امروز : پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 February 23
۲۱:۲۵
نمایشگاه رسانه دیجیتال
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27872
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، با همکاری دانشگاه ادیان و مذاهب، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، با همکاری دانشگاه ادیان و مذاهب، نسخه‌ای از نهایةالاَقدام فی علم الکلام تألیف تاج‌الدین محمد بن عبدالکریم شهرستانی را که به تاریخ 538ق کتابت شده و به شمارة 10607 در کتابخانة مجلس شورای اسلامی نگهداری می‌شود، به صورت نسخه‌برگردان (عکسی) منتشر کرد.

این اثر که به مقدمه سید محمد عمادی حائری به چاپ رسیده، از آثار مهم کلامی در مذهب و کلام اسماعیلی است. شهرستانی با ترکیب کلام اشعری و اسماعیلی، این اثر را تألیف نموده و در آن بیست مبحث مهم کلامی را، شامل: 1. حدوث عالم؛ 2. حدوث کائنات؛ 3. توحید؛ 4. ابطال تشبیه خداوند؛ 5. ابطال تعطیل؛ 6. احوال؛ 7. معدوم و هیولی؛ 8. اثبات علم با احکام صفات؛ 9. اثبات علم با صفات ازلیه؛ 10. اثبات علم ازلی؛ 11. اراده؛ 12. آفرینش؛ 13. کلام واحد خداوند؛ 14. حقیقت کلام انسانی؛ 15. علم به آفرینش؛ 16. در چگونگی رویت خداوند؛ 17. تحسین و تقبیح؛ 18. ابطال غرض و علت در افعال خداوند؛ 19. اثبات نبوّت؛ 20. اثبات نبوّت حضرت محمد(ص)، مطرح نموده است.

نهایةالاَقدام گزارش تحلیل، نقد و در نهایت نظر شهرستانی در باب امهات مسائل کلامی عصر اوست. همین امر،‌ اهمیت خاصی به این کتاب در میان مجموعة آثار شهرستانی می‌بخشد؛ چراکه او را در موضع نقد و اظهار نظر در مهمترین مسائل کلامی می‌نشاند. 

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار