امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۱:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27901
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۱
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، طرح دو فوریتی اصلاح بند «ب» ماده 44 قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه و الحاق ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، طرح دو فوریتی اصلاح بند «ب» ماده 44 قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه و الحاق یک تبصره به آن در دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

سیدمهدی موسوی‌نژاد نماینده مردم دشتستان به عنوان طراح این طرح طی سخنانی در صحن علنی مجلس گفت: در سال گذشته بر اساس برنامه پنجم تأمین هزینه‌های درمانی ایثارگران به دستگاه‌هایی سپرده می‌شد که در آن فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه تا پیش از این بنیاد شهید متصدی پرداخت هزینه درمان ایثارگران و جانبازان بود، متذکر شد: پیش از این بیمارستان‌ها طرف حساب بنیاد شهید بودند و با توجه به آشنایی بنیاد و ارتباط خوبی که در این زمینه‌ها وجود داشت، هیچ جانبازی برای درمان خود با تاخیر مواجه نمی‌شد.

نماینده مردم دشتستان در مجلس اضافه کرد: البته اکنون و بعد از زمانی که مباحث درمانی جانبازان و ایثارگران به سازمان‌هایی واگذار شد که این عزیزان در آن اشتغال دارند، اولا مشکلاتی با بیمارستان‌ها پیش آمد و ثانیا به دلیل عدم شناخت این سازمان‌ها از مباحث درمانی جانبازان، بر مشکلات آنها افزوده شد.

موسوی‌نژاد با بیان اینکه جانبازان دارای مشکلاتی بوده و به همین دلیل بسیاری از نمایندگان مورد مراجعه آنها هستند، افزود: مشکلات مربوط به درمان جانبازان و ایثارگران به دلیل عدم آشنایی کافی، عدم مسئولیت‌پذیری و برخی مسائل دیگر به وجود می‌آمد.

وی اضافه کرد: با توجه به مشکلات ذکر شده و نیاز فوری جانبازان به درمان، طرحی را نوشتیم که بر اساس آن مباحث مربوط به درمان آنان از طریق بنیاد شهید پیگیری می‌شود.

پس از سخنان طراح این طرح، غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار در خانه ملت این سؤال را مطرح کرد که آیا این طرح دو فوریتی باعث حل مشکلات ایثارگران و جانبازان می‌شود یا اینکه موضوعی که نیاز به طرح در مجلس نبوده را در مجلس مطرح و اذهان عمومی را متشنج کردیم؟

وی دلیل مخالفت خود با این طرح را ایجاد بار مالی جدید برای دولت دانست و اظهار داشت: این طرح بار مالی دارد و به همین دلیل اصلا قابل طرح نیست.

نماینده مردم گرمسار در مجلس با بیان اینکه تاکنون مباحث درمانی ایثارگران و جانبازان به دو روش انجام شده است، گفت: اکنون باید اجازه داد که روش فعلی امتحان خود را پس دهد و سپس درباره آن اظهار نظر کرد.

وی همچنین تاکید کرد که این طرح نوعی بی‌عدالتی است و نه تنها باعث حل مشکلات جانبازان نمی‌شود بلکه مشکلات آنها را افزایش می‌دهد.

جعفر قادری نماینده دیگری بود که در جریان بررسی این طرح به بیان دیدگاه‌ موافق خود درباره آن پرداخت و با رد نظر نماینده گرمسار اظهار داشت: این طرح بار مالی ندارد زیرا اغلب هزینه‌ها توسط خود دستگاه‌ها پرداخت می‌شده است.

وی با بیان اینکه توان مالی دستگاه‌ها یکسان نیست و پیگیری امور درمانی توسط نهادها باعث دو یا چندگانگی شود، تصریح کرد: این طرح مشکلاتی را برای جانبازان و ایثارگران در پی دارد، زیرا ایثارگران شاغل در دستگاه‌های دارای بنیه قوی هزینه‌های درمانی‌شان پرداخت می‌شود اما ایثارگران و جانبازانی که در دستگاه‌هایی با بنیه‌ای ضعیف‌تر فعالیت می‌کنند دچار مشکلاتی می‌شوند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: با تصویب این طرح، هزینه‌های پرداختی به ایثارگران تجمیع می‌شود و آنگاه مشخص خواهد شد که نظام چه میزان هزینه کرده است؛ ‌البته این موضوع منّت نیست و نظام وظیفه دارد که برای عزیزان ایثارگر هزینه کند.

وی با بیان اینکه با شکل فعلی درمان ایثارگران و جانبازان بسیاری از دستگاه‌ها تمایلی برای استخدام این عزیزان ندارند، اظهار داشت: دستگاه‌ها جذب و استخدام ایثارگران را باعث افزایش هزینه‌های خود می‌دانند و استخدام آنها کاهش یافته اما اگر این هزینه‌ها توسط بنیاد شهید تامین شود، این دغدغه دستگاه‌ها بر طرف خواهد شد.

پس از سخنان قادری، محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در خانه ملت به عنوان مخالف طرح مذکور اظهار داشت: اگر سازمانی به هر دلیلی نمی‌تواند اقدامات جدی برای درمان ایثارگران انجام دهد، نباید دنبال طرح دو فوریتی برویم بلکه باید اجرای قانون را دنبال کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بخش عظیمی از ایثارگران و جانبازان که در سپاه و بسیج حضور دارند با اجرای این طرح دچار مشکل می‌شوند، خواستار عدم تصویب آن از سوی نمایندگان شد.

پورابراهیمی طرح مذکور را دارای بار مالی اضافی دانست و گفت: اصلا تصور کنیم این طرح به تصویب برسد اما در اجرا توقعاتی را ایجاد می‌کند که آنگاه در ادامه شرمنده خانواده‌های تحت تکفل ایثارگران خواهیم شد.

وی ایجاد بار مالی و عدم وجود شرایط اختیاری برای ایثارگران در زمینه پرداخت هزینه‌های درمانی را از جمله دلایل مخالفت خود با طرح یاد شده عنوان کرد.

ایرج ندیمی آخرین نماینده‌ای بود که در موافقت با طرح مذکور سخن گفت و اظهار داشت: دوستان در این طرح متولی مربوط به مباحث درمانی ایثارگران و جانبازان را مشخص کرده‌اند.

وی با بیان اینکه این طرح بار مالی ندارد، تصریح کرد: طبق این طرح فقط مدیریت منابع تغییر می‌کند، دغدغه دوستان در برابر منابع مالی که مکررا به آن اصرار دارم شامل این طرح نمی‌شود.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس با اشاره به فوریت‌دار بودن طرح مذکور گفت: بحث اکنون بحث درباره فوریت است که البته نمایندگان مخالف بدان اشاره چندانی نداشتند؛ به نظر می‌آید اگر اکنون به این مسأله بروز نکرده و آن را حل نکنیم، زمان کافی برای اصلاح نخواهیم داشت.

ندیمی در پایان سخنان خود مجددا تاکید کرد که نظر طراحان و مخالفان این طرح خلق هزینه‌های جدید نیست بلکه یک دستگاه متولی درمان ایثارگران و جانبازان می‌شود.

به گزارش فارس، بهارستان‌نشینان پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان این طرح، با 110 رای موافق، 48 رای مخالف و 20 رای ممتنع از مجموع 230 رای با دو فوریت آن مخالفت کردند.

همچنین نمایندگان با 92 رای موافق،29 رای مخالف و 16 رای ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر، یک فوریت طرح را هم رد کردند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها