امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۶:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27316
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پی تعطیلی دفتر طالبان در قطر و خروج هیئت طالبان به رهبری «طیب آغا» از این دفتر «کریم خرم» ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پی تعطیلی دفتر طالبان در قطر و خروج هیئت طالبان به رهبری «طیب آغا» از این دفتر «کریم خرم» رئیس دفتر رئیس جمهور افغانستان رسما اعلام کرد که گشایش دفتر قطر یک توطئه برای تجزیه افغانستان بوده است.

در پی آغاز به کار دفتر طالبان در قطر، دولت افغانستان نسبت به نام و پرچم نصب شده با نام امارت اسلامی افغانستان واکنش نشان داده و به نشانه اعتراض مذاکره بر سر پیمان امنیتی با آمریکا را به حالت تعلیق در آورد.

دولت افغانستان معتقد بود که گروه طالبان به جای مذاکره با این دولت، آمریکا را به عنوان طرف مذاکره کننده می‌شناسد.

پس از برافراشته شدن پرچم طالبان به عنوان امارت اسلامی افغانستان کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان واکنش سختی نشان داد، چرا که کابل معتقد بود آمریکایی‌ها نه تنها دولت کابل را دور زدند بلکه رضایت دادند که دو حکومت در یک کشور وجود داشته باشد.

این اتفاق موجب شد دولت افغانستان مذاکره بر سر پیمان امنیتی با آمریکا را به حالت تعلیق درآورد. حتی کار به جایی رسید که اوباما رئیس جمهوری آمریکا متقابلا اعلام کرد که اگر افغان‌ها با آمریکا بر سر معاهده امنیتی توافق نکنند، ترجیح می‌دهد هر چه زودتر تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کند.

با این حال آمریکایی‌ها به طالبان فشار آوردند تا تابلوی امارات اسلامی و پرچم را جمع کنند و در محوطه دفتر قرار دهند. پس از این امر ارزیابی طالبان آن بود که اگر تحت عنوان امارت اسلامی نتوانند مذاکره کنند در آن صورت ابتکاری عملی نمی‌توانند نشان دهند. یعنی باید شناسنامه مشخصی داشته باشند نه به عنوان یک گروه با آمریکایی‌ها مذاکره کند و بالاخره دفتر قطر را تعطیل کردند تا فضا کمی تغییر کند.

شاید بتوان گفت که آمریکا متوجه شده تا زمانی که دولت افغانستان در این مذاکرات شرکت فعال نداشته باشد نمی‌تواند به تنهایی مذاکرات را به جایی برساند.

از طرفی جناحی از طالبان شرط اصلی مذاکره و پیشبرد مذاکرات را خروج آمریکایی‌ها و ناتو از افغانستان عنوان می‌کند. جناحی که عمدتا شورای رهبری آن در کویته پاکستان مستقر است،‌ اما واقعیت این است که تمامی گروه‌های طالبان این هدف را جدی نمی‌گیرند و می‌دانند که آمریکایی‌هایی قصد از دست دادن افغانستان را با توجه به هزینه‌های بسیار سنگینی که در آن داشته اند را ندارند، احداث پایگاههای نظامی مختلف از سوی آمریکا در نقاط مختلف افغانستان و استقرار امکانات و تجهیزات بسیار و ویژه، نشانه بارز این امر است.

این گروه که نماینده مشخص آن طیب‌ آغا مسئول هیئت مستقر در قطر است با نگاهی سیاسی معتقدند که باید با آمریکایی‌ها به نوعی مصالحه رسید و به ازای آن در حاکمیت افغانستان سهیم بوده و بخش‌های از کشور را به دست آورد.

طالبان می‌داند که اگر آمریکا از افغانستان خارج شود دولت مرکزی  آسیب پذیر خواهد شد و می‌تواند از راه نظامی تهاجم گسترده‌ای را انجام دهند و کابل را از راه نظامی بگیرند و امارت خود را احیا کند، اما موضوعی که وجود دارد این است که در مقابل طالبان تاجیک‌ها، هزاره‌ها و ازبک‌ها هستند که در این شرایط  وارد جنگ خواهند شد

که در نتیجه افغانستان به سوی تجزیه سرزمینی و تقسیم شدن به دو کشور پشتون و غیر پشتون حرکت خواهد کرد.

باید توجه داشت که مهمترین هدف طالبان برپایی امارت اسلامی در کل افغانستان است تا بخشی از این کشور؛ هر چند که آمریکایی‌ها این آمادگی را پیدا کرده‌اند که مناطق شرق و جنوب افغانستان را در اختیار طالبان قرار دهند و ساختار قدرت کنونی در افغانستان از نظام ریاستی به فدرال تغییر یابد.

با توجه به این شرایط اینطور به نظر می‌رسد که بازگشت بر سر میز مذاکرات به نفع طالبان و آمریکایی‌هاست. بر این اساس باید منتظر بود تا فرصتی دیگر برای آغاز گفتگوها ایجاد شود.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها