امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۴:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27809
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۰
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «نیویورک‌‌تایمز»، هرچه جهان در خصوص تعامل دیپلماتیک با ایران در موضوع هسته‌ای این کشور جدی‌تر ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «نیویورک‌‌تایمز»، هرچه جهان در خصوص تعامل دیپلماتیک با ایران در موضوع هسته‌ای این کشور جدی‌تر می‌شود، افراط‌گرایان واشنگتن و خارج از این کشور بر اقدام نظامی در زمان شکست تلاش‌ها فشار وارد می‌آورند.

بعنوان مثال، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل، تلاش می‌کند تا دولت «باراک اوباما» را تحریک کند که به «حسن روحانی» رئیس‌جمهور منتخب ایران نشان دهد که گزینه نظامی موجود بر روی میز واقعا روی میز قرار دارد.

این روزنامه ادامه داد که این پیشنهاد باید شامل فرایندی شود که حق ایران برای دنبال کردن برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای تححت پادمان‌‌ها به رسمیت شناخته شود، و غنی‌سازی اورانیوم محدود شود و به تدریج تحریم‌ها علیه ایران تححت شرایط فشرده حذف شود.

تازمانیکه آمریکا و ایران بر روی مسئله دیپلماسی سرمایه‌گذاری کنند، هیچ راهی برای فهمیدن اینکه توافق احتمالی حاصل می‌شود، موجود نیست اما هیچ کاری به اندازه اینکه ما آقای روحانی را به چالش بکشیم و او را حاشیه بکشانیم نمی‌تواند این فرصت را تخریب کند.

اوباما اعلام کرده است که نمی‌تواند دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای را تحمل کند و به طور دائم بر گزینه نظامی در چنین شرایطی تأکید کرده است. هم اوباما و هم روحانی به شجاعت، ایده‌های مبتکرانه و مهارت برای مدیریت سیاست‌های داخلی دو کشور برای ورود به گفت‌وگوهای معنادار نیاز دارند.

هر دو طرف از زمان پیروزی روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران برخی اظهارنظرات امیدوارکننده‌ای مطرح کردند. قدرت‌های بزرگ برای اقدامات محسوس‌تر مشتاق‌تر هستند و روحانی می‌تواند با انتخاب یک کابینه و مذاکره‌کننده هسته‌ای میانه‌رو و توافق با گفت‌وگوهای زودهنگام و حتی یک نشست دو جانبه با آمریکا، سیگنال‌هایی را ارسال کند.

بر اساس نوشته نیویورک تایمز تحریم‌ها کمک کرده است تا ایران به میز مذاکره بیاید و این تحریم‌های موجود در عمل باید تقویت شود اما افزودن تحریم‌های جدید، همانطور که کنگره می‌خواهد، این ایده را در ایران تقویت می‌کند که هدف آمریکا غلبه بر دولت ایران است و مذاکرات را غیرممکن می‌کند.

بر اساس این گزارش، آمریکا باید با آقای روحانی و دیگر شرکای خود تحت عنوان 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) وارد تعامل شود و با یکدیگر به یک پیشنهاد هسته‌ای گسترده‌تری برسند که این پیشنهاد باید شامل فرایندی شود برای به رسمیت شناختن حق ایران برای دنبال کردن انرژی هسته‌ای با اهداف صلح‌آمیز تحت پادمان‌ها، محدود کردن غنی‌سازی اروانیوم و لغو تدریجی تحریم‌ها تحت شرایط فشرده.

نیویورک‌تایمز در پایان تأکید کرد که زمان آزمون برای اوباما و روحانی است و عدم موفقیت روحانی برای حصول پیشرفت در خصوص رسیدن به یک توافق می‌تواند برای تمام خاورمیانه فاجعه‌بار باشد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها