امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27457
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۴
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه السفیر، «نه» فرانسه به درخواست عربستان سعودی برای مسلح کردن گروه‌های مسلح در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه السفیر، «نه» فرانسه به درخواست عربستان سعودی برای مسلح کردن گروه‌های مسلح در سوریه ضربه بزرگی برای «بندر بن سلطان»، رئیس دستگاه اطلاعات و امنیت رژیم سعودی به شمار می‌آمد که به هیچ طریق نتوانست تضمین‌های لازم به پاریس بدهد که سلاح‌های ارسالی غرب برای گروه‌های مسلح در سوریه به دست گروه‌های سلفی جهادی نخواهد افتاد و این جهادی‌ها با این سلاح‌ها به کشورهای خود در اروپا باز نگردند و آنها را علیه دولت‌های خود به کار نگیرند.

این چکیده مهمترین گفت‌وگوهای رد و بدل شده میان بندر بن سلطان و «فرانسوا اولاند»، رئیس جمهوری فرانسه به شمار می‌آید. این موضوعی است که رئیس جمهوری فرانسه در مصاحبه مطبوعاتی خود نیز به آن اشاره و تاکید کرد که در دیدار با بندر بن سلطان، وی آمادگی پاریس برای حمایت نظامی از گروه‌های مسلح در سوریه را رد و اعلام کرده که کشورهای دیگری به آنها کمک خواهد کرد، چون این خطر بزرگ وجود دارد که این سلاح در دست جهادی‌ها بار دیگر به اروپا باز گردد.

آخرین گزارش‌های دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کشورهای اروپایی که ژوئن گذشته ارائه شدند، بر این نکته تاکید می‌کنند که 800 سلفی جهادی اروپایی در صفوف گروه‌های تروریستی مسلح درحال مبارزه علیه نظام سوریه هستند.

این سخنان رئیس جمهوری فرانسه ضربه بزرگی به عربستان سعودی وارد می‌کند، به ویژه آنکه پس از تغییر و تحولات سیاسی که قطر شاهد آن بوده، این کشور آنگونه که باید دیگر در پرونده سوریه حضور فعالی ندارد.

همچنین از سخنان رئیس جمهوری فرانسه می‌شد، برداشت کرد که محور توطئه‌کنندگان علیه سوریه هم اکنون به معدود کشورهای غربی و برخی از رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس محدود می‌شود و در میان کشورهای غربی دیگر نام و نشان چندانی از کشور فرانسه و انگلیس نمی‌توان دید که به صورت رسمی و علنی هرگونه اقدام و کمک نظامی خود به گروه‌های مسلح در سوریه تا پیش از آغاز هرگونه مذاکرات و گفت‌وگوهای سیاسی را متوقف کرده‌اند.

تلاش‌های بندر بن سلطان برای جلب حمایت فرانسه پیش از برگزاری نشست اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد که قرار است، دوشنبه آینده برگزار شود و در جریان آن وزرای خارجه این اتحادیه پرونده سوریه را مورد بررسی قرار دهند و اگرچه وزرای اتحادیه اروپا یکم اوت را موعد لغو تحریم‌های اعمال شده علیه سوریه درباره صادرات سلاح به گروه‌های مسلح در این کشور می‌دانند، اما پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که کشورهای اروپایی به شکلی گسترده از جبهه سوریه و بحران جاری در این کشور عقب نشینی کرده‌اند. چراکه بندر بن سلطان به غیر از فرانسه در سفرش به آلمان و انگلیس و دیدار با مسئولان این کشورها نیز نتوانست در خصوص جلب حمایت برلین و لندن از گروه‌های مسلح سوری راه به جایی ببرد.

در حالی‌که بندر بن سلطان تلاش داشت، با دیدار از این سه کشور بزرگ اروپایی پوشش سیاسی گسترده‌ای برای نبرد گروه‌های مسلح علیه نظام سوریه به دست آورد و اتحادیه اروپا را راضی کند، در نشست آینده خود با صدور بیانیه‌ای هجومی، از تلاش‌های عربستان سعودی برای حمایت و کمک نظامی و تسلیحاتی از گروه‌های مسلح در سوریه حمایت کنند.

درحال حاضر رئیس جمهوری فرانسه که قرار است، چهارشنبه آینده با «احمد الجربا»، رئیس جدید ائتلاف معارضان سوری در پاریس دیدار کند، تحلیل بسیار متفاوتی با آنچه که آن را درباره پرونده سوریه اعلام می‌کند، دارد. وی بر این باور است که اگرچه موعد برگزاری کنفرانس ژنو 2 اکتبر آینده اعلام شده، اما اگر «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه برنده بحران در سوریه باشد، هیچ‌گاه به ژنو پای نخواهد گذاشت.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار