امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۱۱:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27385
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «فرانسه»، دولت آمریکا روز گذشته (جمعه) این خبر را که «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا دولت ونزوئلا را تهدید ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «فرانسه»، دولت آمریکا روز گذشته (جمعه) این خبر را که «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا دولت ونزوئلا را تهدید کرده است که در صورت اعطای پناهندگی به افشاگر برنامه های فوق محرمانه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا، با اقدامات تلافی جویانه ای روبرو می شود، تکذیب کرد.

بر اساس این خبر، ونزوئلا از جمله سه کشور آمریکای لاتین است که پیشنهاد اعطای پناهندگی به «ادوارد اسنودن» مامور سابق سیا و افشاگر برنامه های جاسوسی آمریکا از مکالمات تلفنی و ارتباطات اینترنتی شهروندان آمریکایی و خارجی را مطرح کرده است.

نیکاراگوئه و بولیوی نیز به اسنودن که در حال حاضر در بخش ترانزیت فرودگاه مسکو به سر می برد و درخواست گرفتن پناهندگی موقت در مسکو را مطرح کرده است، پیشنهاد اعطای پناهندگی داده اند.

در ادامه این خبر آمده است که «ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تائید کرده است که کری در تاریخ 12 ژوئیه سال جاری با «الیاس جائوا» وزیر خارجه ونزوئلا مکالمه تلفنی داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال، گزارش اخیر روزنامه اسپانیایی «ای بی سی» مبنی بر اینکه کری ونزوئلا را تهدید کرده است که در صورت اعطای پناهندگی به اسنودن، آمریکا فروش بنزین و محصولات نفتی به کاراکاس را به حالت تعلیق در خواهد آورد را تکذیب و آن را کاملا غلط توصیف کرد.

هارف در قالب بیانیه ای اعلام کرده است که: وزیر (کری) در مکالمه خود با وزیر خارجه جائوا هیچ اشاره ای به واکنش ما (به دولت کاراکاس) در صورت کمک ونزوئلا به آقای اسنودن و یا پذیرش وی نداشته است و در عوض، وزیر کری به وزیر خارجه ونزوئلا ابلاغ کرد که آقای اسنودن به جرائم جدی جنایی متهم است و باید به آمریکا باز گردد تا با اتهامات خود روبرو شود.

هارف همچنین گفت: اگر ونزوئلا به آقای اسنودن کمک و یا از او استقبال کند، ما واکنش مناسب را در آن زمان بررسی خواهیم کرد.

اسنودن اخیرا در مصاحبه با روزنامه انگلیسی «گاردین»، از برنامه های فوق محرمانه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا پرده برداشته و توسط دولت واشنگتن به جاسوسی متهم شده و تحت تعقیب قرار دارد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها