امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۶:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27753
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۱
تعداد بازدید: 108
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هفته گذشته یکی از سایت‌های خبری در گزارشی به یک تغییر ساختاری در نهاد ریاست ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هفته گذشته یکی از سایت‌های خبری در گزارشی به یک تغییر ساختاری در نهاد ریاست جمهوری اشاره کرد و از ایجاد تشکیلات جدیدی به نام دفتر رئیس‌جمهور سابق در نهاد ریاست جمهوری پرده برداشت.

این تشکیلات جدید با امضای غلامحسین الهام معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت رئیس‌جمهور ابلاغ شده است و بخش‌های مختلفی همچون تشریفات، امور سفرها و امور دیدارها در آن دیده شده است.

این تشکیلات جدید به منظور پشتیبانی اداری و تشکیلاتی از رئیس‌جمهور سابق تشکیل شده است و ساختمان آن در محلی خارج از نهاد ریاست جمهوری و در ساختمانی در میدان ونک در نظر گرفته شده است.

با این حال انتشار این خبر موجب واکنش‌های گوناگونی نسبت به این مسئله شد و حتی برخی از رسانه‌ها با غیرقانونی خواندن این تشکیلات و اضافه بودن آن خواستار جلوگیری از تشکیل آن شدند. 

*احمدی نژاد در فکر سرنوشت خود

ایجاد این تشکیلات شاید به مسئله مهمتری مربوط شود که همان سرنوشت رئیس‌جمهور فعلی کشور باشد. هر کدام از روسای جمهور دوره‌های گذشته مسیر متفاوتی را پیمودند.

به غیر از ابوالحسن بنی‌صدر و شهید رجایی بقیه روسای جمهور غالبا با پست جدیدی در ساختار سیاسی کشور به حیات خود ادامه دادند. مقام معظم رهبری پس از پایان دوران ریاست جمهوری به عنوان رهبری نظام انقلاب اسلامی انتخاب شدند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز پس از پایان دوران ریاست جمهوری و با حکم مقام معظم رهبری در سمت ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام  در ساختار سیاسی کشور به کار خود ادامه دادند. در این میان سیدمحمد خاتمی از پذیرفتن سمت جدید دولتی صرف‌نظر کرده و کارهای تحقیقاتی و فرهنگی را برنامه اصلی خود قرار داده است.

محمود احمدی‌نژاد نیز در اظهار نظری گفته است که به فعالیت‌های دانشگاهی خود بازخواهد گشت اما عرصه سیاست را ترک نمی‌کند.

*از سعد آباد به دفتر سید حسن خمینی

احمدی‌نژاد در صورتی که به دنبال پذیرفتن سمت دیگری نباشد باید در قالب مجموعه‌ای جدید کارهای تشکیلاتی خود را دنبال کند و از همین روست که می‌توان به لزوم تشکیل دفتر رئیس‌جمهور سابق پی برد.

کاری که سیدمحمد خاتمی نیز بدون ساز و کار قانونی به انجام آن مبادرت ورزید و پس از پایان دوران ریاست جمهوری در ساختمانی در مجتمع تشریفاتی سعدآباد کارهای جانبی خود را ادامه داد ولی پس از مدتی به علت خلاء قانونی مجبور به تخلیه این مکان شد و در ساختمانی که سیدحسن خمینی تولیت آستان مقدس حضرت امام (ره) در اختیار وی قرار داده بود ساکن شد.

*احمدی‌نژاد و برنامه های گسترده برای پس از ریاست جمهوری

طبیعی است که رئیس‌جمهوری که هشت سال در سمت اولین مقام اجرایی کشور فعالیت کرده به فکر ایجاد تشکیلات جدیدی برای خود باشد . احمدی‌نژاد می‌خواهد تا برخی از ارتباطات بین‌المللی خود را که در دوران ریاست جمهوری به دست آورده است همچنان در اختیار داشته و به عنوان یک فعال در عرصه بین‌‌المللی حضور داشته باشد، از سوی دیگر تلاش برای حفظ ارتباطات سیاسی و تشکیلاتی در حوزه داخلی نیز مسئله دیگری است که مورد نظر احمدی‌نژاد است، امری که روسای جمهور سابق نیز به نحوی به دنبال آن بودند اما این مسئله هیچ گاه از سوی رسانه ها در آن مقطع زمانی مورد توجه قرار نگرفت و بلوای رسانه‌ای امروز بر پا نشد.
گزارش از مهدی پورصفا
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها