امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۸:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27494
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «رویترز»، «جو بایدن» معاون رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی روز گذشته (جمعه) خود با «دیلما روسف» رئیس جمهور ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «رویترز»، «جو بایدن» معاون رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی روز گذشته (جمعه) خود با «دیلما روسف» رئیس جمهور برزیل، تلاش کرد تا تنش های به وجود آمده میان دو کشور را بعد از افشای جاسوسی آمریکا از ارتباطات اینترنتی برزیل، از بین ببرد.

رویترز نوشت که برزیل به عنوان بزرگ ترین کشور آمریکای لاتین اعلام کرده است که توضیح واشنگتن درباره برنامه های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا رضایت بخش و کافی نبوده است.

در این خبر آمده است که «هلنا شاگاس» وزیر ارتباطات روسف بعد از مکالمه تلفنی 25 دقیقه ای با بایدن، به خبرنگاران گفت: او (بایدن) درباره پیامدهای منفی (این جاسوسی‌ها) در برزیل ابراز تاسف کرد و تاکید کرد که دولت آمریکا تمایل دارد اطلاعات بیشتری در این باره ارائه کند.

بر اساس اعلام شاگاس، بایدن در این مکالمه تلفنی، بار دیگر دعوت از برزیل برای اعزام هیئتی به آمریکا جهت کسب جزئیات فنی و سیاسی بیشتر در زمینه برنامه های جاسوسی آمریکا را تکرار کرد. شاگاس از پذیرش این پیشنهاد بایدن خبر داد اما گفت که برزیل هنوز تصمیمی درباره اینکه چه کسی و چه زمانی به آمریکا خواهد رفت، نگرفته است.

رویترز در ادامه خبر خود به گزارش اوایل ماه جاری منتشر شده در روزنامه برزیلی «گلوبو» اشاره کرد؛ در این گزارش به جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از کشورهای آمریکای لاتین و قابلیت نظارت این آژانس بر میلیاردها پست الکترونیکی و تماس تلفنی مشکوک اشاره شده بود.

این روزنامه برزیلی خبر خود را با استناد به مدارک جدیدی که توسط «ادوارد اسنودن» مامور سابق سیا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا افشا شده است، منتشر کرد.

کشورهای آمریکای لاتین نیز در واکنش به افشای این خبر، در قبال آنچه نقض حاکمیت خود می دانستند، خشمگین شدند و از دولت واشنگتن توضیح خواستند و خواستار عذرخواهی آمریکا شدند.

«توماس شانون» سفیر آمریکا در برزیل اذعان کرد که آمریکا حجم زیادی از اطلاعات در رابطه با ترافیک های پست های الکترونیک را جمع آوری می کند اما به محتوای پیام ها دسترسی ندارد و نظارتی در خاک برزیل که بزرگترین شریک تجاوری واشنگتن در آمریکایی جنوبی محسوب می شود، نداشته است.

شانون در این باره گفته است که گزارش های منتشر شده از جاسوسی های آمریکا تصویر دقیقی از برنامه های جمع آوری اطلاعات دولت واشنگتن ارائه نمی کنند.

سناتورهای خشمگین برزیل نیز در واکنش به جاسوسی های آمریکا، برنامه ریزی های مرتبط با سفر دولت روسف به واشنگتن در ماه اکتبر سال جاری و همچنین خرید میلیارد دلاری جنگنده های آمریکایی توسط برزیل را زیر سوال بردند.

شاگاس اعلام کرد که روسف به بایدن گفت که سفر او به واشنگتن همچنان در برنامه هایش قرار دارد و امیدوار است که موضوع جاسوسی آمریکا تا آن زمان روشن شده باشد.

وزیر ارتباطات برزیل گفت که روسف به بایدن اعلام کرده است که: «حریم خصوصی شهروندان و حاکمیت کشورها را نمی توان با نام امنیت نقض کرد.

اسنودن اخیرا در مصاحبه با روزنامه انگلیسی «گاردین»، از برنامه های فوق محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا از مکالمات تلفنی و ارتباطات اینترنتی شهروندان آمریکایی و کشورهای خارجی پرده برداشته است.

واشنگتن، اسنودن را به جاسوسی متهم کرده و وی را تحت تحقیب قرار داده است.

اسنودن در حال حاضر در بخش ترانزیت فرودگاه مسکو به سر می برد و از روسیه درخواست پناهندگی موقت کرده است.

سه کشور بولیوی، نیکاراگوئه و ونزوئلا به اسنودن پیشنهاد اعطای پناهندگی داده اند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها