امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۶:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27811
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۱
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان، طرح دو ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان، طرح دو فوریتی نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 1392 و مصرف سود حاصل از آن را مورد بحث و بررسی قرار داده و پس از دو ساعت رسیدگی به پیشنهادات متعدد در ماده واحده طرح مذکور، آن را مجددا برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارجاع دادند.

در جریان بررسی ماده واحده طرح مذکور، برخی از نمایندگان مخالف این طرح معتقد بودند که با تصویب آن پایه پولی و تورم در کشور افزایش می‌یابد اما عده‌ای اعتقاد داشتند افزایش ارزش دارایی‌های بانک مرکزی صرفا به صورت حسابداری است و عملا سرمایه‌ای افزایش نمی‌یابد.

باقری نماینده دولت در جریان بررسی پیشنهادات مختلف در طرح تعیین تکلیف افزایش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی، ضمن اعلام مخالفت با این طرح، معتقد بود که با افزایش سرمایه بانک مرکزی ناشی از افزایش خالص دارایی‌های بانک مرکزی، پایه پولی کشور افزایش می‌یابد، به همین دلیل با اصل طرح مخالف کرد.

پس از حدود 2 ساعت رسیدگی به پیشنهادات متعدد، علی لاریجانی رئیس مجلس خطاب به مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: یک ابهامی در این طرح وجود دارد، اینکه گفتیم افزایش سرمایه بانک مرکزی ناشی از تغییر نرخ برابری ارز، سود تحقق یافته تلقی نمی‌شود و مشمول مالیات نیست، این معنا ندارد.

وی افزود: پیچی که در این ماده واحده ایجاد شده، موجب مطرح شدن پیشنهادات متعدد برای رفع همین پیچ از سوی نمایندگان مجلس شده است، لذا در اینجا اشکالی وجود دارد که باید آن را مجددا بررسی کنیم.

رئیس مجلس همچنین گفت: با توجه به این مشکل، به نظرم بهتر است این طرح مجددا در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد تا اشکالات آن مرتفع شود و فردا مجدد در صحن علنی بررسی کنیم.

لاریجانی تاکید کرد: کسانی که این طرح را امضا کرده‌اند، می‌گویند ته دل ما درباره این طرح قرص و محکم نیست.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه نیز در پاسخ به لاریجانی گفت: درباره این طرح در کمیسیون برنامه و بودجه مباحث مفصلی مطرح و با توجه به همین موارد در نهایت تصمیم‌گیری شد.

وی افزود: این افزایش‌ها و تغییر سرمایه بانک مرکزی به صورت حسابداری است. بنابراین تغییرات حسابداری سود محسوب نمی‌شود و به آن مالیات تعلق نمی‌گیرد.

وی افزود: مبنای محاسبه سرمایه خارجی بانک مرکزی ارز 1226 تومان که مربوط به سال گذشته بوده، است نه ارز 2500 تومان مربوط به امسال که بر مبنای آن هیچ سودی در سال جاری رخ نداده است.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به مصباحی مقدم گفت: اگر این افزایش سرمایه حتی به نحو سوری و ظاهری محسوب شود، چرا به آن مالیات تعلق نمی‌یابد.

وی افزود: کمیسیون برنامه و بودجه باید مجددا این طرح را مورد بررسی قرار دهد و اگر باز هم به همین نظر رسیدید، درباره آن تدبیر می‌کنیم.

لاریجانی ادامه داد: ابهامی در میان نمایندگان وجود دارد که آیا سود افزایش سرمایه دارایی‌های خارجی بانک مرکزی مشمول مالیات می‌شود یا نه. برخی که مانند ملک مقرب اطراف ما هستند، نظرشان بر این است که باید به آن مالیات تعلق یابد.

سپس علی لاریجانی رئیس مجلس ارجاع این طرح به کمیسیون را به رای نمایندگان گذاشت که وکلای ملت با 123 رای موافق، 32 رای مخالف و 7 رای ممتنع از 230 نماینده حاضر در جلسه، با پیشنهاد ارجاع طرح تعیین تکلیف افزایش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ناشی از برابری‌های قانونی نرخ ارز، موافقت کردند.

در ادامه این جلسه محمد‌مهدی مفتح نماینده تویسرکان در مجلس در تذکری آئین‌نامه‌ای اظهار داشت: نماینده دولت هنگام صحبت در مخالفت با این طرح، عمدتا می‌گفت قیمت دلار افزایش می‌یابد و به این طریق یک نگرانی‌ای را به جامعه پمپاژ می‌کرد.

وی افزود: چگونه این تحلیل وجود دارد که نرخ ارز افزایش خواهد یافت در حالیکه ما قانون دائمی می‌نویسیم، با چه تحلیلی می‌گویند که افزایش نرخ ارز موجب کاهش واردات و افزایش صادرات می‌شود.

مفتح همچنین گفت: چگونه اینجا کاهش قیمت ارز را نماینده دولت منتفی و نگرانی را از افزایش قیمت‌ها به جامعه وارد می‌کند؟!

ابوترابی فرد در پاسخ به مفتح گفت: کاهش یا افزایش نرخ ارز ارتباطی با موضوع مورد بحث ما ندارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها