریم که باید بر هر یک تمرکز کرده و براین اساس آموزش ببینیم.

وی با اشاره به اینکه هر یک از این فلسفه‌های تربیتی در دو مجلد کتاب منتشر خواهد شد، افزود: بخش اشراق توسط محمد بهشتی و بخش حکمت متعالیه به قلم سعید بهشتی منتشر می‌شود اما این آثار متن درسی نیستند به صورت پیشنهادی به دانشگاه‌ها عرضه خواهند شد و خوشبختانه مورد استقبال نیز قرار می‌گیرد، چرا که مورد نیاز، دغدغه و همچنین درخواست دانشگاه‌ها بوده است.

داودی در پایان خاطرنشان کرد: مهمترین مباحث مدون تعلیم و تربیت اسلامی رایج به صورت تدوین مبانی، معرفت‌شناسی،‌ خداشناسی، انسان‌شناسی و اخلاق و سپس روش‌ها تعریف و مراحل آنها براساس این فلسفه و نظر فلاسفه بزرگ مشاء در این کتاب که بزرگترینشان فارابی و ابن سینا هستند، ارایه می‌شود.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها