امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۸:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27361
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۲
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی، حسین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی، حسین عباس‌زاده اظهار داشت: با توجه به جایگاه کتاب در فرهنگ و تمدن اسلامی و نقش آن در ترویج افکار، عقاید، اندیشه‌های متفکران اسلامی، از ابتدای سال 1391 پس از برنامه‌ریزی‌های لازم با توجه به اهمیت، ضرورت و حساسیت موضوع کتب خطی پس از تعیین اولویت و طبقه‌بندی آثار موجود در مخزن اموال فرهنگی استان در اداره کل میراث فرهنگی پروژه حفاظت اضطراری، ساماندهی، آفت زدایی، تهیه شناسنامه، پاکسازی و حفاظت بعد از مرمت این آثار در دستور کار قرار گرفت.

عباس‌زاده گفت: نسخه‌های خطی مورد نظر که برای موضوع پیشنهاد شد شامل قرآن‌های دست‌نویس، کتب علوم اسلامی شامل فقه و اصول، فلسفه و کلام، منطق و همچنین علم حدیث و روایت، کتب علمی در زمینه طب و نجوم بوده که در این پروژه تمام اقدامات اجرایی براساس استانداردهای مرمت و اهمیت آثار با همکاری این اداره‌کل و سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به انجام رسید که شامل مرمت و اقداماتی نیز برای افزایش عمر این آثار بود.

معاون میراث فرهنگی خراسان‌رضوی گفت: این آثار متعلق به سده یازدهم تا سیزدهم هجری است که ازجمله این کتب خطی ارزشمند می‌توان به شفا از ابوعلی سینا، کافی الاستبصار، روضه البهیه فی شرح لمعه الدمشقیه اثر شهیدثانی، اسفار اربعه ابواب الجنان اشاره کرد.

وی افزود: کتاب‌های ساماندهی شده نشان دهنده سیر تحول هنر کتابت و کتاب آرایی از جمله خوشنویسی و کتابت، تذهیب، صحافی و تجلید و همچنین هنر و صنعت کاغذسازی و شیوه‌های رنگ آمیزی است.
انتهای پیام/70006/صا
برچسب ها:
آخرین اخبار