امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۶:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27691
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۴۴
تعداد بازدید: 79
خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، قاسم الاعرجی عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق ، وزارت خارجه این کشور و کمیته روابط ...

خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، قاسم الاعرجی عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق ، وزارت خارجه این کشور و کمیته روابط خارجی در پارلمان را به فراخواندن معاون سفیر عراق در عربستان در پی اظهارات او علیه شیعیان را خواستار شد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهارداشت: این درخواست در پی اظهارات خصمانه و غیر قابل توجیه معبد العبیدی معاون سفیر عراق در عربستان مطرح شده است.

الاعرجی تاکید کرد: وزارت خارجه عراق باید از افکار تکفیری و افراط گرایی پاکسازی شده و در برابر چنین اظهارات بی شرمانه ای سکوت نکند.

وی همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود با انتقاد از دفاع برخی نمایندگان از گروهک منافقین خلق  گفت: باید این گروهک فوراً از خاک عراق بیرون رانده شوند زیرا احساسات عراقی‌ها را تحریک و جریحه دار می‌سازند.

این نماینده عراقی تصریح کرد: در پی توافقنامه های بین المللی مربوط به لزوم خروج گروهک منافقین از عراق دیگر هیچ توجیهی برای ادامه حضور آنان در این کشور وجود ندارد به ویژه اینکه عراقی نمی خواهند این تروریست ها در کشورشان پناه بگیرند.

الاعرجی ادامه حضور گروهک منافقین را نقض آشکار قانون اساسی عراق دانسته و تاکید کرد که این وضعیت حاکمیت ملی عراق را نقض می‌کند.

وی با ابراز شگفتی از مواضع برخی نمایندگان در دفاع از گروهک منافقین گفت: این گروهک در اقدامات جنایت آمیز علیه ملت عراق دست داشتند و هنگامی که صدام از آنان به عنوان ابزار سرکوب در انتفاضه شعبانیه در دهه نود قرن گذشته استفاده کرد، دستشان به خون عراقی ها آلوده شد.

العبیدی شیعیان را جنبشی سیاسی دانست

این در حالی است که «معد العبیدی» معاون سفیر عراق در عربستان در اظهاراتی خصمانه با حمله به شیعیان آنان را جنبشی سیاسی دانست که عبدالله بن سباء یک یهودی یمنی با همکاری ایرانیان و به منظور دسته بندی در بین مسلمانان آن را شکل داد.

وی در مقدمه گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط چاپ عربستان گفت: برخی عراقی‌ها با حضور در محضر برخی بزرگان به آنان تبرک جسته و به آنان توسل می جویند و قبر اموات آنان را زیارت می کنند اما او از کودکی این اقدامات را کوچک می دانست و با انتقاد از مادرش تلاش می کرد این عادت های او را ترک دهد.

العبیدی که از اهالی استان کرکوک است، در پاسخ به سوالی در مورد روابط عربها و کردها و نیز ترکمن ها و چگونگی همزیستی این گروهها در عراق گفت: بیشتر دانش آموزانی که من با آنان هم کلاس بودم، تعهدات مذهبی داشتند اما کردها حد وسط نداشتند به این معنی که یا سخت پایبند به اصول مذهبی بودند و یا کاملا برعکس هیچ اعتقادات مذهبی نداشتند.

وی در ادامه این مصاحبه تصریح کرد: به طور کلی عربها چه سنی و چه شیعه با کردها و ترکمن هایی که وارد دسته بندی های حزبی نشده اند،  روابط بسیار خوبی دارند اما در صورت ورود یک نفر به حزب سیاسی، روابط عربها با او بد خواهد شد.

العبیدی در خصوص همراهی با یک جریان و یا حزب خاص گفت: من از بسیاری از مسایل و رویکردها و جریان ها و حتی بسیاری از آداب و مراسم و عادت‌های مردم عراق فاصله گرفته ام.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها