امروز : یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 25
۱۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27766
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۱
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام موسوی در جلسه افتتاحیه و نشست مشترک با هیأت عراقی با اشاره به رویکرد مثبت وزیر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام موسوی در جلسه افتتاحیه و نشست مشترک با هیأت عراقی با اشاره به رویکرد مثبت وزیر گردشگری عراق برای رفع مشکلات زائران گفت: محوریت مذاکرات در راستای بررسی تفاهم نامه‌هایی است که در سال گذشته به امضای طرفین رسیده است و در راستای خدمت رسانی بهتر به زائرین دو کشور است.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: ما مسئولان ایرانی و عراقی با نگاه زائر محوری باید مشکلات سفر زائران را حل کرده و هموار کنیم، چه زائران ایرانی که به عراق سفر می کنند و چه زائران عراقی که برای زیارت اهل بیت‌(ع) به ایران می‌آیند نباید بر سر راه آنها مشکلاتی وجود داشته باشد و بر این اساس تفاهم نامه‌هایی را تنظیم خواهیم کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: روادید بین ایران و عراق باید لغو گردد تا زائران ایرانی و عراقی بدون پرداخت هزینه روادید به دو کشور سفر کنند.

حجت‌الاسلام موسوی خاطر نشان کرد: امنیت زوار ایرانی از بدو ورود به عراق تا خروج آنها از آن کشور باید تأمین شود و خسارت‌های وارده به آنها پرداخت شود. همچنین پایانه‌ها و خدماتی که لازم است در پایانه‌ها به خصوص در مرزها به زائران داده شود تأسیس شود.

وی در ادامه بر اتصال خط آهن شلمچه – بصره در جهت سهولت تردد زائران تاکید کرد.

حجت‌السلام موسوی همچنین به موضوع تعاملات تهاتری به منظور تسویه مطالبات بین دو کشور اشاره کرد و گفت: همانطور که شرکت‌های عراقی به خاطر خدمات خود از ما طلب دارند وزارت‌های نیرو و نفت ایران نیز مطالباتی دارد که می تواند تهاتر انجام داد و از جابجایی ارز و سایر هزینه‌ها و سایر دغدغه‌ها جلوگیری کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت به بحث تردد اتوبوس‌های ایرانی در عراق اشاره کرد و گفت: همانطور که هم اکنون اتوبوس‌های عراقی وارد ایران می‌شوند انتظار می‌رود اتوبوس‌های ایرانی نیز با تأمین امنیت و بیمه حوادث به راحتی در آن کشور تردد کنند.

وی  همچنین به بحران اقتصادی ایران در سال گذشته اشاره کرد و گفت: متأسفانه به خاطر تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی در سال گذشته مشکلات زیادی از جمله مسائل ارزی به وجود آمد بطوریکه بدهی ما به شرکت‌های عراقی روز به روز بیشتر شد.

حجت‌الاسلام موسوی خاطرنشان کرد: خوشبختانه هم اکنون طلب این شرکت‌ها در حد صفر است و اکثر مطالبات آنها پرداخته شده است.

وی همچنین با اشاره به عدم دریافت مبالغ اضافی در فرودگاه نجف بیان داشت: مبالغ اضافی که از زائرین ایرانی دریافت می‌گردد باید مصوبه دولت را داشته باشد و به همین دلیل عراق باید مثل ایران که زوار عراقی را تکریم می‌کند از دریافت مبالغ اضافی خودداری نماید.

همچنین در این نشست مشترک لواء السمسیم وزیر گردشگری و آثار باستانی عراق گفت: حضور گسترده ما با هیأت همراه نشانگر این است که ما اصرار جدی داریم تا برای حل و فصل مشکلات زائران عتبات عالیات اقدام کنیم و این مسأله را وظیفه اصلی و شرعی خود می‌دانیم و تفاهم نامه را نصب العین خود قرار می دهیم. البته برخی مسائلی که به تعویق افتاده است به علت تراکم کار هیأت دولت بوده است که با پیگیری‌ها اجرای آنها را تسریع خواهیم کرد.

وی در ادامه سخنان خود در خصوص لغو روادید بین زوار دو کشور اظهار داشت: زادگاه من شهر نجف است و افتخار می کنم برای زوار امام علی(ع) خدمات مجانی ارائه دهیم. برای من سخت است که بشنوم زائران برای زیارت حضرت علی(ع) بیایند و از آنها مبلغ اضافی گرفته شود. من قطعا با این اقدام مخالفم.

وزیر گردشگری عراق درباره تأمین امنیت زائران تصریح کرد: وزارت گردشگری عراق اهمیت به سزایی برای این مساله قائل است اما متأسفانه برخی زائران ایرانی به دستورالعمل‌ها پایبند نیستند و زیارت در سامرا را در دستور کار خود قرار می دهند در صورتی که از نظر امنیتی بسیار خطرناک است.

وی افزود: در پایانه منظریه نیز مسأله ناامنی وجود دارد و تروریست‌ها انفجارهایی را در مسیر زائرین ایرانی انجام می‌دهند و تقاضا داریم حتی الامکان از این پایانه مرزی استفاده نشود.

السمسیم در خصوص خط راه آهن ایران و عراق گفت: مسأله خط راه آهن ایران و عراق توسط نخست وزیر عراق در دستور کار قرار گرفته و وزیر حمل و نقل عراق متولی آن است و ما پیگیری می کنیم که هرچه زودتر این کار انجام شود.

وی درباره تحریم‌های ظالمانه علیه ایران اظهار داشت: تحریم‌ها علیه ایران مسأله جدیدی نیست و این تحریم‌ها را علیه ایران وارد می‌کنند که اثرات منفی آن قابل مشاهده است که بخش خصوصی باید توجه بیشتری در این زمینه داشته باشد.

وزیر گردشگری عراق ضمن استقبال از طرح پیشنهادی تهاتر رئیس سازمان حج و زیارت ایران گفت: تسویه بدهی‌های دو کشور به هم باید در دولت مطرح شود و ما از پیشنهاد شما استقبال می کنیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها