امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۰:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27867
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 81
مرضیه اخلاقی، عضو هیأت علمی گروه فلسفه دانشگاه پیام‌نور در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره ...

مرضیه اخلاقی، عضو هیأت علمی گروه فلسفه دانشگاه پیام‌نور در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره اهمیت و ضرورت کاربردی‌سازی و عملیاتی کردن فلسفه اسلامی در جامعه و نشر آن به دیگر جوامع گفت: از طریق فلسفه صدرا می‌توانیم بخش اعظم این پروژه را پیش ببریم.

وی با اشاره به وسعت فلسفه اسلامی و شاخه‌های متعدد آن گفت: غربیان در عملیاتی‌سازی ابعاد مختلف فلسفه‌شان تلاش زیادی کردند و موفق شدند در حوزه‌های مختلف به طور عمیق عمیق ورود پیدا کنند اما متأسفاه ما در این زمینه کم‌کاری کرده‌ایم.

اخلاقی با تاکید بر اینکه حکمای اسلامی مباحث فلسفی را به عمد ثقیل و سنگین بدون باز کردن جوانب آن ارایه کرده‌اند، گفت: به این خاطر که مسایل فلسفی به دست اهلش بررسی و مورد استفاده قرار گیرد امروز نیز باید اساتید فن و صاحب‌نظران ما در این حوزه‌ها ورود کنند.

این استاد متخصص فلسفه اسلامی با تأکید بر اینکه یکی از مواردی می‌تواند جامعه را به سمت پیشرفت و ترقی فرهنگی پیش ببرد، استفاده از صاحب‌نظران و متفکران فلسفی در حوزه‌های بالا و کلان مدیریت فرهنگی کشور است، گفت: به خوبی در مناسبات اجتماعی و بین‌المللی مشخص می‌شود که چه کسانی دید فلسفی و عمیق دارند و چه کسانی خیر و همین کمبودها مشکلات بسیاری را در سیاست‌گذاری‌ در ابعاد مختلف اجتماعی ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه کارکرد فلسفه را در زندگی خود جاری و ساری می‌بیند، گفت: داشتن دید فلسفی باعث می‌شود تا به عمق مباحث پی برده و تجزیه و تحلیل بهتری از همه امور بدست آوریم و این بویژه در سطوح مدیریتی بسیار تأثیرگذار است. فیلسوف فرهنگ درد فرهنگی دارد و از همگان زودتر آسیب‌ها و مشکلات را با تیزبینی می‌بیند.

این استاد فلسفه در ادامه افزود: در فلسفه غرب شاهد هستیم که برنامه‌ریزی بسیاری در شاخه‌های متعدد فلسفه صورت گرفته و تجزیه و تحلیل‌ها باعث شده تا راهکارهای عملیاتی بهره‌برداری از فلسفه در زندگی برای آنها بدست بیاید چه بسا اگر ما نیز بتوانیم فلسفه اسلامی را که به مراتب و در تمامی سطوح از فلسفه غرب کارکرد بیشتری در زندگی دنیوی و اخروی ما خواهد داشت، مورد عملیاتی قرار دهیم، جامعه با سرعت بیشتر به سمت و سوی پیشرفت تفکر و اندیشه پیش رود.

اخلاقی با تأکید بر اهمیت اندیشه صدرا و برنامه‌ریزی در سطوح مختلف بر اساس این تفکر گفت: راه چاره این است که اساتید فلسفه مباحث و موضوعات تفکرات صدرایی را استخراج ، طبقه‌بندی و براساس آن برنامه مشخصی مدون کنند برای چنین کاری نیز باید همت اساتید و صاحب‌نظران تا دانشجویان طلبیده شود.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها