امروز : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 April 28
۱۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27567
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۶
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرگزاری فارس، بیش از 120 نفر از قانونگذاران کنگره آمریکا نامه ای را امضا کرده اند که در آن از «باراک اوباما» رئیس جمهور کشورشان خواسته‌اند ...

به گزارش خبرگزاری فارس، بیش از 120 نفر از قانونگذاران کنگره آمریکا نامه ای را امضا کرده اند که در آن از «باراک اوباما» رئیس جمهور کشورشان خواسته‌اند تا به دنبال پیروزی دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهور جدید ایران، وی (اوباما) به شیوه ای دیپلماتیک درباره موضوع هسته ای ایران، با تهران وارد گفت‌وگو شود.

بر این اساس، «فرد پطروسیان» خبرنگار «رادیو آزاد اروپا» به مصاحبه با یکی از نویسندگان این نامه به رئیس جمهور آمریکا پرداخته است.

این قانونگذار آمریکایی «دیوید پرایس» قانونگذار دموکرات از ایالت «کارولینای شمالی» است.

پطروسیان با پرایس درباره اینکه انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران نشانگر چیست و اینکه نویسندگان نامه تعامل دیپلماتیک با ایران چه انتظاری دارند، پرداخته است که در ادامه به طور مختصر ارائه می گردد؛

مجری رادیو آزاد اروپا مصاحبه خود با پرایس را اینطور آغاز کرده است که؛ شما اعلام کرده اید که ایران رئیس جمهوری را در سکوی اعتدال و اصلاح انتخاب کرده است و تاریخ به ما توصیه می کند که درباره چشم اندازهای یک تغییر معنی دار ، محتاطانه برخورد کنیم. آیا شما می توانید منظور خود را از تغییر معنادار توضیح دهید و بگوئید که این تغییر چگونه می تواند به اندازه کافی معنا دار باشد که یک ارتباط و تماس جدید با ایران را پیش ببرد؟

پرایس در پاسخ به این سوال اینطور پاسخ داد: تغییری که ما دنبال آن هستیم، یک نگرش جدی برای مذاکره از طرف ایران است که می تواند به ایران و جامعه بین المللی اجازه دهد تا از تولید تسلیحات هسته ای صرف نظر کنند و البته ایران می تواند از مزیت این توافق در زمینه عادی سازی روابط با دیگر کشورهای جهان استفاده کند.

پرایس گفت که روحانی سابقه استقبال از دیپلماسی و مسئله هسته ای دارد و بنابراین، نکته نامه دو حزبی قانونگذاران آمریکایی به رئیس جمهور آمریکا این است که اوباما و سایر مذاکره کنندگان تشویق شوند تا این پیشنهاد را بررسی کنند و شاهد احتمال موفقیت دیپلماتیک آن باشند.

مجری رادیو آزاد اروپا در ادامه این مصاحبه از پرایس پرسید: شما در این نامه همچنین اعلام کرده اید که «ما باید مراقب باشیم که احتمال چنین موفقیتی را با انجام اقدامات تحریک آمیز از بین نبریم». آیا می توانید توضیح دهید که منظور شما از اقدامات تحریک آمیز، افزایش تحریم ها بوده است و یا تهدید نظامی؟

این قانونگذار ایالت کارولینای شمالی در پاسخ به این سوال گفت که تحریم ها بخش مهمی از تلاش برای اعمال فشار بین الملل علیه ایران بوده اند اما این تحریم ها به تنهایی یک راه حل دیپلماتیک محسوب نمی شوند.

پرایس گفت که تحریم ها یک ابزار هستند و باید برای پاسخگویی به آنچه ایران عملی می کند و یا در عمل به آن ناکام می ماند، تنظیم شوند.

این چهره دموکرات آمریکا گفت: بنابراین، نکته اصلی ما این است که بگوئیم که ما نباید پیش از موعد درباره رئیس جمهور جدید ایران قضاوت کنیم و یا اینکه پیشاپیش احتمال هرگونه تلاش های سازنده دیپلماتیک را نادیده بگیریم. ما باید بررسی کنیم و ببینیم که نتیجه هر کدام از این تلاش ها چیست.

پطروسیان در ادامه با اشاره به اینکه آمریکا احتمالا انتظار دارد که مذاکرات هسته ای بین ایران و 1+5 در پائیز از سر گرفته شود، از پرایس پرسید که: «آیا شما فکر می کنید که این رفتار آمریکا، ایرانی ها را به پذیرش توقف غنی سازی های هسته ای ترغیب خواهد کرد یا خیر؟

پرایس در پاسخ گفت: من جواب این سوال را نمی دانم و فکر نمی کنم که هیچ کس جوابش را بداند به جز ایرانی ها. ما باید دیپلماسی را در کنار سایر اقدامات پیگیری کنیم.

مجری رادیو آزاد اروپا آخرین بخش از مصاحبه خود را به این سوال اختصاص داد که آیا پرایس از مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا به عنوان بهترین راه برای یافتن راه حل در مشکلات دو جانبه میان این کشور حمایت می کند یا خیر.

پرایس گفت: من پیشاپیش درباره این موضوع قضاوتی ندارم. من فکر می کنم که ما باید از تمام انواع مذاکره استقبال کنیم اما باید حسن نیت و جدیت در دو طرف وجود داشته باشد و ما این انتظار را از رئیس جمهور جدید ایران داریم.

پرایس با اشاره به نامه دو حزبی قانونگذاران آمریکایی به اوباما افزود که این قانونگذاران در عین حال که ساده لوحانه برخورد نمی کنند، اما در عین حال بدبین نیز نیستند و هدف آنها این است که مطمئن شوند که هر گونه احتمال مثبتی وجود دارد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار