امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۸:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27344
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۱
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ادامه میزگرد بررسی شاخص های انتخاب وزیر ورزش با حضور واعظ آشتیانی، مدیرعامل سابق استقلال و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ادامه میزگرد بررسی شاخص های انتخاب وزیر ورزش با حضور واعظ آشتیانی، مدیرعامل سابق استقلال و حسن غفوری فرد، رئیس سابق تربیت بدنی را می‌خوانیم:

فارس: وزارتخانه شدن ورزش و اقدام آن با حوزه جوانان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

غفوری فرد: مسئله جوانان یک مسئله بلندمدت است در هر حال وزارتخانه وزارت ورزش و جوانان تشکیل شده است، الان هم به نظر من خیلی زود که ما قضاوت بکنیم آیا این آقای وزیر ورزش در این وزارتخانه موفق بوده یا نه؟ به هر حال موفقیت‌هایی در این دوره به وجود آمده مثل موفقیت تیم ملی والیبال در لیگ جهانی، صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی و درخشان ترین دوره حضور کاروان ایران در المپیک و ... منتها نباید غافل شویم که این موفقیت‌ها ماحصل برنامه های بلندمدت هستند. والیبال ما اگر به اینجا رسید کار یک روز، دو روز، دو ماه یا 10 ماه نیست. یک نکته را عرض بکنم سال 69-68 رفته بودیم کوبا، یک صحبت مفصلی را با فیدل کاسترو داشتیم. بحث ورزش که پیش آمد و همان طور که می دانید کوبا ابرقدرتی در والیبال، بسکتبال و چندین رشته دیگر از جمله دوومیدانی بود.

کاسترو می‌گفت که شما که نمی‌توانید با ما در والیبال و بسکتبال و .... مسابقه ورزشی بدهید و در حدی نیستند که با مسابقه والیبال یا بسکتبال بدهید من می‌خواهم به فدراسیون جهانی والیبال و بسکتبال پیشنهاد کنم تا مسابقاتی را برای شما و کشورهای ضعیف یا به قول خودشان کوتاه قدها در نظر بگیرند. صحبت های کاسترو مربوط به زمانی بود که ورزش ما، والیبال ما، بسکتبال ما تو آسیا هم از رده چهارم، پنجم بهتر نمی‌شد اما همین ورزش با برنامه‌ریزی از سال 69-68 شد، والیبال ما آمد کوبا را در خاک خودش شکست داد. می‌خواهم بگویم موفقیت‌هایی که در والیبال به دست آمد و بر اساس شانس در زمان مدیریت آقای عباسی اتفاق افتاده برای یک برنامه‌ریزی بلندمدت است یا شکست‌ها هم همین طور است. یا نتایجی که در المپیک لندن به دست آمد آقای مهر علیزاده رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی ارتباط دارد چرا که وی 10 سال پیش آقای محمد بنا را به کشتی فرنگی آورد و می‌دانست در 4 سال نتیجه نمی‌گیرد ولی برنامه‌ریزی کرد برای کشتی فرنگی تا در نهایت در المپیک لندن آن نتایج درخشان را به دست آمد. بنابراین قهرمانی‌ها نتیجه کارهای بسیار طولانی و قبلی بوده است یا حتی در فوتبال اقدامات فدراسیون فوتبال برای حضور در جام جهانی 2014 قبل از آمدن آقای عباسی به وزارت ورزش شروع شده بود. بنابراین نمی‌شود گفت که این موفقیت‌ها متعلق به این آقایان است، نمی‌شود هم مدیریت آنها را در تهیه یک بستر مناسب فراموش کرد. در هر حال الان خیلی زود است که قضاوت بکنیم، این وزارت ورزش مفیدتر از آن بوده است اما معتقدم ساختار، ساختار صحیحی است. حالا انتخاب وزیر مناسب با آن شرایطی که من قبلاً گفتم هم بشود من فکر می‌کنم این ساختار، ساختاری است که حتماً جواب خواهد داد. اگر دقت شود، از تجربیات گذشتگان استفاده شود، برنامه‌ریزی شود، از همین برنامه طرح جامع که آقای واعظ آشتیانی گفتند استفاده شود، رسیدن به هدف راحت تر فراهم می شود.

 خود من سال‌ها در شورای عالی ورزش در تدوین آن کار کردم اما بعد از آنکه آقای مهرعلیزاده از سازمان تربیت بدنی رفت این هم همراهش رفت و هزینه‌هایی برای آن شد. زحمت‌هایی کشیده شد و وقتی که برای آن طرح گذاشته شد تمام بی استفاده ماند، ولی اگر این طراحی شود، اگر نقاط ضعف برطرف شود. مجدداً توسط کارشناسان به روز شود، حتما کارآمد خواهد بود. بالاخره اینها برای 10 سال قبل بود و به روز شود و فرد با مشخصاتی که قبلاً گفتم مدیر بودن، مدبر بودن، توانا بودن، از جنس ورزش بودن و ورزش را شناختن. من فکر می‌کنم ساختار، ساختار مناسبی است.
 
فارس: اما چون بخش جوانان مغفول مانده برخی از کارشناسان معتقدند که اگر به همان سمت سازمان تربیت بدنی شدن برگردیم بهتر خواهد بود؟
 
غفوری‌فرد: من هم معتقدم مسئله جوانان یک مسئله جدا از ورزش است. بخشی از کار جوانان با ورزش است، بخشی اشتغال است، بخشی مسکن است، بخشی ازدواج است، بخشی مربوط به بهداشت و درمان است، بخشی مربوط به آموزش عالی است. اینها چیزهایی است که به نظر می‌آید خیلی با ورزش ارتباطی ندارد. به طور طبیعی چون ورزش نتیجه‌اش خیلی سریع مشخص می‌شود معمولاً همه دنبال کارهای زود بازده هستند، مثلا تیم والیبال ما امروز با ایتالیا بازی دارد نتیجه‌اش هم امروز مشخص می شود و تأثیر گذار هم هست، ولی اگر از شما بخواهند برای مسکن یا اشتغال جوانان برنامه‌ریزی کنید بلندمدت‌ است و بنابراین هر مدیری هم بالاخره یا تلاشش در جهت کارهای بلندمدت یا کوتاه مدت خواهد بود، از این جهت دو تا حوزه مختلف است من هم نظرم این است بهتر خواهد بحث جوانان از ورزش جدا شود.

فارس: آقای واعظ آشتیانی وزارتخانه شدن ورزش به ورزش کمک کرد؟

واعظ آشتیانی: من زمانی که وزارت ورزش می‌خواست تشکیل شود یا نمایندگان در کش و قوس سازمان تربیت بدنی به وزارت ورزش بودند بنده پیشنهادی کردم؛ گفتم اگر وزارت ورزش با این پیشنهادی که من می‌دهم وزارت ورزش شود می‌تواند بسیار اثرگذار باشد. آن هم اینکه وزارت ورزش را از کار اجرایی به کار اصطلاح تئوری و در حین حال نظارتی و سیاست‌گذاری سوق بدهند. یعنی فدراسیون‌ها زیرمجموعه کمیته ملی المپیک شوند، در دنیا هم همین طور است. صاحبان مجمع کمیته ملی المپیک فدراسیون‌ها هستند، عزل و نصب‌شان نیز باید با وزیر ورزش باشد. این اصلاً تناقض است و یک پارادوکس است. من بارها در مصاحبه‌هایم اشاره کرده‌ام، نمایندگان مجلس بروند به سمت اینکه بگویند فدراسیون‌ها زیر نظر کمیته ملی المپیک باشند و تأمین بودجه به واسطه برنامه‌هایی که وزارت ورزش به کمیته ملی المپیک برای رشته‌های مختلف ارائه می‌دهد بودجه را با آن برنامه‌ها ارائه بدهد و نظارت و کنترل داشته باشند. یک حلقه مفقوده‌ای در مدیریت ورزش ما و در بخش‌های دیگری هم که شما دیدید بحث عدم نظارت است. یعنی ما ضمن اینکه برنامه نداریم، اگر هم احیاناً برنامه داشته باشیم برنامه‌هایمان هم اصلاً نظارت ندارد.

شما می‌بینید که یک دفعه اتفاق مثلاً اختلاس 3 هزار میلیاردی تو این مملکت اتفاق می‌افتد با یک عدد بالاتر یا کمتر از این تازه می‌آییم می‌گردیم مقصر را پیدا کنیم در صورتی که ما باید به سمتی برویم که علت‌ها را پیدا کنیم و ببینیم چه علتی باعث شده چنین اتفاقاتی بیفتد و به سمت اصلاح آن برویم. در ورزش همین اتفاقات به شکل‌های مختلف با ادبیات مختلف پیش می‌آید که ما نظارت نداریم. من نمی‌دانم بعضی مواقع ماها تصمیم‌گیری‌هایمان براساس فرد می‌شود. یعنی چون فلان فرد رئیس فدراسیون است یا فلانی مسئولیت فلان جایگاه را دارد فعلاً صلاح نیست. اگر ما می‌خواهیم یک وزارت ورزش پویا داشته باشیم بهترین راهکارش این است که فدراسیون‌ها را زیرمجموعه کمیته ملی المپیک کنند، وزارت ورزش از عملیاتی بودن خودش را خارج کند، کارهای کلان و برنامه‌ریزی‌های کلان را داشته باشد، نظارتش را بالا ببرد، آن موقع وزارت ورزش فراق بال دارد که هم برنامه‌ریزی کند هم برنامه‌هایش را کنترل پروژه‌اش کند و ببیند گام به گام به کجا حرکت می‌کند. وزارت ورزش الان شلوغ است، وزیر بعدی هم بیاید این مشکلات و معضلات را قطعاً خواهد داشت.

بحث جوانان هم به اعتقاد من یک بحث تخصصی خاص است، ما نگاهمان این است به صرف اینکه ورزش را جوانان انجام می‌دهند پس امور جوانان را به وزارت ورزش ملحق کنیم. بحث جوانانی بحث جدایی است. جدایی از مسائل ورزش شما در کشور مالزی یک تشکیلات جوانان می‌بینید یا اگر در کشورهای دیگری ورزش و جوانان ادغام است جایگاه‌ها مشخص و تعریف شده است، اما جایگاه ‌های ما مشخص نیست، و علت این همه چالش هم که شما دارید می‌بینید در همین که مشخص نیست ما چه کاره هستیم یا همان بحث کوتاه هدف گمشده‌ای داریم و آن هدف گمشده‌مان را بهش دست پیدا نکردیم. 

فارس: آقای غفوری‌فرد خبر دارید چه کسانی نامزد نهایی برای تصدی‌گری پست وزارت ورزش هستند؟

غفوری‌‌فرد: الان افراد زیادی هستند که نامشان مطرح می‌شود و هر کسی هر کجا را که دوست دارد نامش را به عنوان وزیر ورزش آینده می‌گوید. اسم آقای هاشمی‌طبا مطرح است، اسم آقای مهرعلیزاده مطرح است. اسم آقای سعید فائقی مطرح است، یکی، دو تا از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها اسم مرا مطرح کردند، ظاهر آقای هاشمی‌طبا و آقای مهرعلیزاده در رأس کمیته‌ای هستند که دارند شرایط افراد واجد شرایط برای حضور در پست وزارت ورزش بررسی می‌کنند احتمالاً شانس این دو نفر برای تصدی‌گری پست وزارت ورزش چون خودشان هم در کمیته انتخاب هستند بیشتر خواهد بود. معمولاً در کمیته‌های این چنینی اولین نفر که در موردش به جمع‌بندی می‌رسند از بین افراد حاضر در کمیته است.
 
فارس: آقای آشتیانی شما هم مطلع هستید چه کسانی نامزد تصدی‌گری پست وزارت ورزش و جوانان در دولت منتخب هستند؟

واعظ آشتیانی: در همین حد و حدود که دکتر غفوری‌فرد اشاره کردند من هم باخبرم. من دوباره برمی‌گردم به حرف قبلی‌ام که عملکرد گذشته هرکسی را که می خواهند انتخاب کنند ارزیابی کنند. میزان موفقیتش را، ضمن اینکه موفقیت زمان‌های گذشته دلالت بر زمان امروز نیست. امروز بحث متفاوت است. باید نگاه نو به ورزش بیاید، من کمتر نگاه نو در ورزش می‌بینم. ضمن احترام به اسامی که آقای غفوری‌فرد از نامزدهای تصدی‌گری پست وزارت ورزش نام بردند، به همه آنها احترام قائل هستم و با آنها دوستی هم دارم ولی اگر قرار باشد همان گردونه اتفاق بیفتد پس چه اتفاق نویی می‌خواهد پیش بیاید، اتفاق نو را بگویند چی هست؟

آقای غفوری‌فرد 4 سال رئیس سازمان تربیت بدنی بودند برای این 4 سال عملکرد دارند، دوستان دیگر هم هرکدام برای خودشان عملکرد دارند نکته مهم اینکه ما امروز نیازمند به یک نگاه نو نسبت به ورزش هستیم، همین طور که اشاره کردم ضمن احترام به قدیمی ها، مو سفیدها، باید از تجارب افرادی مانند غفوری فر و تخصص‌هایی داشته اند، استفاده کنیم. متاسفانه ما یاد نگرفتیم در این مملکت از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم، چون یاد نگرفته‌ایم هیچ وقت خودمان را مکلف به اینها ببینیم و از تجربه دیگران استفاده کنیم. می‌گویند از یک بزرگی پرسیدند راز موفقیت در چیست؟ گفت؛ نمی‌دانم اما راز شکست در راضی‌کردن همه است.

فارس: اهالی ورزش و مردم علاقمند هستند یکسری تغییرات را چه در انتخاب و چه در اجرای برنامه‌ها شاهد باشند.آیا شرایط برای انجام این کار فراهم است؟

واعظ آشتیانی: شاید برخی ها با مطالعه این مصاحبه فکر کنند من دارم با قضیه آرمانی برخورد می‌کنم، اتفاقاً آرمان داشتن چیز بدی نیست. کشورهایی که به سرعت رشد کردند و توسعه پیدا کردند ابتداء آرمانی فکر کردند و توانستند به هدف‌های خودشان برسند. یک موقعی فوتبال ژاپن در آسیا زنگ تفریح بود با ساختن کارتون فوتبالیست‌ها امروز رتبه اول را در اسیا دارد. آرمانی بودند، من اگر هم آرمانی فکر می‌کنم به این جهت که می‌گویم ما ظرفیت‌های خوبی در این کشور داریم که می‌توانیم با آرمان‌هایی که داریم همسان کنیم و از آن استفاده ببریم.
 


 

فارس: آقای آشتیانی همان طور که می‌دانید ورزش ما با مشکلات عدیده‌ای از جمله مشکل با IOC، مشکلات اساسنامه فدراسیون‌ها و ... مواجه است. اگر شما وزیر ورزش شوید توان حل این مشکلات را دارید؟

واعظ آشتیانی: سوال شما را می‌خواهم با این پاسخ شروع بکنم که هیچ ایرادی ندارد شما مسئله‌ را غلط حل بکنی، بلکه نا بخشیدنی است زمانی که بخواهی مسئله غلطی را حل بکنید. هرکسی که وزیر ورزش می‌شود، حالا به فرموده شما، بنده فردا وزیر ورزش شدم، دلیل ندارد همه حرکت و رفتاری که من دارم انجام می‌دهم همه مو به مو درست باشد ولی مهم اینکه من به سمت حل مسئله غلط نروم.

وضعیتی که امروز پیش‌آمده بخشی از آن پُرگویی است. توجه داشته باشید بخشی از اتفاقاتی که در ورزش ما می‌افتد از پُرگویی کردن است از تدبر نکردن است. از به موقع محبت نکردن است، نمی‌خواهم بگویم همه‌اش ولی بخشی از آن به اینها مربوط می‌شود. اگر آن بخشی را ما رعایت کنیم با تدبیر می‌شود بخش دیگر را حل کرد. البته ناگفته نماند به دلیل سوء مدیریتی که اتفاق افتاد به خصوص ورزش در دولت دهم به لحاظ عملکردی اصلاً عملکرد قابل قبولی نداشت برخلاف دولت نهم که آن هم به دلیل اینکه در بخش زیرساختی کار شده بود. براساس آماری که ارائه شده در دولت نهم و دهم بالغ 2943 مجتمع ورزشی در روستاها ساخته شده است. حالا به بزرگی وکوچکی این مجتمع‌های ساخته شده کاری ندارم، زمانی که دولت نهم کارش را شروع می‌کند این تعداد 407 مجتمع بوده یعنی یک رشد حدود 7 برابر را شاهد هستیم. حالا من دفاع از دولت نهم و دهم ندارم. عرض من این است که وقتی یک کاری شروع می‌شود این کار باید مورد احترام واقع بشود ما همه چیز را یا سیاه یا سفید نبینیم. در دولت دهم ما توفیقاتی در ورزش نداشتیم البته من تعجب می‌کنم متر و معیارشان برای سنجش صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی می‌شود یا موفقیت تیم ملی والیبال را لحاظ می‌کنند آیا واقعاً متر و معیار موفقیت در ورزش فقط همین‌ها می‌تواند باشد؟ همانطور که آقای دکتر غفوری فرد اشاره کردند این نتایج حاصل یک برنامه است، هرچند من در برخی از رشته‌هایمان اعتقاد دارم برنامه وجود ندارد اتفاق که پیش می‌آید. شما ببینید آقای دکتر غفوری‌فرد یا هر رئیس سازمان تربیت دیگری، شما نمی‌توانید بگویید این موفق‌تر است یا آن یکی.

چون ورزش ما گلخانه‌ای است ورزش ما که روی برنامه و هدفمند نیست که یک فرآیندی را طی کند. امروز قهرمان وزن 100 کیلوگرم دارد افول می‌کند باید ورزشکار دیگر در این وزن پشت سرش باشد. یا بسکتبال، والیبال و هندبال و سایر رشته‌هایی ما همین طور است. همه این‌ها را وقتی شما یک فرآیندی پشتش بگذاری می‌گویند برنامه‌ای بوده ولی یک دفعه بر حسب اتفاق در دوران مدیریت آقای X در رشته‌های بلوغ یک عده قهرمان شروع می‌شود و این‌ها می‌آیند در المپیک و مسابقات جهانی مدال می‌گیرند این نتایج متر موفقیت آن مسئول می‌شود از شانس بد رئیس بعدی این‌ها افول می‌کنند و این‌ها در جام جهانی و در المپیک نمی‌توانند مدال بیاورند می‌گویند پس این رئیس ناموفقی بوده است. ما تا زمانی که ورزش‌مان گلخانه‌ای باشد و یک فرآیند تولید مستمر نداشته باشیم برای هیچ وزیر ورزش شما نمی‌توانید ملاک موفقیتی را به طور جدی داشته باشید. البته بعضی‌ها برنامه‌ها کوتاه مدت است و جواب می‌دهد، ولی در بعضی از برنامه‌ها شما نمی‌توانید برنامه کوتاه مدت داشته باشید، ما برنامه کوتاه مدتمان 5 ساله است، برنامه میان مدت‌مان 9 تا 10 سال است، بلند مدت‌مان 20 سال است . یعنی آقای دکتر غفوری فرد خیلی زرنگ بوده تا قبل از پایان یافتن دوره 4 ساله‌اش توانست یکسری برنامه‌های کوتاه داشته باشد، تقصیری هم نداشته است، نه ایشان نه رئیس های بعد از ایشان و روسای فعلی هم تقصیری ندارند چون هدف گمشده داریم تا زمانی که این هدف گمشده محقق نشود، ما پیدایش نکنیم و برنامه برایش نداشته باشیم همین روند که هست را باید طی کنید. من به شما اطمینان می‌دهم اگر این صحبت‌هایی که بنده جسته و گریخته اشاره کردم عملیاتی نشود 4 سال دیگر دوباره می‌آیید می‌نشیند اینجا همین بحث‌ها را می‌کنید. همین بحث‌ها را دوباره خواهید داشت مگر اینکه متر و معیاری داشته باشید و بگویم آقای X آمد این کارها را انجام داد، آن کاری که انجام داد مورد احترام بگیرد و برویم به سمتی که تقویتیش بکنیم نه اینکه سرکوبش بکنیم و از یاد ببریم. مثلاً من نمونه بگویم یک روز در یکی از برنامه‌های رادیویی بحث این بود که آقا باشگاه‌ها ساختار ندارند، چرا ساختارمند نیستند؟ گفتم آقا چه التزامی وجود دارد که یک مدیری بیایید در یک باشگاهی ساختار درست کند. مدیر بعدی بیاید تخریبش کند چه کسی از این بازخواست می‌کند؟ وقتی هیات مدیره باشگاه اصلاً به لحاظ این مسائل اوت است مجمع‌اش هم از این مسائل اوت است و سازمان بالای سرش و تشکیلات بالای سرش نظارت ندارد، معلوم است یک باشگاه ساختارش تداوم نخواهد داشت.

فارس: آقای غفوری فرد اگر بخواهید یک پیشنهاد به وزیر ورزش آینده بدهید چه خواهید بود؟

غفوری‌فرد: خودم که در سازمان تربیت بدنی بودم سعی کردم از تجربیات روسای قبلی سازمان تربیت بدنی استفاده کنم. از آقای حاج مصطفی داوودی دعوت کردم، از آقای درگاهی دعوت کردم، از آقای داوود شمسی دعوت کردم. حتی با برخی که در اول انقلاب در دولت موقت بودند دعوت کردم و با هم در مورد اتفاقات پیرامون ورزش صحبت کردم، از تجربه گذشتگان باید استفاده شود. در وهله نخست من بعد از اینکه وزیر جدید ورزش مشخص شد ضمن تبریک استفاده از تجربیات افراد دارای سابقه مدیریتی در ورزش را به او تاکید می‌کنم. در مرحله بعد توجه به مسئله جوانان و ورزش خواهد بود. مقام معظم رهبری یک بار فرمود که پیروزی های ورزشی شما برای ما عزت سیاسی می‌آورد، یعنی موفقیت‌های ورزشی تا این حد برای نظام حائز اهمیت است. یا فرمودند امر به ورزش امر به معروف است یا امام(ره) فرمودند من ورزشکار نیستم ولی ورزشکاران را دوست دارم . این نشان می‌دهد ورزش از یک تقدسی در نظام ما برخوردار است و فقط تمرینات و فعالیت‌های بدنی نیست. به خصوص ورزش‌های بومی مثل باستانی و زورخانه‌ای ، این‌ها همراه با ورزش یک نوع تقدس و یک نوع عرفان است. یک موقعی که آقای هاشمی رفسنجانی را آوردیم برای مسابقات پهلوانی کشور که بازوبند پهلوانی را بدهند بعد از آنکه مراسم ورزش باستانی را اجرا کردیم ایشان گفت؛ شما اوج عرفان اسلامی را به زبان ساده نشان دادید. نشان داد ورزش ما به خصوص ورزش بومی ما از یک نوع تقدس و عرفان برخوردار است. آقای واعظ آشتیانی گفتند که 20-30 سال قبل حتی قبل از انقلاب وقتی از ورزش صحبت می‌شد جوانمردی، فتوت و بزرگواری مطرح می‌شد، اگر یک ورزشکاری در یک محله‌ای بود آن ورزشکار پناهگاه مردم بود. اما الان ورزش بیشتر تبدیل به پول و درآمد شده که این روزها هم روی این مسئله صحبت زیاد می‌شود.اهمیت ورزش را به عنوان یک پدیده فرهنگی در نظر بگیریم. من اواسط 68 رئیس سازمان تربیت بدنی شدم همان موقع در سال 69 مساله فرهنگ اسلامی در ورزش در نظر گرفتم، معاونت فرهنگی را در ورزش درست کردم. ورزش یک پدیده فرهنگی است بعد از آن مسئله اقتصادی هم دارد. مسائل سیاسی و اجتماعی هم دارد، مسئله سلامت هم دارد و همه‌ این‌ها هم باید پشت سر مسائل فرهنگی باشد. حالا تاکید من این است که در مرحله اول در بعد فرهنگی ورزش توجه و عنایت لازم را داشته باشند. در مرحله دوم از افرادی که در ورزش کار کرده‌اند حالا مدیریت کرده‌اند، یا قهرمان بوده‌اند، یادآور بوده‌اند و کار کشته‌های ورزش محسوب می‌شوند استفاده شود. ما در کُشتی که به قولی ورزش ملی ما است تمام خاک خورده‌ها در کشتی را آوردیم و در نتیجه در تمامی رده‌ها در زمان من اول شدیم. یک گزارش هم به عنوان آمار بگویم من 4 سال رئیس سازمان تربیت بدنی بودم 4 بار در جام باشگاه‌های آسیا اول شدیم.20 سال گذشته است هنوز یک بار هم قهرمان نشده‌ایم در حالی که بودجه ورزش کشور بیش از 5 هزار برابر نسبت به زمان مدیریت من شده است.
 


 

فارس: آن موقع برای ورزش بودجه در نظر می‌گرفتند؟

غفوری‌فرد: باور کنید حتماً هم باور نخواهید کرد کل 33-32 فدراسیونی که ما داشتیم بودجه‌اش 30 میلیون تومان بود. میانگین بودجه هر فدراسیون یک میلیون تومان بود و مربی تیم ملی فوتبال که بازی های آسیایی پکن ما را قهرمان کرد یک ریال حقوق نمی‌گرفت هم علی پروین هم مربی پرسپولیس بود و هم مربی تیم ملی اما از هیچ کدام یک رسال پول نمی‌گرفت. اما الان در رسانه‌ها می‌خوانید مربی تیم ملی برای اینکه پول از فدراسیون بگیرد رئیس فدراسیون را به دادگاه می‌کشد.بنابراین ورزش هم اقتصادی است، هم اجتماعی است اما بالاتر از همه ابعاد فرهنگی مورد توجه است. اگر روی فرهنگ ورزش توجه شود حتماً ورزش رشد خواهد کرد.

فارس به عنوان سوال آخر واعظ آشتیانی پیشنهادتان به وزیر ورزش جدید چیست؟

واعظ آشتیانی: من همه حرف‌هایی که زدم پیشنهاد بود، فقط آقای وزیر ورزش سعی بکند مافیایی که در ورزش شکل گرفته آن مافیا را هرچه سریعتر با یک برنامه و تدبیر منتفی کند و بداند آن کسی می آید تملق او را می‌کند جزو همان‌مافیا و باند است.

اما علی(ع) می‌فرمایند: برای کسانی که چشم بینا دارند بامداد روشن است. یعنی ایشان باید چشم بینا داشته باشد، اگر چشم بینا داشته باشد بامداد برایش روشن است. همه چیز برایش روشن است و مراقب باشد اسیر جوسازی‌ها نشود، چون این دسته افراد در برخی رسانه‌ها عوامل دارند. در برخی رسانه‌ها به ایشان در صورتی که بخواهد برخورد کند احتمالاً حمله می‌کنند، نگران این چیزها نباشد و در حین حال سعی کند از مشاوران شجاع، متخصص استفاده کند برای پیشبرد ورزش.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها