امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۴:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27325
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۴
تعداد بازدید: 118
به گزارش خبرنگارخبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در تاجیکستان 8 میلیونی با بیش از 98 درصد مسلمان، ماه مبارک رمضان با شکوه ...

به گزارش خبرنگارخبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در تاجیکستان 8 میلیونی با بیش از 98 درصد مسلمان، ماه مبارک رمضان با شکوه خاصی تجلیل می‌شود.

مردم این کشور مسلمان و همزبان ماه مبارک رمضان سال جاری را از روز سه شنبه 18 تیرماه آغاز کردند.

روزه‌داران تاجیک رمضان سال جاری را که همزمان با تابستان و هوای گرم آن است به قصد عبادت و طاعت خدای متعال و قربت روزه می‌گیرند.

آنان پس از افطار در مساجد و منازل خود به خواندن نماز و قرآن مبادرت می‌ورزند.

سفره یا همان دسترخان تاجیکی در هنگام افطار و سحر با غذاهای محلی تاجیکان تزیین می‌شود، غذاهای مختلفی که تاجیکان در ماه رمضان با آنها روزه‌داران را افطاری می‌دهند.
یکی از خوراکی‌هایی که مانند زولبیا و بامیه ما، خاص ماه رمضان است «نشاله» نام دارد.

این خوراکی که نوعی شیرینی محسوب می‌شود با روغن ریشه یک نوع گیاه کوهی، آب، شکر و سفیده تخم‌مرغ تهیه می‌شود که شیرینی بسیار زیادی دارد.

نشاله همزمان با ماه مبارک رمضان در بازارها پیدا شده و فروشندگان به عنوان یک طعام رمضانی آن را عرضه می‌کنند.

در سفره افطاری تاجیکان علاوه بر نشاله، خرما، نان، سالاد، نوشابه، آب و خوراکی‌هایی مانند آش‌پلو، شوربا، کباب و انواع سوپ‌ها یافت می‌شود.

«اتاله» (یک نوع سوپ) نیز از غذاهای سبک است که آن نیز با شیوه‌ای خاص و در هر منطقه تاجیکستان به شکل خاص آن محل پخت می‌شود. مثلا در شهر دوشنبه و نواحی مرکزی تاجیکستان، اتاله با استفاده از آرد، شکر و روغن زرد تهیه می‌شود.

شیرچایی نسبت به 2 نوع غذای دیگر خیلی ساده و سریع آماده شده و برای تهیه آن از شیر، کمی چایی خشک و روغن زرد یا کره استفاده می‌شود. «قرت آب» (غذایی با استفاده از کشک)، «شکرآب» (با استفاده از پیاز، گوجه فرنگی و سبزی و گاهی کمی روغن گیاهی)، «آش بریده» (آش رشته)، «آش پلو»، «اوگرا» و «ماست‌آبه» برخی دیگر از انواع خوردنی‌های معمول در تاجیکستان است که در ماه رمضان کدبانو های تاجیک با حوصله خاص برای سفره افطاری تهیه می‌کنند.

در برخی از مناطق تاجیکستان در سر سفره افطار از آب خشک میوه از جمله «غولینگ آب» با استفاده از زردآلو خشک می‌گذارند و خوردن آن را برای تنظیم قلب مفید می‌دانند.

تاجیک‌ها این رسم را نیز دارند که اگر بتوانند در ماه رمضان یک بار به خویشاوندان و همسایگان افطاری می‌دهند و بعد از خوردن غذای افطار، یکی از حضار آیاتی از قران را تلاوت می‌کند.

گذاشتن انواع میوه‌هایی که در تاجیکستان می‌رویند از جمله سیب، انار، انگور، هلو، هندوانه و خربزه نیز بر سر سفره رمضان معمول است.
به دلیل سرد و مرطوب بودن اقلیم تاجیکستان خرمای سیاه و قهوه‌ای در این کشور تولید نمی‌شود. به همین دلیل، میزان واردات این محصول از ایران و کشورهای عربی به تاجیکستان در ماه رمضان افزایش می‌یابد.

معمولا خانواده‌های تاجیک روزه خود را با خرما باز می‌کنند و این را سنت می‌دانند. استفاده از انواع غذاهای محلی در دسترخان (سفره) افطاری و همچنین سفره عید فطر از رسوم مردم تاجیکستان است.

نان تنک یا چپاتی (لواش)، فطیر، کلیچه، گردچه، چگلدک، سمبوسه و سله از انواع خوردنی‌هایی است که تاجیک‌ها از آرد تهیه کرده و در سفره افطار و سحری این ماه از آن استفاده می‌کنند.

برای هر فردی که قبل از طلوع آفتاب تا زمان فرا رسیدن غروب با امید کسب ثواب و رضایت خداوند بزرگ لب از خوردن و نوشیدن بسته است، استفاده از غذاهای رمضان علاوه بر رفع گرسنگی، معنویت خاصی را نیز به همراه دارد.
ماه رمضان در این دیار، به ماه دوستی، محبت، عشق، صفا و کمک به همنوعان شهرت یافته است.

حضور پرشور در مساجد، کنار گذاشتن کدورت‌های گذشته، بخشش یکدیگر، آشتی کردن و هدیه دادن به خویشاوندان و همسایگان از رسم‌های دیگر تاجیکان در این ماه است.

گستردن سفره برای روزه‌داران و اطعام آنها با انواع غذاهای مخصوص این ماه از سنت‌ها و رسوم رایج در میان جمعیت این کشور مسلمان است.

تصاویر بیشتری از غذاهای تاجیکان در زیر آمده است:


انتهای پیام/. 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها