امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۷:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27595
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۱
تعداد بازدید: 205
به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نیویورک‌تایمز در گزارشی به‌قلم «بن هوبارد»، تصریح کرد: اندک زمانی قبل، شورشیان در حومه دمشق ...

به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نیویورک‌تایمز در گزارشی به‌قلم «بن هوبارد»، تصریح کرد: اندک زمانی قبل، شورشیان در حومه دمشق این شهر را با خمپاره هدف قرار می‌دادند، نیروهای ارتش شکست می‌خوردند و گزارش پشت گزارش نشان می‌داد که نیروهای بشار اسد مناطقی را از دست داده‌اند.

اما در هفته‌های اخیر، نیروهای شورشی شروع به کشتن همدیگر کرده‌اند، در میدان نبرد زمین از دست می‌دهند و بسیاری از شهروندانی را که مدعی‌اند می‌خواهند آنها را آزاد کنند، از خود دور می‌کنند. از سوی دیگر ایالات متحده و سایر قدرت‌های غربی که از بشار اسد می‌خواهند تا از قدرت کناره‌گیری کند، نسبت به تامین سلاح برای شورشیان بی‌میلی نشان می‌دهند.

با وجود آنکه تعداد کمی پیش‌بینی می‌کنند که اسد بتواند اتوریته خود را در تمام سوریه بازیابد، حتی برخی از سرسخت‌ترین دشمنان او نیز اذعان می‌کنند که موقعیت او نسبت به ماه‌های قبل بسیار بهتر شده است.

نویسنده نیویورک‌تایمز وضعیت اسد را این گونه تعبیر کرده که وی یک حکومت مرکزی در مرکز سوریه تشکیل داده که مورد حمایت ایران، روسیه و حزب‌الله لبنان است و می‌تواند در برابر شورشیان مقاومت کند.

«حسن حسن»، نویسنده سوری روزنامه نشنال امارات عربی متحده در این خصوص نوشته است: «اسد اکنون قدرتمند است، نه‌ به‌عنوان یک رئیس‌جمهور بلکه به‌عنوان یک فرمانده نبرد و به‌عنوان کسی که سلاح‌هایی در اختیار دارد که دیگران در اختیار ندارند.»

این گزارش ادامه داده است که نبردهای سوریه این کشور را بالکانیزه کرده است به‌گونه‌ای که هر منطقه‌ای در دست یک گروه مسلح است. دولت سوریه پایتخت و شهرهای اصلی مناطق شمالی را در اختیار دارد. از سوی دیگر شورشیان نیز بخش‌هایی از شمال و بخش زیادی از مناطق شرقی را در دست دارند. با این حال شورشیان نیروهای متحدی نیستند و حتی بر سر برخی منابع با هم رقابت می‌کنند، قوانین خود را تحمیل کرده و بعضا سلاح‌های خود را به‌سوی یکدیگر می‌چرخانند. کردها، بزرگ‌ترین اقلیت قومی سوریه نیز مناطق مربوط به خود را تحت کنترل دارند و بعضا با شورشیان می‌جنگند تا آنها را از این مناطق بیرون کنند.

بر اساس گزارش فوق، در حدود 60 درصد جمعیت سوریه در مناطقی زندگی می‌کنند که تحت کنترل دولت مرکزی است و این در حالی است که 60 تا 70 درصد سرزمین سوریه در اختیار شورشیان است. این مطلب را «اندور جی. تابلر»، کارشناس سوری موسسه مطالعات خاورنزدیک واشنگتن مطرح کرده است. این از آن روست که شورشیان در مناطق کم‌جمعیت قدرت دارند.

طی ماه‌های گذشته، نیروهای اسد با کمک متحدین خود، بخشی از مناطقی را که تحت کنترل شورشیان درآمده بود، بازپس گرفتند. حتی جنگجویانی که دوست دارند اسد را عزل شده، مرده، زندانی شده و یا تبعید شده ببینند، بر این باورند که «بهار عربی» در حال به‌نمایش گذاردن ماهیت خود است. یکی از فرماندهان شورشیان سوریه می‌گوید: «اگر انقلاب به‌همین شکل ادامه یابد، مردم علیه ما قیام می‌کنند.» وی از فرماندهان شورشیان در حمص است که نیروهای دولتی طی روزهای اخیر پیشروی‌هایی در آن داشته‌اند.

این فرمانده که احمد نام دارد، نیروهای شورشی را متهم می‌کند که هدف اصلی را فدای منافع گروه خود می‌کنند. به باور او، تفرقه باعث شده است که جنگ طولانی شود و ماموریت آنها سخت‌تر!

احمد می‌گوید: اگر یک شهروند سوری بیاید و از من بپرسد برایش چه کار کرده‌ایم، جوابی ندارم به او بدهم.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها