امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۶:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27572
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۶
تعداد بازدید: 130
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، رئیس جمهور ترکمنستان طی فرمانی اجرای کامل طرح ساخت نیروگاه برق با توربین ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، رئیس جمهور ترکمنستان طی فرمانی اجرای کامل طرح ساخت نیروگاه برق با توربین گازی در منطقه «آق بوگدای» به ظرفیت 252.2 مگاوات و نیز نیروگاه دیگری در منطقه «دروازه» به ظرفیت 504.2 مگاوات را به شرکت  «Çalik Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. » ترکیه واگذار کرد.

این گزارش حاکیست این دو نیروگاه جدید در استان آخال در حومه عشق‌‏آباد پایتخت کشور ترکمنستان قرار دارند و به موجب فرمان رئییس جمهور این کشور باید تا سال 2015 میلادی به بهره برداری برسند.

لازم به ذکر است که  بنا به گزارش رسانه‌های ترکیه، دولت ترکمنستان ظرف 6 ماه اول سال جاری میلادی حدود 30 طرح به ارزش حدود 5 میلیارد دلار به شرکت‌های ترکیه واگذار کرده است و ترکمنستان نخستین کشوری است که شرکتهای پیمانکار ترکیه بیشترین طرح را در دست اجرا دارند.

از سوی دیگر، پیشتر نیز اعلام شد که دولت ترکمنستان بزرگترین طرح در تاریخ صنعت انرژی و توسعه شبکه برق پایتخت خود را به یک شرکت ترکیه‌ای واگذار کرد.

«قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور این کشور  سال گذشته میلادی بعد از تأیید طرح پیشنهادی طرف ترکیه به شهرداری عشق‌‏آباد اجازه داد تا با شرکت «چالیک انرژی» ترکیه که بیش از 10 سال حضور فعال در صنعت انرژی برق و اجرای طرح‌های نفت و گاز ترکمنستان داشته است، قرارداد بازسازی و تجهیز کلی سیستم و شبکه برق رسانی شهر عشق‏‌آباد را امضا کنند.

در حاشیه این طرح عظیم که قرار است تا سال 2015 میلادی به بهره‏‌برداری برسد و در حاشیه آن طراحی و اجرای کامل 16 مجتمع ایستگاه برق 110 کیلووات، 11 مجموعه ایستگاه 32 کیلووات،97 دستگاه 10 کیلووات، 31000 متر خط هوایی برقی 110 کیلوواتی، 15900 متر کابل کشی 110 کیلوواتی، 8000 متر کابل کشی 35 کیلوواتی، 100000 متر کابل کشی 10 کیلوواتی در نظر گرفته شده است و بعد از راه‌اندازی سیستم جدید تأمین برق به شبکه واحد تأمین برق سراسری ترکمنستان نیز متصل خواهد شد.

واگذاری طرح بزرگ سیستم برق رسانی پایتخت کشور ترکمنستان به یک شرکت ترکیه‌ای در حالی است که رئیس جمهور ترکمنستان ماه گذشته به ترکیه سفر کرده و با رئیس جمهور و مقامات عالی‌رتبه دولت ترکیه و نیز از برخی تأسیسات مهم صنعتی، مهندسی و بندری این کشور بازدید کرده بود.

از سوی دیگر، خبرگزاری «آناتولی» ترکیه چندی پیش در گزارشی از همکاری‏‌های اقتصادی و تجاری بین آنکارا و عشق‌‏آباد نوشته ‏است که شرکت‏‌های ترکیه تنها ظرف هفت ماه سال جاری میلادی (2012) در ترکمنستان طرح‌هایی به ارزش 3 میلیارد و 240 میلیون دلار کسب کرده‌اند.

پیمانکاران ترک در سال 2012 میلادی در ترکمنستان 63 طرح به ارزش 3 میلیارد و 270 میلیون دلار اجرا کرده‌‏اند و این میزان در حالی است که شرکت‌های ترکیه در سال 2010 میلادی در ترکمنستان طرح‌هایی به ارزش 5/4 میلیارد دلار را به اجرا در آورده‌اند.

این گزارش در پایان می‌‏افزاید که از سال 1991 میلادی که ترکمنستان استقلال خود را کسب کرده‌ ‏است، شرکت‏‌های ترکیه به ارزش 30 میلیارد دلار طرح‌های مختلف و متنوعی را در سراسر ترکمنستان انجام داده‌‏اند.
انتهای پیام/.
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها