امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27603
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۴
تعداد بازدید: 152
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، منافع تولید نفت در آمریکا به خوبی مستند هستند از ایجاد اشتغال تا پرداخت پول ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، منافع تولید نفت در آمریکا به خوبی مستند هستند از ایجاد اشتغال تا پرداخت پول کمتر به تولیدکننده‌های خارجی.

اما یکی دیگر از منافع ژئوپلتیکی تولید نفت آمریکا در حوزه سیاست خارجی هموار کردن مسیر افزایش تحریم‌ها علیه ایران با کمک به تولید بازار جهانی نفت و کاهش نوسانات قیمت نفت است.

تا نیمه سال 2014، براساس پیش بینی‌های معتبر ایران قادر است اورانیوم لازم برای ساختن یک بمب اتمی را ظرف 7 تا 10 روز و پیش از آنکه جامعه بین‌المللی آن را کشف کند کسب کند.

درحالیکه نزدیک بودن ایران به توانایی ساخت سلاح اتمی چندان واضح نیست اما درباره اینکه پنجره دیپلماتیک برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در حال بسته شدن است اجماع وجود دارد.

به گفته تحلیلگران، بهترین مسیر برای فشار اقتصادی به ایران هدف گرفتن صنعت نفت این کشور است. 60 تا 70 درصد درآمدهای ایران از صادرات نفت حاصل می‌شود، با این وجود در بیشتر طول اعمال تحریم‌ها علیه ایران گامهای ساده‌ای که منجر به محدود شدن یا حتی حذف درآمدهای نفتی ایران وجود دارد اتخاذ نشده است.

رویترز در ادامه نوشت؛ در سراسر جهان، تقاضای نفت به سرعت در حال افزایش است و ظرفیت ذخایر نفت و کشف ذخایر جدید پایین است بنابراین بازارهای جهانی نیازمند نفت ایران است و اقتصادهای وابسته به نفت از جمله آمریکا نگران نوسانات و شوک‌های قیمت نفت هستند.

بازار جهانی نفت از سال 2012 پویایی خاصی را با افزایش تولید کشورهای خارج از سازمان اوپک شروع کرده است به ویژه اینکه آمریکا روزانه 1.3 میلیون بشکه بیشتر از تولید قبلی خود روانه بازار کرده است و کشورهایی مثل عربستان از میزان تولید خود کم نکردند و کشورهایی مثل لیبی به عنوان فروشنده جدید وارد بازار نفت شدند.

اما همزمان با افزایش تولید کشورهای غیراوپک، میزان تقاضای جهانی با وجود بحران اقتصادی اروپا و رشد راکد اقتصادی آمریکا رشد چشمگیری نداشت.

این تحولات به آمریکا اجازه داد که در اوایل 2012 تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کند که توانست 15 درصد از نفت صادراتی ایران را کم کند. اما اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا از اول جولای 2012 تاثیر بیشتری بر صنعت نفت ایران گذاشت و گفته می‌شود نزدیک به 60 درصد از صادرات نفت خام ایران را کاهش داد.

آمارها می گویند که تولید نفت ایران در سال 2012 به پایینترین حد خود از سال 1989 رسیده و برای اولین بار روی ارزش ریال ایران تاثیر گذاشت.

براساس این گزارش، علیرغم کاهش جریان نفت ایران به بازارهای جهانی در سال 2012،  قیمت جهانی نفت دچار آسیب شدید نشد و تقریبا بین 107 تا 116 دلار بالا و پایین رفت.

اما در سال 2013 سازمان انرژی بین المللی تخمین زده است که کشورهای غیرعضو اوپک به ویژه آمریکا باید 1.2 میلیون بشکه نفت بیشتر وارد بازار کنند. براساس گزارش‌های این سازمان، میزان تقاضای جهانی حدود 930 هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

رویترز در ادامه می‌نویسد: علیرغم اینکه انتظار می‌رود با انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران مذاکرات هسته‌ای جهت گیری تازه‌ای داشته باشد اما همچنان تحریم‌های بیشتر مورد نیاز است. این در شرایطی است که تولید نفت عربستان و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس بتواند کاهش نفت ایران در بازارهای جهانی را جبران کند.

در عین حال تحلیلگران درباره اینکه بازارهای جهانی چه مدت می‌توانند در برابر کاهش عرضه نفت خام ایران دوام بیاورند اختلاف نظر دارند.

براساس این گزارش، بازار جهانی نفت تا اواسط سال 2014 یا شاید زودتر از نظر عرضه دچار محدودیت و تنگنا شود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها