امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۱:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27382
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، طی ماه‌های گذشته بحث خروج آتی نیروهای ایالات متحده و ناتو از افغانستان و پیامدها و جوانب این اقدام به ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، طی ماه‌های گذشته بحث خروج آتی نیروهای ایالات متحده و ناتو از افغانستان و پیامدها و جوانب این اقدام به خود اختصاص داده است.

درباره وضعیت پایگاه ماناس نیز همزمان با این اخبار، مطالبی در رسانه‌ها منتشر شده است.

بنا به نوشته یکی از رسانه‌های روس‌زبان، طرف آمریکایی هیچگاه مقررات توافق‌نامه پایگاه ماناس که صرفا حمل‌ونقل سربازان بوده را رعایت نکرده است.

این رسانه پرده از مذاکرات پنهانی آمریکا با طالبان در پایگاه ماناس برداشته است.

همچنین عنوان کرده که آمریکایی‌ها از طریق ماناس، شبه‌نظامیان به اسارت گرفته شده در افغانستان را به هر جا که خود خواسته‌اند، انتقال داده‌اند.

این گزارش همچنین حاکی است که آمریکایی‌ها با وجود درخواست‌های «بیشکک»، مطلقا درباره آنچه که واقعا در پایگاه ماناس اتفاق می‌افتد، چیزی افشا نکرده‌اند.

پایگاه خان‌آباد در ازبکستان نیز بین سال‌های 2001 تا 2005 (زمانی که واقعه «اندیجان» به اخراج آمریکایی‌ها از این پایگاه انجامید) همین وضعیت ماناس را داشت.

یعنی ازبک‌ها صرفا حفاظت بیرونی پایگاه را برعهده داشتند و از آن چه درون خان‌آباد می‌گذشت بی‌اطلاع بودند.

اگر چه در سال 2005 اعتراض آمریکا به سرکوب اعتراضات در اندیجان به اخراج آنها از ازبکستان انجامید، اما بعید نیست که بار دیگر تاریخ تکرار شود و آمریکایی‌ها در خان‌آباد مستقر شوند.

به این دلیل که قرقیزستان به طور فزاینده‌ای تحت نفوذ روسیه قرار می‌گیرد و آمریکایی‌ها نیز در حال رایزنی با تاشکند هستند.

نشریه روسی «کامرسانت» در ماه اگوست سال گذشته از توافق واشنگتن و تاشکند برای ایجاد یک مرکز واکنش‌سریع آمریکا در ازبکستان پس از خروج نیروهای ائتلاف از افغانستان در سال 2014 سخن گفته بود.

مناسبات سرد ایالات متحده و ازبکستان زمانی که «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه سابق آمریکا، تاشکند را از فهرست سیاه کشورهای ناقض حقوق بشر حذف کرد، گرم شد.

در واقع آمریکا با این اقدام، عاملی که می‌توانست همکاری‌های نظامی و فنی 2 کشور را مختل کند را کنار گذاشت.

بدون شک این تغییرات در روابط آمریکا و ازبکستان به خروج تاشکند از سازمان پیمان امنیت جمعی انجامید.

آمریکا که پس از خروج نیروهای خود از افغانستان در سال 2014 ناگزیر به پایگاه در منطقه آسیای مرکزی نیازمند است، تلاش‌های زیادی برای تقویت جایگاه خود در بین این کشورها می‌کند.

در همین زمینه، ژنرال «نیکلای ماکاروف»، که تا سال 2012 رئیس ستاد نیروهای مسلح روسیه بود، نیز واقعیت افتتاح پایگاه نظامی آمریکا در ازبکستان را تأیید کرد.

بنابراین، بازگشت نیروهای آمریکایی به ازبکستان نه تنها ممکن بلکه قابل‌انتظار است اما آنچه نامشخص است این که نیروهای ایالات متحده در این کشور به چه کاری مشغول خواهند شد.

با این وجود، وضعیت فعلی جهان با اوایل سال 2000 متفاوت است و معلوم نیست که حضور پایگاه آمریکا در ازبکستان مثل آن زمان بدون شبهه و ابهام باقی بماند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار