امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۷:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27843
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۲
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برنامه «الاتجاه المعاکس» شبکه تلویزیونی الجزیزه قطر با موضوع «آیا پیشروی ارتش سوریه واقعی است ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برنامه «الاتجاه المعاکس» شبکه تلویزیونی الجزیزه قطر با موضوع «آیا پیشروی ارتش سوریه واقعی است یا روایت مخالفین مبنی بر تسلط آنها بر بیشتر مناطق سوریه صحیح است ؟» با حضور سید امیر موسوی کارشناس ایرانی به عنوان موافق نظام بشار اسد و خالد مصطفی النعیمی از عشایر سوریه مقیم سعودی به عنوان مخالف نظام دمشق در حالی به پایان رسید که این شبکه قطری باز در دستیابی به اهدافش در خصومت با محور مقاومت و جمهوری اسلامی ناکام ماند.

فیصل قاسم مجری سوری انگلیسی این برنامه، نتیجه نظر سنجی الجزیره درباره موضوع برنامه را این گونه اعلام کرد: از مجموع افرادی که به سئوال نظر سنجی پاسخ گفته‌اند حدود 35 هزار نفر یعنی  81.5% روایت دولت سوریه را قبول ندارند و18.5% روایت رسمی سوریه را تایید می‌کنند.

بر اساس این گزارش "مصطفی خالد" از میهمانان این برنامه سعی کرد بالحن جسارت آمیز علیه جمهوری اسلامی ایران، حزب الله و نوری مالکی نخست وزیر عراق از مواضع مخالفان سوریه دفاع کند و با ارائه آمارهای عجیب و غریب  طوری وانمود کند که سیطره مخالفان بر مناطق سوریه مسجل شده و نیروهای مخالف نظام بشار اسد امکانات ارتش سوریه را نابود کرده‌اند.

این مخالف نظام دمشق با فرافکنی مدعی شد که نظام سوریه به نقطه آخر رسیده و اگر کمک‌های ایران، روسیه و حزب الله لبنان و عراق نبود؛ نظام دمشق پیش از این سرنگون شده بود . او با داد و فریاد و فحاشی و ارائه برخی تصاویر، سعی می‌کرد فضای جلسه را از منطقی که میهمان ایرانی ایجاد کرده بود خارج ساخته و با حاکم ساختن فضای احساسی و قومیتی سخن خود را به بیندگان ارائه کند و در مقابل استدلال‌های منطقی میهمان ایرانی از کلماتی مانند مجوس، صفوی و اشغالگر وغیره به کار می برد.

در مقابل سید امیر موسوی با عرض تبریک به ملت و دولت سوریه بخاطر پیروزی‌های اخیر ارتش و نیروهای مقاومت مردمی سوریه، پیش بینی کرد تا عید سعید فطر خبرهای مهم دیگری از سوریه به سود مردم و ودولت دمشق منتشر خواهد شد که عصبانیت طرف مقابل را در پی داشت.

به گفته موسوی، پیشرفت‌های ارتش سوریه در مناطق مختلف آن کشور واقعی و به خاطر همکاری مردم و فرسوده شدن قوای نیروهای مخالف است... تلاش استکبار برای از بین رفتن یا تضعیف ارتش‌های قوی عربی در مناطق نزدیک به رژیم صهیونیستی از عراق شروع شد و سپس به ارتش سوریه و مصر ادامه پیدا کرد . البته جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های مقاومت و ملت‌های بیدار اسلامی مانع تحقق کامل این طرح شوم شده است.

این کارشناس ایرانی با بیان اینکه چهار نیروی منطقه‌‌ای به نیابت از آمریکا و دشمن صهیونیستی برای تضعیف سوریه تلاش می کنند و از گروه‌های مسلح و تروریست‌ها تکفیری در آن کشور حمایت و پشتیبانی تسلیحاتی ، مالی ، تبلیغاتی وسیاسی می‌کنند،‌افزود: این چهار کشور عبارتند از عربستان سعودی، قطر، مصر و ترکیه  که سه کشور قطر، مصر و ترکیه رویکرد خود را در قبال تحولات سوریه تغییر دادند. دوحه به علت تغییر پادشاه، مصر به خاطر عزل محمد مرسی از ریاست جمهوری و ترکیه بخاطر فشارهای داخلی تغییر موضع دادند. و تحول قابل توجهی در مواضعشان نسبت به مخالفان مسلح در سوریه اتخاذ کردند. در حال حاضر فقط سعودی‌ها باقی ماندند که در یک یا دو ماه آینده در این خصوص شاهد تحول وتغییر جدی در مواضع ریاض خواهیم بود .

این گزارش حاکی است، میهمان ایران برنامه این هفته الاتجاه المعاکس در ادامه تحلیلش از تحولات سوریه گفت: رهبریت ائتلاف مخالف دولت سوریه به خاطر سیاست جدید شیخ تمیم بن حمد امیر جدید قطر از این کشور به سعودی‌ها منتقل شد و پرچم ائتلاف مخالفان سوریه به احمد الجربا از شیوخ عشایر شمر سوریه و از  نزدیکان بندر بن سلطان و سعود الفیصل واگذار شد.

وی در پاسخ به اتهاماتی مبنی بر دخالت حزب الله لبنان در تحولات سوریه گفت:‌ حزب الله لبنان برای دفاع از شهروندان لبنانی ساکن منطقه القصیر که مورد تجاوز تروریسست‌ها و تکفیری‌ها قرا گرفته بودند ، وارد عمل شد. حزب الله لبنان و سید حسن نصر الله دبیر کل این حزب به مثابه خاری در چشم صهیونیست‌ها هستند و هر جسارتی به آنها انجام می‌شود خدمت بزرگی به صهیونیست‌ها محسوب می شود.

کارشناس ایرانی با مطرح ساختن این مقوله معترضان به عملکرد حزب الله در تحولات سوریه،‌ماهیت صهیونیستی مخالفان و معارضان نظام دمشق را بار دیگر برای بینندگان این شبکه تشریح کرد.

وی با رد ادعاها و فرافکنی‌های مصطفی خالد و مجری این برنامه درباره تسلط افراد مسلح بر برخی مناطق سوریه، در پاسخ به استفاده میهمان دوم از اصطلاح جعلی خلیج (ع ر ب ی) تمام قد از نام حقیقی خلیج همیشه فارس دفاع کرد و تاکید که جمال عبدالناصر رئیس جمهور وقت مصر که به پان عرب بودن معروف است، نیز از واژه خلیج فارس استفاده کرده است.

وی در پایان با تاکید بر به بن بست رسین گروه‌های مسلح ومتوسل شدن آنها به برخی کشورهای حوزه خلیج فارس وکشورهای غربی، تنها راه خروج از بحران سوریه را سیاسی اعلام کرد.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها