امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۳:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27425
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 44
عشرت شایق نماینده سابق تبریز در مجلس در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس سفر احتمالی«جک استراو» به ایران را ...

عشرت شایق نماینده سابق تبریز در مجلس در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس سفر احتمالی«جک استراو» به ایران را فاقد ارزش دیپلماتیک دانست و افزود: مواضع سیاسی و دیپلماسی دولت ها از مجاری رسمی کشورها مانند روسای دولت، وزرا و بخصوص وزیر امور خارجه و سفرا اعلام می گردد و در برخی از مواقع نیز اشخاصی با ماموریت مشخص از سوی دولت متبوع خود مسئولیت مذاکره با طرف های خارجی را عهده دار می شود که آقای جک استراو در حال حاضر هیچکدام از این شرایط را ندارد.

وی گفت: دولت انگلیس به واسطه عملکرد نامطلوب خود در رابطه با ملت ایران هیچگاه نتوانسته جایگاه مناسبی نزد مردم ایران داشته باشد و سیاست های آن کشور در مورد ایران همواره یکطرفه  و مورد شک و تردید بوده که برای تغییر این نگرش، لازم است اقدامات بزرگ و اساسی تر از سفر یک مقام سابق سیاسی صورت گیرد.

نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در همه اقدامات ضد ایرانی بخصوص مسائل مربوط به برخورد دوگانه با فعالیت های صلح آمیز هسته ای و اعمال تحریم های ظالمانه اقتصادی، رد و پای دولت انگلیس به چشم می خورد و این موضوع نشان دهنده عمق کینه دولتمردان آن کشور نسبت به انقلاب اسلامی و مردم مقاوم و انقلابی ایران است.

کارشناس روابط بین الملل، محرمانه بودن اکثر مذاکرات و اقدامات در روابط دیپلماتیک بین کشورها را امری طبیعی برشمرد و در عین حال گفت: به دلیل سوابق منفی و سوء استفاده های دولت انگلیس از روابط خود با ایران، افکار عمومی ایرانیان نسبت به اظهارات و تحرکات مقامات رسمی و غیر رسمی انگلیسی به شدت حساس بوده و خواهان شفافیت اهداف و اقدامات آنان در سفر به ایران و مذاکرات فی مابین می باشد.

وی گفت: در حال حاضر روابط ایران و انگلیس در پایین‌ترین سطح قرار دارد و سفارتخانه های دو کشور تعطیل و مشکلات عدیده ای بین دو کشور بوجود آمده است که نخستین گام برای حل این مسائل، نشان دادن حسن نیت و احترام به حقوق مردم ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است و مسلما «جک استراو» نمی تواند در شرایط کنونی راجع به این موارد تصمیم گیری نماید.

شایق با اشاره به مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران اظهار داشت این مراسم، در واقع بخشی از ترتیبات قانونی برای شروع بکار دولت جدید می باشد و حضور سفرای خارجی، شخصیت های بین المللی و سیاستمداران سابق در آن جنبه سمبلیک دارد و برخلاف جوسازی بعضی از رسانه های داخلی و خارجی، الزاما به معنی حرکت دیپلماتیک یا آغاز تحولات گسترده در روابط بین المللی نیست.

این کارشناس روابط بین الملل تصریح کرد: روابط دو کشور ایران و انگلیس تنها زمانی بهبود خواهد یافت که از موضع برابر و احترام متقابل برخوردار باشد و این شرایط، تعاریفی دارد که فعلا چشم اندازی از آن دیده نمی شود ولی لغو تحریم ها می تواند اقدام عملی در این راستا ارزیابی شود

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار