امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۸:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27879
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۴
تعداد بازدید: 120
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- علی الله سلیمی: نمایشگاه کتاب فرانکفورت اگر برای خیلی از اهالی قلم و دست اندرکاران حوزه نشر در سراسر ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- علی الله سلیمی: نمایشگاه کتاب فرانکفورت اگر برای خیلی از اهالی قلم و دست اندرکاران حوزه نشر در سراسر جهان یک اتفاق خجسته و مبارک است که از ماه‌ها قبل برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند و در ایام برگزاری آن با شوق و اشتیاق شرکت می‌کنند و اتفاقاً مبادلات مهمی هم در حوزه نشر بین الملل در این رویداد بزرگ فرهنگی صورت می‌گیرد، اما برای اهالی کتاب در کشورمان همین نمایشگاه کتاب فرانکفورت یک معضل و مشکل بزرگ و معمای پیچیده است که ابعاد آن هر روز هم پیچیده‌تر می‌شود.
در کشور ما از ماه ها قبل از برگزاری این رویداد بزرگ  فرهنگی که تاثیرات و جنب‌ های بین المللی آن بر کسی پوشیده نیست، خبرهای ضد و نقیض و گاه متناقض از حضور یا عدم حضور بخش‌های مختلف حوزه نشر کشورمان در این نمایشگاه زینت بخش رسانه‌ها می‌شود و به نوعی جنگ زرگری بین مسئولان مربوطه و ناشران و دست اندرکاران حوزه نشر آغاز می شود.

مسئولان مربوطه مدام از آمادگی همه جانبه برای حضور گسترده اهالی صنعت نشر کشورمان در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت سخن می‌گویند و از سوی دیگر، دست اندرکاران صنعت نشر کشور و بیشتر ناشران از محدودیت‌هایی سخن می‌گویند که مانع از حضور آنها در این رویداد بزرگ فرهنگی است.
با این حال، پایان این قصه و پیشخوانی قبل از شروع نمایشگاه هر سال شبیه به هم رقم می‌خورد. یعنی وقتی نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت شروع می‌شود، علاوه بر معدود ناشرانی ایرانی که حالا بعد از سال‌ها حضور در نمایشگاه بین‌المللی در اقصی نقاط جهان خبره این کار این شده‌اند و تعدادی ناشر دولتی که آمار آنها هم چندان قابل توجه نیست، کاروان کاملی از مسئولان مربوطه هم در شهر فرانکفورت حاضر می شوند تا به نمایندگی از دست اندرکاران صنعت نشر کشورمان، زینت بخش این نمایشگاه بین المللی شوند.
پایان این قصه تکراری را هم از همان ابتدای ماجرا می توان حدس زد؛ آن گروه از مسئولان فرهنگی حالا فرض کنید مرتبط با موضوع کتاب که به هر دلیلی از کاروان بزرگ فرهنگی کشورمان در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت جا مانده‌اند، در برخی رسانه‌ها  شروع می‌کنند به بازخواست کسانی که به هر دلیل و ترفندی موفق شدند در قالب کاروان فرهنگی کشورمان در نمایشگاه کتاب فرانکفورت شرکت کنند.
نوک حمله این افراد هم معمولا روی دستاوردهای شرکت در نمایشگاه های کتاب خارج از کشور متمرکز است. آنها اغلب با رویکرد مسولانه و لحن دلسوزانه از مسئولان شرکت کننده در این نمایشگاه می‌خواهند بیایند گزارش کار بدهند که چه دستاوردی از این رویداد فرهنگی- بین المللی برای صنعت نشر کشورمان به ارمغان آورده‌اند.

طبیعی است که آن گروه از مسئولان بازگشته از این سفر فرهنگی- نمایشگاهی به ارائه گزارش کار مختصر در خصوص تعداد نشست های برگزار شده در آن نمایشگاه و صحبت‌های رد و بدل شده بین همین نمایندگان صنعت نشر کشورمان و برخی ناشران خارجی بسنده کنند تا پرونده یکی دیگر از سفرهای مسئولان فرهنگی به خارج از کشور به این شکل بسته شود.
حالا این روزها با در پیش بودن شصت و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی فرانکفورت که از 10 الی 14 اکتبر برابر با 19 الی 23 مهر ماه در آلمان و شهر فرانکفورت با حضور نزدیک به 7 هزار ناشر از 100 کشور برگزار می‌شود، باز هم بحث جنجالی نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت در بین مسئولان و دست اندرکاران نشر کشورمان مطرح شده که طبعاً در روزهای آینده با خبرهای تازه و داغی همراه خواهد بود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها