امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۴:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27251
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، 12 سال از تأسیس دهیاری‌ها‌‌ به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی در روستاهای کشور برای ارائه خدمات جامع روستایی می‌گذرد و ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، 12 سال از تأسیس دهیاری‌ها‌‌ به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی در روستاهای کشور برای ارائه خدمات جامع روستایی می‌گذرد و این در حالی است که همچنان این نهاد نیازمند راهبری در چارچوب قوانین جامع و فراگیر است.

براساس داده‌های آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 90 ،در بررسی تغییرات جمعیت روستایی کشور طی یک دوره 50 ساله نشان می‌دهد که نسبت جمعیت روستایی به کل جمعیت کشور از سال 1335 تا 1390 سیر نزولی داشته و از 68.6 درصد در سال 1335 به 31.4 درصد در سال 1385 و 29 درصد در سال 1390 کاهش یافته است.

همچنین تعداد آبادی‌های کشور براساس داده‌های سرشماری صورت گرفته 63 هزار و 325 آبادی در کشور وجود دارد که از این تعداد معادل 37 هزار و 769 روستا بالای 20 خانوار بوده و به لحاظ تعداد 20 میلیون و 961 هزار و 106 نفر کل جمعیت روستایی در کشور هستند.

آبادی‌های کوچک و پراکنده نیز با تعدادی بالغ بر 25 هزار و 356 آبادی 5.3 درصد جمعیت روستایی کشور را تشکیل می‌دهد که در قانون برنامه پنجم توسعه کشور بر حسب بند «ج» ماده 194 الگوی مدیریت برای آنها طراحی خواهد شد.

براین اساس، روستاهای دارای دهیاری با تصویب قانون تأسیس دهیاری‌های خودکفا در روستای کشور از سال 1377 تا پایان دولت دهم مجوز حدود 30 هزار دهیاری صادر می‌شود و حدود 83 درصد جمعیت روستا بالای 30 خانوار کشور تحت پوشش خدمات این نهاد غیردولتی قرار گرفته‌اند.

در این راستا محسن کوشش‌تبار، معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس اظهار داشت: حدود 12 سال است که مفهوم دهیاری با قانون تأسیس دهیاری‌ها شکل گرفت و این یعنی آخرین حلقه مدیریتی از سلسله زنجیره‌ای مدیریتی کشور که به نوعی آبادی‌ها و روستاها با حضور و محوریت دهیار شکل بگیرد.

وی با اشاره به اینکه دهیاری‌ها محل تلاقی مشارکت مردم و نظام در جامعه است، بیان داشت: در چارچوب نظام دهیار مدیر ارشد روستایی است که به انتخاب شورای اسلامی روستا و تأیید دولت در دهیاری حضور پیدا می‌کند و به عنوان مدیر ارشد روستا برای حل مشکلات اقدام می‌کند.

فعالیت 27 دستگاه در روستاها

کوشش‌تبار افزود:‌ قریب به 27 دستگاه در روستاهای کشور فعالیت دارد و اگر یک مدیر ارشد باشد دیگر شاهد موازی‌کاری احتمالی در انجام وظایف نیستیم و تاکنون نیز این مولود 12 ساله به نام دهیاری‌ها به خوبی توانسته است نسبت به احقاق حقوق روستا‌نشینان اقدام کند.

معاون دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور بیان داشت:‌ از زمان تأسیس دهیاری‌ها تا سال 84 به 14 هزار دهیاری در روستاهای بین 60 تا 70 خانوار مجوز داده شد و از سال 84 تاکنون دهیاری‌های کشور به حدود 30 هزار دهیاری رسیده است و در 30 هزار روستای کشور نهاد دهیاری و مدیریت ارشد روستایی را خواهیم داشت.

37 هزار آبادی بالای 20 خانوار در کشور

وی درباره نقاط جمعیتی کشور به عنوان آبادی اظهار داشت: 67 هزار نقطه جمعیتی در کشور به عنوان آبادی وجود دارد که 37 هزار نقطه آن برای آباد‌ی‌های بالای 20 خانوار است که در برنامه پنجم توسعه نیز پیش‌بینی شده که برای هر کدام دهیاری تأسیس شود.

کوشش‌تبار افزود: در 4 سال اخیر در تأسیس دهیاری‌ها صد درصد رشد داشته‌ایم و در حال حاضر روستاهای با 30 خانوار دهیار دارند.

معاون دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور به تغییر نیازهای روستانشین‌ها اشاره کرد و گفت: در گذشته روستا‌نشین‌های کشور به دنبال این بودند که آب، برق و گاز داشته باشند ولی امروزه مطالبات آنها عوض شده است و در روستاها به دنبال ارائه خدمات نوین مانند اینترنت و آی‌تی هستند.

وی گفت: در اکثر روستاها تمامی نیازها تأمین شده است و در حال حاضر به دنبال روستاهای الکترونیک هستیم و این یعنی سطح اطلاعات به گونه‌ای رشد کرده که در مطالبات مردم نیز تغییراتی ایجاد شده است.

کوشش‌تبار به بازدید از یکی از روستاهای قشلاقی در استان قزوین اشاره کرد و گفت: در این روستا سطح فرهنگی آنقدر تغییر یافته که یک روستایی 270 متر از ملک خود را در اختیار دهیار برای آزادسازی قرار داده است و این اوج تعامل و همبستگی در یک مشارکت‌ مردم‌سالارانه است.

معاون دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه تأسیس دهیاری‌ها برای روستاهای 20 خانوار نیز در حال کارشناسی است، گفت: زمانی باید دهیاری تأسیس شود که اعتبارات آن تأمین شود و آن دهیار با اعتبارات قدرت حضور و اجرا داشته باشد.

کوشش‌تبار خاطرنشان کرد:‌با توجه به اینکه اعتبار دهیاری‌ها از طریق استانداری پرداخت می‌شود بنابراین باید راهکاری در نظر گرفت که استان‌هایی که ظرفیت اعتباری بالایی دارند دهیاری‌ در تمام آبادی‌های آن استان تأسیس شود.

وی افزود:‌ در دوازدهمین سالگرد تأسیس دهیاری‌ها در کشور شیوه‌نامه نکوداشت روز دهیاری‌ها نیز برای اولین‌بار در کشور ابلاغ شد.

90 درصد از روستاهای کشور دهیار دارند

معاون دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور بیان داشت: حدود 90 درصد از روستاهای کشور تحت پوشش مدیریت دهیاری‌ها قرار گرفتند و از مدیریت ارشد روستایی برخوردار هستند.

وی گفت: امروز پس از تأسیس دهیاری‌ها سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور 2 میلیون نفر ساعت به 25 هزار دهیار کشور آموزش عمومی و تخصصی در حوزه‌های مالی، روستایی، خدماتی و گردشگری داده‌ است.

کوشش‌تبار درباره تحصیلات اظهار داشت: حدود 85 درصد از دهیاران کشور فوق دیپلم دارند و از این تعداد نیز 50 درصد دارای لیسانس و فوق‌لیسانس هستند و 45 درصد از آنها نیز در رشته‌های مرتبط با دهیاری تحصیل کرده‌‌اند.

معاون دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور درباره شاخص‌های تغییر دهیار در کشور اظهار داشت: یک دهیار باید به مسائل عمرانی، برنامه‌ریزی و مالی آشنا باشد و شورای روستا نیز باید به این موضوعات واقف باشد.

وی درباره پروژه‌های عمرانی که در سال گذشته در روستاهای کشور افتتاح شد، گفت: سال گذشته 12 هزار پروژه عمرانی در 26 هزار روستا که دارای دهیار بودند افتتاح شد که این پروژه‌ها شامل بوستان شهدا، معابر، پل، کتابخانه، آرامستان، حسینیه، مسجد و... به ارزش 25 میلیارد تومان بود.

کوشش‌تبار خاطرنشان کرد: در 4 سال گذشته سیستم مدیریت پسماند در 6 هزار و 500 روستا با مبلغ 44 میلیارد تومان اجرایی شد.

معاون دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور بیان داشت:‌ حدود 163 هزار و 607 خودروی فعال در حمل‌و نقل روستایی فعال هستند و 2 هزار و 500 ساختمان دهیاری تشکیل شده است.

وی ادامه داد: 75 درصد جمعیت روستاها تحت پوشش بیمه جامع مسئولیت مدنی دهیاری‌ها قرار گرفته‌اند.

کوشش‌تبار در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه چه اقداماتی برای بهتر شدن بیمه روستاییان در نظر گرفته‌اید، گفت: در این خصوص نیز جلساتی با مسئولان بیمه ایران و سایر بیمه‌های کشور داشته‌ایم و در آینده نتایج آن اعلام خواهد شد.

معاون دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور افزود:‌ 48 بند وظیفه دهیاران است که باید به آن وظایف نظارت کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه روستاییان 30 درصد از جمعیت کشور را در خود جای داده است لذا دهیاری‌ها نیز درخواستی مبنی بر دیدار با مقام معظم رهبری داده‌اند که در آینده این دیدار میسر خواهد شد.

کوشش‌تبار به جمعیت روستاییان کشور اشاره کرد و گفت: بزرگترین روستای ما 10 هزار نفر جمعیت دارد که قصد ندارد تبدیل به شهر شود و این روستا مرجع و پیشینه فرهنگی،‌اجتماعی، اقتصادی، دینی و تاریخی است تا بتوان ایران را بهتر به جهانیان شناساند.

معاون دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور به نقش زنان در مدیریت روستا اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 888 نفر از دهیاران کشور بانوان هستند که این نشان می‌دهد در شوراهای اسلامی روستا بین زن و مرد تفاوتی قائل نیستند.

وی به توسعه ابعاد گردشگری در روستاها اشاره کرد و گفت: 814 شرکت تعاونی در 31 استان کشور مستقر هستند و وجود آنها برای خودکفا کردن دهیاری‌ها است.

کوشش‌تبار بیان داشت:‌ایران دهمین کشور پرجاذبه دنیا در صنعت گردشگری، شانزدهمین کشور هدف در گردشگری و از چهار کشور نخست در اکوتوریسم است.

معاون دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور گفت:‌ تعاونی‌ها و دهیاری‌ها یکی از مزیت‌های آنها توسعه صنعت گردشگری است که تاکنون 23 تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف در این خصوص داشته‌ایم.

به گفته وی اگر قرار است توسعه روستایی شکل بگیرد در ادامه آن توسعه اقتصادی نیز داشته باشیم باید فرایند به شکلی باشد که خود روستاییان بهره‌بردار باشند.

کوشش‌تبار افزود: در حال حاضر گردشگری در بعضی از روستاهای ما تبدیل به تهدید شده‌ است و اگر قرار است در صنعت گردشگری سرمایه‌گذاری صورت گیرد باید اول دغدغه روستاییان از تخریب بافت روستایی برطرف شود.

معاون دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور با اشاره به اینکه پتانسیل بالایی در حوزه گردشگری داریم، گفت: باید تهدیدهای حضور گردشگر را رفع کنیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها