امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۸:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2769
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۶
تعداد بازدید: 193
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، متن کامل طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به شرح زیر ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، متن کامل طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:
هیات‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی
با سلام
از آنجا که مدت زیادی از ارائه طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به شماره چاپ 311 و شماره ثبت 179 به شکل عادی به کمیسیون آیین‌نامه مجلس شورای اسلامی می‌گذرد و هنوز طرح مذکور مراحل خود را طی نکرده است. لذا مطابق ماده (159) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی درخواست دوفوریت طرح مذکور را داریم تا قبل از انتخابات هیئت‌رئیسه مورد استفاده قرار گیرد.
عنوان طرح:
اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

ماده 1-یک تبصره به شرح ذیل به ماده (11) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی الحاق می‌گردد:

تبصره-نمایندگان داوطلب عضویت در هیئت رئیسه موقت، موظفند حداکثر دو ساعت پس از پایان جلسه افتتاحیه، جهت ثبت‌نام به هیئت رئیسه سنی مراجعه کنند. هیئت رئیسه سنی موظف است شرح حال و سوابق داوطلبان به همراه تصاویر آنان را تهیه و در دومین جلسه علنی و قبل از برگزاری انتخابات هیئت رئیسه موقت در اختیار نمایندگان قرار دهد.

ماده 2-یک تبصره به شرح ذیل به ماده (13) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی الحاق می‌گردد:

-تبصره-نمایندگان داوطلب عضویت در هیئت رئیسه دائم موظفند حداکثر شش ساعت پس از پایان اولین جلسه‌ای که هیئت رئیسه موقت در آن انتخاب شده، جهت ثبت‌نام به هیئت رئیسه موقت مراجعه کنند. هیئت رئیسه موقت موظف است شرح حال و سوابق داوطلبان به همراه تصاویر آنان را تهیه و قبل از تصویب اعتبارنامه حداقل دو سوم مجموع نمایندگان در اختیار نمایندگان قرار دهد.

ماده 3-ماده (17) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به شرح ذیل اصلاح می‌گردد:

ماده 17-نمایندگان داوطلب عضویت در هیئت‌رئیسه، از سال دوم موظفند حداکثر یک هفته پس از انتخابات هیئت رئیسه، جهت ثبت‌نام به هیئت رئیسه مراجعه کنند. هیئت رئیسه موظف است شرح حال و سوابق داوطلبان به همراه تصاویر آنان را تهیه و حداکثر سه روز قبل از برگزاری انتخابات در اختیار نمایندگان قرار دهد.

ماده 4-بند ذیل به عنوان بند (13) به ماده (24) آیین‌نامه داخلی مجلس اضافه و تبصره (1) الحاقی به ماده (48) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی 1387.9.26 حذف می‌گردد.

13-معرفی دو نامزد از نمایندگان به صحن علنی برای هر یک از جایگاه‌های ذیل به منظور انتخاب یکی از آنها توسط نمایندگان

الف-ریاست کمیسیون اصل نودم (90) قانون اساسی ( از میان اعضای ثابت این کمیسیون)

ب-ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی

ماده 5-ماده ذیل به عنوان ماده (24) مکرر به آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی الحاق می‌گردد:

ماده (24) مکرر-هیئت رئیسه به منظور انتخاب ناظرین مجلس در مجامع، شوراها و همچنین نمایندگانی که نامزد عضویت در کمیسیون ویژه هستند، مراحل ذیل را اجراء می‌کند:

الف-نمایندگان داوطلب عضویت در مجامع و شوراهای قانونی به عنوان ناظر و همچنین نمایندگان داوطلب عضویت در کمیسیون‌های ویژه موظفند حداقل یک هفته قبل از زمان را‌ی‌گیری به هیئت رئیسه مراجعه و ثبت‌نام کنند.

ب-هیئت رئیسه موظف است شرح حال و سوابق داوطلبان به همراه تصاویر آنان را تهیه و حداقل سه روز قبل از زمان رای‌گیری در اختیار نمایندگان قرار دهد.

تبصره1-در مواردی که بر اساس قانون معرفی نمایندگان ناظر به کمیسیون‌های تخصصی سپرده شده، کمیسیون‌ها موظفند قبل از مراحل فوق دو برابر تعداد مورد نیاز را از میان داوطلبان انتخاب و به هیئت رئیسه مجلس معرفی کنند تا با طی مراحل فوق، نمایندگان از میان آنها حق انتخاب داشته باشند.

تبصره2-مدت زمان عضویت نمایندگان که به عنوان ناظر انتخاب می‌شوند در غیر از مواردی که قانون زمان آن را تعیین کرده است، بیش از دو سال نیست.

ماده 6-متن ذیل به عنوان بند «4» به تبصره ذیل ماده (55) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی الحاق می‌گردد:

4-معرفی دو نامزد به عنوان رئیس دیوان محاسبات و دو نامزد به عنوان دادستان دیوان محاسبات جهت انتخاب یکی از آنها در صحن علنی مجلس شورای اسلامی هیئت رئیسه موظف است حداقل سه روز قبل از زمان رای‌‌گیری، شرح حال و سوابق هر یک از افراد معرفی شده را در اختیار نمایندگان قرار دهد.

ماده 7-بند «ه» ماده (112) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به شرح زیر اصلاح می‌شود:

ه: پیش از اخذ رای برای انتخاب رئیس و نواب رئیس مجلس شورای اسلامی هر نامزد می‌تواند حداکثر 10 دقیقه و برای انتخاب رئیس کمیسیون اصل نودم (90)‌قانون اساسی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، حقوقدانان شورای نگهبان و همچنین رئیس و دادستان دیوان محاسبات، هر نامزد می‌تواند حداکثر 5 دقیقه در جلسه علنی مجلس، برنامه‌های خود را به اطلاع نمایندگان برساند.

اسامی امضا‌کنندگان طرح: سیدمرتضی حسینی-منظری توکلی-حکیمی-افضلی‌فسرد-کوچک‌زاده-بیرانوند-جراره-نبویان-مصباحی‌مقدم-سیدباقر حسینی-حاجی‌دلیگانی-آقاتهرانی-رسایی-سلیمی-عزیزی فارسانی-کریمی قدوسی-تاج‌گردون-امیرآبادی فراهانی-قاسم جعفری-حسینیان-مقتدای خوراسگانی-نبی‌اله احمدی-نعمتی-طلا
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها