امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۴:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27326
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۴
تعداد بازدید: 221
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، همه ساله نزدیک به مهرماه کمیته‌ای زیر نظر بنیاد سینمایی فارابی تشکیل می‌شود و فیلمی از سوی ایران شایسته حضور در آکادمی ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، همه ساله نزدیک به مهرماه کمیته‌ای زیر نظر بنیاد سینمایی فارابی تشکیل می‌شود و فیلمی از سوی ایران شایسته حضور در آکادمی معرفی می‌شود. این فیلم شرایط خاصی دارد و باید مسلط به زبان بین الملل باشد تا بتواند توسط این کمیته به آکادمی معرفی ‌شود. کمیته همه ساله متشکل از تعدادی از سینماگران و کارشناسان کار خود را برای انتخاب فیلم آغاز می‌کند. روند کار به گونه‌ای است که اکثر فیلمسازان  شایسته و کارشناسان سینمای ایران در این کمیته حضور دارند و مدیر بین الملل فارابی موظف می شود تا  جهت هماهنگی هر چه بیشتر در جلسات حاضر شود.  

لیست فیلم‌های اکران شده در طول سال  را از اداره کل ارزشیابی و نظارت دریافت و فیلم ها مورد بررسی قرار می‌‌گیرد و در جلسه از میان فیلم‌های اکران شده به  ده فیلم می‌رسند، پس از ده فیلم به چهار و در نهایت کمیته انتخاب فیلم برای معرفی به آکادمی اسکار به یک فیلم با نظر اجماع خواهند رسید.

همه ساله با تا کید مدیران فارابی هیچ یک از مدیران سینمایی در این جلسات حضور ندارند و هیچ اعمال نظری از سوی مدیران سینمایی برای انتخاب فیلم صورت نمی‌گیرد تا  فیلمی شایسته از نظر جمعی از اهالی سینما  برای معرفی در بخش غیرانگلیسی زبان جایزه اسکار معرفی شود.

با موفقیت فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» در اسکار سال 2012 کار این کمیته در سال گذشته و همچنین سالهای بعد سخت‌تر شد . سال گذشته این کمیته برای مراسم اسکار 2013  فیلم سینمایی «یه حبه قند» ساخته رضا میر کریمی را به عنوان نماینده ایران برای معرفی به اسکار شایسته دانست در حالی که فیلم های «بغض»، «ملکه»، «آینه‌های روبرو» هم در اولویت قرار داشت اما در نهایت کمیته اسکار بدون دخالت مدیران فارابی «یه حبه قند» را  به اسکار معرفی کردند در شرایطی که فیلم «ملکه» تولید فارابی بود  اما کمیته انتخاب اسکار  به درستی عمل کرد و فیلمی که می‌توانست موفق عمل کند و در جشنواره‌های جهانی مطرح شده بود را شایسته حضور در مراسم اسکار شناخت.

سال گذشته  با توجه به بی‌احترامی به ساحت قدسی و ملکوتی پیامبر عظیم الشان، سینمای ایران در واکنش به ساخت فیلم موهن به پیامبر فیلم را به آکادمی اسکار  معرفی نکرد.

امسال با تغییر دولت و انتقال آن به دولت یازدهم وظیفه فارابی  و سینماگران سنگین‌تر خواهد شد زیرا در این شرایط و فضای غبار آلودی که در سینمای ایران به چشم می‌خورد و اختلافاتی که روز به روز دامنه آن گسترده‌تر می شود  نباید این فرصت را از دست داد. حضور در آکادمی اسکار این فرصت جهانی است که سینمای انسانی و شریف ایران می تواند از آن بهره ببرد و بار دیگر سینمای ما بر سر زبان‌ها بیافتد.

به نظر می‌رسد سینماگران باید دقت نظر بیشتری داشته باشند و بدون هر گونه جناح و جناح بندی و مشکلاتی که ممکن است وجود داشته باشد تنها برای اقتدار سینمای ایران در جلسات حاضر شوند و در انتخاب فیلمی شایسته سهیم باشند. البته مدیران فارابی (مدیرعامل و قائم مقام) در مصاحبه‌های مختلف اعلام کردند که کمیته‌ها را تشکیل خواهند داد اما باید در کار خود ساعی و کوشا باشند و بدون هیچ گونه اغماضی از سینماگران دعوت کنند تا در کمیته انتخاب اسکار دعوت به عمل آورند. 

مدیران در فرصت باقی‌مانده باید با هماهنگی درست و دقیق‌تری سینماگران را انتخاب کنند و کمیته‌ای مناسب برای انتخاب فیلم شایسته برای اسکار در نظر بگیرند. مدیران سینمایی اواخر دوره خود باید راهبرد فرهنگی درست و مناسب را اتخاذ کنند و نظارتی دقیق و کارآمد داشته باشند. فیلم‌هایی که توانسته‌اند در بازارهای جهانی موفق عمل کنند و ظرف ماه‌های اخیر در جشنواره‌ها مورد توجه قرار گرفتند را با توجه به مضامین و محتوای آن در کمیته مطرح کنند زیرا زبان جهانی فیلم و ارتباط آن با مخاطب جهانی برای حضور در آکادمی اسکار از اهمیت خاصی برخوردار است از سوی دیگر شورای صنفی نمایش و کمیته انتخاب اسکار در تعامل درست باشند تا  اگر فیلمی شایسته حضور در اسکار است شرایط اکران آن را به سرعت فراهم کنند تا بتواند در کمیته مطرح شود. شایسته است پس از یک سال عدم حضور در آکادمی اسکار با دقت نظر مدیران و شرکت همه جانبه سینماگران بتوانیم شاهد موفقیت سینمای ایران برای بار دیگر در آکادمی اسکار باشیم .

انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار