امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۵:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27830
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۲
تعداد بازدید: 80
مریم مجتهدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس گفت: روز گذشته اخباری مبنی بر برگزاری جلسه میان همسران رؤسای جمهور شنیده شد اما تا کنون از من دعوت ...

مریم مجتهدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس گفت: روز گذشته اخباری مبنی بر برگزاری جلسه میان همسران رؤسای جمهور شنیده شد اما تا کنون از من دعوت نشده است.

روز گذشته اخباری منتشر شد که فعالان سیاسی زن با حضور همسران رؤسای جمهور باهم جلسه‌ای خواهند داشت و در آن به بررسی چالش‌های حضور سیاسی زنان خواهند پرداخت که حضور مجتهدزاده رئیس مرکز زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در این جلسه ذکر شده بود.

فعالیت سیاسی زنان در کشور در سال‌های اخیر روند رو به رشدی داشته است و حضور زنان در مجلس شورای اسلامی نمونه‌ای از گسترش این فعالیت‌ها است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در جلسه 546 مورخ 31 شهریور ماه 83 به پیشنهاد شورای فرهنگی و اجتماعی زنان منشور حقوق و مسئولیت­های زنان در نظام جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد.

بندهای اشاره شده به حقوق و مسئولیت­های زنان در سیاست داخلی در منشور عبارتند از:
حق و مسئولیت کسب آگاهی، مشارکت و نقش­آفرینی در تعیین مقدرات اساسی کشور جهت حفظ و تحکیم نظام اسلامی.
حق و مسئولیت مشارکت در امور جامعه و نظارت بر آن جهت هدایت جامعه بسوی معنویت و فضایل اخلاقی و پیراستن آن از ناهنجاری­های اخلاقی و رفتاری.
حق آزادی قلم، بیان و اجتماعات با رعایت موازین.
حق تأسیس احزاب و دیگر تشکل­های سیاسی و فعالیت در آن با رعایت حفظ استقلال کشور، وحدت ملی و مصالح نظام اسلامی.
حق شرکت در انتخابات چه به صورت انتخاب کننده یا انتخاب شونده در مجلس یا شوراهای مختلف و مشارکت در برنامه ریزی­های دولتی و تصدی مدیریت­های عالی با رعایت موازین اسلامی.
به این ترتیب، اهمیت حضور زنان در فعالیت‌های سیاسی بر کسی پوشیده نیست و باید توجه داشت که طبق تأکیدات مقام معظم رهبری توازن و تعادل بین نقش مادری، همسری و اجتماعی برقرار شود تا نقش تأثیرگذار مادری در بین انبوه فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی به حاشیه رانده نشود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها