امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27558
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۴
تعداد بازدید: 120
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدصولت مرتضوی معاون سیاسی وزیر کشور بعد از ظهر امروز در نشست خبری با ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدصولت مرتضوی معاون سیاسی وزیر کشور بعد از ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران که در محل ساختمان وزارت کشور برگزار شد، اظهار داشت: مشارکت مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم موجبات شادی را در نظام مقدس جمهوری اسلامی و آحاد مختلف ملت ایران فراهم کرد و پیام بزرگی برای مخالفان در خارج از مرزهای ایران اسلامی داشت.

معاون سیاسی وزیر کشور با تاکید بر اینکه حضور پرشور ملت ایران نشان داد که مردم در سخت‌ترین شرایط نیز گوش به فرمان مقام معظم رهبری هستند، تصریح کرد: در این انتخابات شاهد رعایت اخلاق نیز بودیم و داوطلبان تائید صلاحیت شده و هوادارانشان در سرتاسر کشور رقابتی تؤام با اخلاق شروع کردند و علاوه بر این برای اولین بار تمامی کاندیداهایی که کسب اکثریت آرا را نداشتند به منتخب ملت تبریک گفتند.

وی بر همین اساس قانون مداری را در این انتخابات بسیار مشهود عنوان کرد و گفت: به عبارت دیگر شعارهای وزارت کشور و ستاد انتخابات به عینه محقق شد که یکی از آنها قانونمداری بود و تمامی مجریان، ناظران، کاندیداها و هوادارانشان و همچنین آحاد مختلف مردم بر مسیر قانون حرکت کردند.

مرتضوی با تاکید بر اینکه عدالت نیز در اوج خود اجرا شد، افزود: یکی از مؤلفه‌های عدالت محوری در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در امکانات عمومی به ویژه رسانه ملی بود که برای هر یک از داوطلبان 12 ساعت در شبکه‌های مختلف صدا و سیما و با قید قرعه زمان فراهم شد.

معاون سیاسی وزارت کشور در عین حال به بیان برنامه‌ها و دیدگاه‌های نامزدهای انتخابات در رسانه ملی اشاره کرد و گفت: استفاده از اماکن عمومی در استان‌ها نیز به همین شکل بود.

وی با بیان اینکه امانتداری یکی دیگر از شعارهای ستاد انتخابات کشور بود که به نحو احسن انجام شد، اظهار داشت: این امر تا حدی بود که در نحوه برگزاری و نتیجه انتخابات حتی یک شکایت به وزارت کشور، هیئت‌های اجرایی، هیئت‌های نظارت و شورای نگهبان واصل نشد و صحت انتخابات نیز در نزدیک‌ترین زمان توسط شورای نگهبان به تائید رسید.

مرتضوی در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران از همکاری دولتمردان با رئیس‌جمهور منتخب سخن گفت و افزود: رئیس‌جمهور و تقریبا تمامی وزرا با رئیس‌جمهور منتخب ملاقات کرده و به وی تبریک گفتند و برنامه‌های اجرایی که داشتند تقدیم وی کردند.

معاون سیاسی وزیر کشور نکته حائز اهمیت در انتخابات اخیر را علاوه بر کمک به اتحاد و انسجام ملی کمک کرد، تغییر رفتار بیگانگان دانست و گفت: در گفتار بیگانگان و بویژه گروه‌های مذاکره کننده با جمهوری اسلامی تغییراتی به وجود آمد که امیدواریم این تغییر گفتار تبدیل به تغییر رفتار هم بشود.

وی در عین حال به بوجود آمدن روحیه نشاط به واسطه انتخابات در کشور اشاره کرد.

مرتضوی در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا اشاره کرد و اظهار داشت: در 31 استان از مجموع داوطلبان ثبت‌نام شده که مجموع آنها 259 هزار و 675 نفر از 300 هزار نفر بود، 245 هزار و 470 نفر در مراحل مختلف بررسی صلاحیت‌ها به عنوان نامزد نهایی انتخاب شدند.

معاون سیاسی وزیر کشور گفت:  در 1213 شهر و 35 هزار و 144 روستا انتخابات برگزار شد؛ البته در برخی روستاها که به حد نصاب نرسید، انتخابات برگزار نشد.

وی با بیان اینکه از مجموع کسانی که در رقابت انتخاباتی شرکت کردند مجموعا 179 هزار و 292 نفر منتخب شدند،‌گفت: از این تعداد 173 هزار و 200 نفر را آقایان و 6 هزار و 92 نفر را بانوان تشکیل می‌دهند که دامنه تحصیلات آنها از سواد خواندن و نوشتن تا اجتهاد و دکترا گسترده است.

مرتضوی یادآور شد: به استناد اصلاحیه قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا دوره فعالیت شوراها یک ماه پس از شروع به کار دولت جدید خواهد بود. یعنی از 12 مرداد که تنفیذ صورت می‌گیرد 12 شهریور شوراهای اسلامی جدید شروع به کار می‌کنند؛ به استناد قانون دوره ریاست شهرداران نیز به پایان می‌رسد و شوراهای اسلامی منتخب پس از اینکه شروع به کار کردند یا باید نسبت به معرفی مجدد شهرداران اقدام کنند یا نسبت به انتخاب شهردار جدید اقدام لازم را به عمل آورند.

معاون سیاسی وزیر کشور در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود وزارت کشور بعد از انتخابات 40 بخشدار و فرماندار را عزل و برای اشخاص جدیدی حکم زده است، آیا این مطلب را تائید می‌کنید، ‌گفت: بعد از انتخابات هیچ بخشدار و فرمانداری توسط وزارت کشور عزل نشده است.

وی ادامه داد: به استناد قانون انتخابات ریاست جمهوری به برخی از فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها که بلاتصدی بودند بر اساس دستور وزیر کشور اجازه داده شد به صورت سرپرستی انتخابات را برگزار کنند.

مرتضوی اضافه کرد: دو نفر فرماندار و 28 بخشدار از مجموع نزدیک به 1600 فرماندار و بخشدار که به صورت سرپرست بودند احکام‌شان حاضر شد؛ در واقع بخشی بازنشسته می‌شوند، اما هیچ عزلی صورت نگرفت. باید گفت هر دولتی وظیفه دارد که وظایفش را انجام دهد. از این رو عزلی صورت نگرفته فقط انتصاب کسانی بوده که به صورت سرپرست وظایف‌شان را انجام می‌دادند.

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه در 300 تا 400 روستای کوچک در این دوره شورا نداریم، بیان کرد: بعضی از روستاهای زیر 20 خانوار تعداد کاندیداها به حد نصاب نرسید و بنابراین شورای اسلامی روستا تشکیل نشد.

رئیس ستاد انتخابات 92 در پاسخ به این سوال که آیا در انتخابات شوراها ابطال داشته ایم؟، گفت: تاکنون از دو حوزه شکایت شده که نتیجه نهایی آن روز دوشنبه توسط هیات نظارت مرکزی اعلام می شود.

مرتضوی ادامه داد: از مجموع تعداد یک هزار و 213 شهر و 35 هزار و 144 روستا کمتر از سه تا چهار حوزه شکایت وجود داشته که امیدواریم این ایرادها رفع شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها