امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۲۱:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27392
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۴
تعداد بازدید: 43
«محمد ابراهیم معیری» کارگردان فیلم سینمایی «گلوگاه» درباره وضعیت نمایش فیلم در گفت وگو با خبرنگار سینمایی فارس توضیح داد: متاسفانه شرایط اکران فیلم ...

«محمد ابراهیم معیری» کارگردان فیلم سینمایی «گلوگاه» درباره وضعیت نمایش فیلم در گفت وگو با خبرنگار سینمایی فارس توضیح داد: متاسفانه شرایط اکران فیلم به گونه‌ای است که من  حداقل 50 هزار مخاطب آماده درشهرهای اطراف «گلوگاه» دارم اما به دلیل عدم اکران مناسب نمی‌توانم از این ظرفیت استفاده کنم. شهر «گلوگاه» سالن سینما ندارد اما دو شهر بهشهر و گرگان دارای سالن سینما هستند و مخاطبین مشتاق به اکران فیلم در دو شهر اطراف فیلم را خواهند دید.

جریان‌هایی باعث می‌شوند تنها یک نوع سلیقه در سینما پیش برود

وی درباره وضعیت اکران فیلم‌های فرهنگی گفت: جریان‌هایی وجود دارند که با یک جانبه گرایی سعی دارند  یک نوع سلیقه را به صورت افراطی در  سینما پیش ببرند و  بسیاری از ژانرها  و انواع سینماها را حذف کنند .آنها بدانندکه ضربه فرهنگی و آسیب فراوانی در دراز مدت به سینما و فرهنگ می‌زنند.اکنون با گذشت  سه هفته‌ از اکران فیلمم متوجه شدم  قرار نیست شرایطی پیش بیاورند که از فیلم استقبال خوبی شود و این چند ده میلیونی که فروخته به واسط مخاطب هایی بوده که عموما  دقت نظر خاصی نسبت به سینما دارند و ارزشگذاری خاصی برای سینما مد‌نظر دارند.

اکران فیلم یک سانس در «آزادی»

معیری درباره تعداد اکران فیلم «گلوگاه» توضیح داد: در حال حاضر که با شما صحبت‌ می‌کنم تعداد اکران‌های «گلوگاه» در سینماها یک سانس در روز است اما در آمارها اینگونه عنوان می‌شود که این فیلم در سینما آزادی اکران است و تعداد روزهایش را هم محاسبه می‌کنند .اما هیچ‌گاه به این نکته حایز اهمیت توجه نمی‌شود که اکران این فیلم در  سینما آزادی فقط یک سانس و آن‌هم  5 بعدازظهر است.

وی در ادامه توضیح داد: ظرف  سه یا چهار روز گذشته 8:45 دقیقه فیلم اکران شده که  شروع اکران درست موقع اذان بوده است. من دلیل این را نمی‌فهمم چرا باید سینمای اصلی و سرگروه فیلم را این گونه پخش کند. ممکن است مدعی باشند که فیلم فروش مناسبی ندارد اما این فروش  نسبت به فیلمی که 8 یا 9 سانس در سینما دارد  خیلی هم قابل توجه است. اگر  یک فرد ریاضی بداند کافی است تعداد سانس‌ها را برای یک فیلم محاسبه کند.

پردیس ملت بعد از دو هفته فیلم را از اکران برداشت

معیری درباره عدم اکران فیلم «گلوگاه» در پردیس ملت بعد از دو هفته گفت: من نمی‌دانم پردیس ملت با چه مجوزی و با  هماهنگی چه کسی هفته دوم فیلم را نمایش نمی‌دهد. من عدم اکران در پردیس ملت پس از دو هفته را هدفمند می‌دانم .برای این که وانمود شود این فیلم نمی‌فروشد در حالی که اگر مخاطب دسترسی به فیلم داشته باشد می‌تواند با آن ارتباط مناسب برقرار کند.
 
وی در ادامه توضیح داد: چطور می‌شود فیلمی به عنوان «گلوگاه شیطان» که دو سال پیش اکران شده است  و قاعدتا باید بعد از گذشت یک یا حداقل چند ماه از اکران آن توزیع ویدئویی شود چطور در هفته اول اکران «گلوگاه» آن فیلم روانه بازار ویدئو می‌شود که به نظر نمی‌آید تصادفی باشد.

بسته شدن نمایش فیلم در سانس‌های محدود

وی در ادامه تاکید کرد: به عقیده من با این نوع اکران قرار است  این نوع سینما با سانس‌های محدود به ‌گونه‌ای عمل کند که پرونده فیلم  در هفته سوم یا چهارم بسته شود و فاتحه این نوع  سینما را بخوانند اما باید بدانند 50 هزار مخاطب در شهر گلوگاه وجود دارد که مشتاق دیدن فیلم هستند و در شهرهای اطراف هم حوزه‌هنری دارای سینما است که هر لحظه می‌تواند فیلم را به نمایش گذاشته و پاسخگوی نیاز مخاطبین مشتاق منطقه باشد.

کودتای فرهنگی در حوزه اکران/ القاء فروش فیلم‌های اجتماعی بدون ارایه راه حل

معیری درباره جریانی که باعث می‌شود فیلم‌های فرهنگی آسیب ببیند گفت: این رشته  سر درازی دارد به  مشام من بوی کودتای فرهنگی می‌آید، این هم  یک نوع شکل مورد پسند خارج نشین‌ها و بسیاری از داخل نشین‌ها هست . هر کس در جریان فرهنگی می‌تواند  کار خود را انجام دهد و هالیوود هم این کار را می‌کند اما  متاسفانه  بعضی از نهادهای دولتی در جاهایی هم بازیچه این جریان‌ها می شوند و می‌خواهند وانمود کنند فیلم‌هایی که فقط در تهران ساخته شود و فقط از مشکلات اجتماعی بگوید آن‌هم  بدون راه حل و مضامین مناسب زندگی قائل به فروش هستند و تماشاگر از آنها استقبال  می‌کند در حالی که این شکل بسیار غلطی است. دوستان آمارهای جعلی هم ارایه می‌دهند. روزنامه تخصصی هم بدون پژوهش آمارها را منتشر می‌کند. در رادیو گفت وگو هم به غلط آمار اعلام می‌کرد.

وی در ادامه گفت : چند عامل وجود دارد باعث می‌شود  ژانرها و نگاه‌های مختلف حذف شود و این حذف به هیچ کس جز  جریان تمامیت‌خواهی فرهنگی که هم  آینده خودش نامعلوم است و هم آینده  نامعلومی را برای سینما رقم می‌زند ، هیچ سودی نخواهد داشت.

معیری در خاتمه تاکید کرد: هنوز هم مطمئن نیستم به درستی فیلم‌ «گلوگاه» در هفته‌های باقی‌مانده به نمایش درآید .

انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها