امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27856
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 102
"کوکب العطار" نماینده سابق پارلمان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه دخالت‌های عربستان سعودی در امور داخلی کشورهای ...

"کوکب العطار" نماینده سابق پارلمان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه دخالت‌های عربستان سعودی در امور داخلی کشورهای عربی بر همگان آشکار شده است، تصریح کرد: آنچه که در این میان بسی حائز اهمیت است دخالت عربستان سعودی در امور داخلی کشورها به شکل منفی و خرابکارانه است و این مساله بر هیچ یک از کشورهای منطقه پوشیده نیست.

در سلسله انفجارهای تروریستی دیروز بغداد، 65 نفر کشته و 190 دیگر زخمی شدند.

وی با اشاره به عملیات تروریستی و انفجارهای اخیر عراق با بیان اینکه تروریست‌های تکفیری که به عراق صادر می‌شوند در کنار اعضای منافقین و بازمانده‌های رژیم بعثی به اقدامات تروریستی در بغداد و سایر شهرهای این کشور دست می‌زنند؛ از آل‌سعود به عنوان حامی تروریسم در منطقه نام برد و کشور عراق را یکی از قربانیان تروریسم حمایت شده از سوی عربستان سعودی توصیف کرد.

نماینده سابق پارلمان عراق هدف عربستان سعودی در حمایت از پدیده تروریسم در عراق را از کار انداختن فرآیند سیاسی این کشور عنوان کرد و افزود: ریاض در تلاش است تا از طریق حمایت از تروریست‌ها و خرابکاران در عراق به هرشکل ممکن فرآیند سیاسی کشورمان را ناکام بگذارد و به این وسیله جنبش‌های مردمی این کشور را به سمت ناکامی هدایت کند.

العطار ادامه حیات عربستان سعودی را در گرو ناکامی و سرکوب جنبش‌های مردمی توصیف کرد و گفت: رژیم آل‌سعود رژیمی طایفه‌ای است و این رژیم در صورتی می‌تواند به حیات خود ادامه دهد که نسبت به از بین بردن نظام‌های غیرطایفه‌ای و تلاش برای روی کار آمدن نظام‌های طایفه‌ای اقدام کند.

وی در ادامه به دخالت‌های رژیم آل‌سعود در امور داخلی بحرین اشاره کرد و اظهار داشت: این رژیم برای آنکه اعتراضات ملت بحرین را در نطفه خفه سازد نسبت به اعزام نیروهای موسوم به سپر جزیره به کشور بحرین و اشغال این کشور کوچک عربی اقدام کرد.

نماینده سابق پارلمان عراق دخالت‌های مستقیم و غیرمستقیم عربستان سعودی در امور داخلی سوریه و لبنان را از دیگر مواردی عنوان کرد که نشان می‌دهد رژیم آل‌سعود به دنبال ناکامی و سرکوبی هرگونه جنبش و نهضت مردمی برای کسب آزادی و دموکراسی در منطقه است.

العطار در بخش دیگری از سخنان خود آمریکا را پشت پرده اقدامات مداخله‌جویانه عربستان سعودی در کشورهای عربی خواند و تاکید کرد: عربستان سعودی به عنوان ایفاگر نقش سفارت آمریکا در منطقه تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا به نمایندگی از این کشور استکباری از رژیم‌های مستبدی مانند رژیم صهیونیستی و ترکیه حمایت و جانبداری کند.

وی از عربستان، آمریکا و رژیم صهیونیستی به عنوان سه ضلع مثلث سرکوب قیام‌های عربی در منطقه نام برد و گفت: همه این موضوعات بیانگر آن است که کشوری مانند عربستان سعودی در خط استکبار جهانی قرار گرفته و در تلاش است تا قیام‌های مردمی برای رسیدن به آزادی و کرامت انسانی را سرکوب کند.

نماینده سابق پارلمان عراق از عربستان سعودی به عنوان همپیمان استراتژیک و بزرگ آمریکا در منطقه نام برد و تاکید کرد: رژیم آل‌سعود از ثروت کلانی برخوردار است و به واسطه این ثروت‌هاست که توانسته است بر بسیاری از نظام‌های عربی و ملت‌هایشان سلطه و سیطره پیدا کند.

العطار ارتقای آگاهی و هوشیاری ملت‌های منطقه را لازمه ایستادگی در برابر این کشور استبدادی خواند و تاکید کرد: ملت‌های مسلمان منطقه لازم است نسبت به آنچه در پیرامونشان می‌گذرد آگاهی پیدا کرده و با حفظ وحدت و انسجام اسلامی نسبت به خنثی‌سازی طرح‌های استکباری در کشورهای اسلامی اقدام کنند.

وی حفظ وحدت و ترجیح مصالح دادن مصالح عمومی بر مصالح فردی و گروهی را تنها راه مقاومت در برابر توطئه‌های بی‌پایان عربستان سعودی و استکبار جهانی دانست و اظهار داشت: ملت‌های بحرین، یمن، سوریه، لبنان و عراق لازم است نسبت به توطئه‌های دشمنان و بدخواهان آگاهی پیدا کرده در برابر این همه استبداد و استکبار به پا خیزند و هیچ گاه اندیشه بازگشت به گذشته را در اذهان خود راه ندهند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار