امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۸:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27429
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 192
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین این مرکز اعلام کرد: پیشرفت‌های صورت گرفته در علوم مخابرات و الکترونیک سبب ارائه ادوات مخابراتی ارزان و کارآمد مانند تلفن‌های همراه و هوشمند، رایانه‌های لوحی (تبلت‌ها) PDA، و ... به بازار شده است.

اینکه استفاده از ادوات همه‌گیر شده و تقریبا در دسترس عموم مردم قرار دارند، نگرانی‌هایی برای طراحان آنها و دیگر متخصصان خصوصا پزشکان به وجود آورده و این پرسش مطرح شده است که آیا استفاده مداوم از این دستگاه‌ها می‌تواند بر سلامت کاربران تأثیر سوء داشته باشد؟

برای پاسخ به این پرسش متخصصان مخابرات، آنتن و پزشکان در غالب پروژه‌های مشترک، بین رشته‌ای و مستقل به تحقیق در این حوزه پرداخته‌اند.

نتایج بعضی از تحقیقات، آثار سوء امواج را برای سلامت انسان مردود نمی‌دانند، علاوه بر این، تحقیقات مذکور، اساس تعیین معیار و استانداردها برای فاصله و حدود مجاز از منابع مولد امواج شده است که در این گزارش ارائه می‌شود.

در کنار تشعشع حاصل از امواج الکترومغناطیسی، خطوط برق فشار قوی نیز به علت ایجاد میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی آثار سوئی بر سلامت انسان دارند که در این گزارش به آنها پرداخته شده است.

وسایل و دستگاه‌های تولیدکننده امواج الکترومغناطیس و میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی روز به روز بیشتر و متنوع‌تر می‌شوند.

تحقیقات بسیاری برای بررسی آثار این امواج بر سلامت انسان صورت گرفته و بعضی از آنها تأثیر سوء تشعشات الکترومغناطیس بر سلول‌ها و بافت‌های موجودات زنده را رد نمی‌کنند.

آثار احتمالی بیماری‌زا تشعشع‌ها به صورت اختلال در دستگاه عصبی، اختلال در ضربان قلب، اختلال در تکامل و رشد جنین و کودکان، ابتلا به بیماری صرع، تضعیف ادراک حسی، افزایش ترس و اضطراب و ... ظاهر می‌شوند.

مهمترین منابع مولد تشعشع‌های غیریون‌ساز شامل ایستگاه‌های پایه مخابراتی BTS، گوشی تلفن همراه، مسدودکننده‌های گوشی تلفن همراه، فرستنده‌های رادیو و تلویزیون، فرستنده‌های بی‌سیم، خطوط انتقال برق فشار قوی، کارخانه‌هایی با جریان برق بالاتر از 300 کیلو آمپر و ... می‌شوند.

تحقیق در مورد امواج الکترومغناطیسی و تأثیر آنها بر بدن انسان همواره مورد توجه متخصصان (طراحان ادارات مخابرات و پزشکان) بوده است و نتایج تحقیقات انجام شده در این خصوص، مختلف و گاه متضاد است. این نتایج را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد، دسته نخست که اغلب محققان آن پزشک‌ هستند، تأثیر سوء امواج الکترومغناطیسی بر بدن انسان را انکارناپذیر می‌دانند و دسته دوم که اغلب محققان آن متخصصان علوم برق و مخابرات‌ هستند و معتقدند که امواج الکترومغناطیس در حالت کلی برای بدن مضر نیستند و به پارامتر توان امواج و شرایط محیطی بستگی دارند.

به طور کلی تأثیر اموال الکترومغناطیس به میزان توانی که به بدن کاربر می‌رسد بستگی دارد و حساسیت اجزای مختلف بدن انسان نیز نسبت به این امواج متفاوت است.

سر انسان در اکثر تحقیقات به عنوان حساس‌ترین بخش در مقابل امواج الکترومغناطیسی در نظر گرفته می‌شود.

یک مثال از این موضوع تب بالاست که تشنج در فرد بیمار را به دنبال دارد و افزایش دما در بدن فرد، مغز و فعالیت آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

با توجه به اینکه امواج الکترومغناطیسی در صورت نفوذ به بدن، تولید گرما کرده و گرمای حاصل در صورت موضعی یا پراکنده بودن، می‌تواند همان تأثیر افزایش دما در بدن را داشته باشد، بنابراین در بررسی تأثیرات امواج الکترومغناطیسی بر بدن انسان، توان امواج و مدت زمان آن باید مورد توجه قرار گیرند.

در علم مخابرات، به ویژه در صنعت طراحی ادوات مخابراتی برای کاربرد شخصی، مانند تلفن‌های همراه شبکه‌های بی‌سیم اینترنتی و ... یک معیار با عنوان میزان جذب خاص (SAR) مورد استفاده خواهد بود.

به منظور یافتن پاسخ دقیق به این پرسش که آیا امواج الکترومغناطیسی بر بدن انسان تأثیر دارند و میزان و نحوه تأثیر آنها چگونه است؟ ضرورت دارد که پروژه‌های مشترک با همکاری پزشکان، مهندسان برق و مخابرات طراحی و انجام شوند تا متخصصان در قالب پروژه‌های بین رشته‌ای بتوانند پاسخ قطعی در این خصوص ارائه کنند، چنین تحقیقاتی در کشور ما می‌تواند منجر به بومی‌سازی استانداردهای موجود، متناسب با شرایط اقلیمی و جغرافیایی کشور نیز شود.

بنابراین وضع قوانین و مقررات و استانداردهای لازم برای کنترل و کاستن آثار مخرب تشعشع ها ضروری است، گرچه چند سازمان و وزارتخانه از جمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، سازمان انرژی اتمی ایران و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات، متولی این حوزه هستند، اما هنوز ساماندهی مناسبی برای تضمین و حفظ سلامت مردم در برابر تشعشع‌های الکترومغناطیس انجام نشده است و هماهنگی لازم بین سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف در این حوزه دیده نمی‌شود.

در خصوص حریم خطوط هوایی انتقال و توزیع برق نیز در حال حاضر مصوبه 1347 ملاک اصلی در امور شهرسازی است که با توجه به اشکالات آن در عدم توجه به آثار بیولوژیکی میدان‌های الکتریکی و میدان‌های مغناطیسی برق فشار قوی، نیاز به بازنگری دارد و این بازنگری باید با رویکرد توجه به سلامتی انسان و حفظ محیط زیست انجام شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها