امروز : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 2
۱۱:۱۴
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 280
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 381
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس، ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس، ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت زهرا (س) گفت: عارفان بر این نظرند که انسان کامل اگر مرد باشد،به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس، ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت زهرا (س) گفت: عارفان بر این نظرند که انسان کامل اگر مرد باشد، مظهر و صورت عقل کل است و اگر زن باشد مظهر و صورت نفس کل عالم است. از این جهت سید اوصیا حضرت علی (ع) صورت و مظهر عقل کلی به کاملترین وجه است و حقیقت ام‌الکتاب سیده نسا عالم، حضرت فاطمه زهرای بتول صورت و مظهر نفس کلی به وجه اتّم است.

وی افزود: به دلیل چنین جایگاه عظیم در عالم تکوین است که پیامبر(ص) فرمود فاطمه پاره تن من است وکسی که او را خوشحال سازد مرا خوشحال ساخته و کسی که او را ناراحت کند مرا ناراحت کرده و فاطمه گرامی‌ترین مردم نزد من است و باز پیامبر (ص) فرمود او پاره تن من و قلب من و روح من است و کسی که او را بیازارد مرا آزرده و کسی که مرا بیازارد خدا را آزرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سوال مهم این است که این شخصیت عزیز مورد توجه پیامبر چگونه بعد از رحلت پیامبر به شرایطی رسید که بر زمانه خویش خشمی مقدس گرفت و در خطبه استثنایی خود این گونه فرمود: ای مردم بدانید من فاطمه هستم و پدرم محمد (ص) این اولین و آخرین گفتار من با شماست. بعد از اینکه خود و همسر خود حضرت علی مرتضی را معرفی می‌کند می‌فرماید شما قبل از رسالت پیامبر در نزدیکی آتش سهمناک نابودی بودید و در حقارت به مانند آبکی در دهان و لقمه‌ای روی زبان که زورمندان شما را زیر پای خود لگد مال می‌کردند. در ذلت بودید و مطرود از اجتماع بشری به سر می‌بردید و همواره در بیم قدرت‌های اطرافتان بودید. در این هنگام بود که خداوند شما را از چنان وضع فلاکت‌بار و شرایط سخت به وسیله پیامبر نجات بخشید. بعد از این فرازها که ظهور اسلام و تغییر مسیر عالم را نشان می‌دهد می‌فرماید پس از آنکه خدا پیامبرش را به منزلگاه انبیا رساند، خار نفاق که در دل‌ها خزیده بود آشکار و لباس دین پوسیده شد و گمراهانی که لب فرو بسته بودند زبان گشودند و فرومایگان گمنام با قدر و منزلت شدند و باطل‌گرایان به صدا درآمدند و در قلمرو شان به تکاپو افتادند و از نهانگاه خود سر برآورده شما را به سوی خود خواندند و شما این دعوت را پذیرفتید.

لاریجانی خاطرنشان کرد: حضرت زهرا (س) در فراز دیگری از خطبه می‌فرماید هنوز چندی از رحلت پیامبر نگذشته و جراحت درونی ما در فراغ رسول‌الله التیام نیافته و پیکر پاکش به خاک سپرده نشده بود که شتاب کردید، هدف از این شتاب زدگی دست یافتن به حکومت بود که به فتنه درنیفتید ولی در فتنه فرو رفتید و در آخر خطبه شکایت به درگاه الهی می‌برد و می‌فرماید به پیشگاه پدرم شکایت می‌برم و از پروردگارم دادخواهی می‌کنم. من دیگر چاره را از دست داده‌ام. ای کاش پیش از این خواری و ذلت مرده بودم.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: این سخنان آنهم از شخصیتی که پیامبر او را روح در بدن خود می‌داند حکایت از وقوع حادثه بسیار مهم و ناگوار می‌کند. آن رویداد تغییر مسیر مسلمانان به تبع بی‌توجهی به جایگاه رهبری مسلمین بود. خطبه آن حضرت از  ابتدا تا انتها یک دغدغه دارد و آن این است که بنایی که پیامبر برای هدایت مردم ساخت ویران نشود و به سوی انحراف نرود.

وی ادامه داد: حضرت زهرا(س) فرمود آتش فتنه‌ها را دامن زده و شعله‌ها برافروختید و به خاموش کردن انوار روشن دین و از بین بردن سنت‌های پیامبر پاک پرداختید. آهسته آهسته و در پرده آثار دین را محو می‌کنید. آیا در پی جاهلیت مجدد هستید؟

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: پس از این دخت رسول خدا گفت آنچه گفته شد اتمام حجت بود حال بگیرید این مرکب خلافت را و آنچه از وزر و وبال است بر آن حمل کنید اما این مرکب پشتش زخم و پایش مجروح است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دغدغه فاطمه زهرا (س) صیانت از مهمترین بخش امت اسلامی بود که چنانچه دچار انحراف شود جاهلیت، زنده و غروب در بامداد اسلام حادث می‌شود؛ که آن بخش مدیریت و رهبری جامعه اسلامی است. اگر در این خطبه از فدک سخن می‌گوید از آن جهت است که پایه‌های نظام حقوق اسلامی از ابتنای به وحی و حق و عدالت به سوی تصمیمات عامه‌پسند جهت قدرت‌گرایی سوق می‌یافت. فاطمه به خوبی می‌دانست این انحراف از سنت به دیکتاتوری خلافت اموی و عباسی ختم می‌شود که با ظاهر شعار دین و سنت رسول خدا به قدرت‌طلبی و دنیاخواهی منحرف می‌شوند به طوری که با شعار مقدس دست به ویرانی جامعه از هر جهت می‌زند تا جایی که صحنه عاشورا را ایجاد می‌کند.

لاریجانی ادامه داد: ملاحظه می‌کنید ظاهر پاسخی که در آن جلسه به فاطمه زهرا(س) داده شد تا چقدر عامه‌پسند است. گفته شد: از رسول خدا شنیدم که فرمود ما طایفه انبیاء طلا و نقره و خانه و مزرعه را به ارث نمی‌گذاریم و آنچه از ما به ارث می‌ماند کتاب و دانش و حکمت و نبوت است و آنچه از وسیله قوت ما باقی مانده باشد اختیار آن در دست ولی امر بعد از ماست و آنچه صلاح می‌داند درباره آن حکم می‌کند و آنچه را که شما درباره فدک مطالبه می‌کنید ما آن را برای تهیه اسب و اسلحه برای رزمندگان اسلام قرار دادیم که با آن با کافران و بدکاران تبهکار بجنگند و این مسئله چیزی نیست که من به تنهایی در مورد آن تصمیم گرفته باشم بلکه به اجماع تمام مسلمانان انجام شده است.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: اما پاسخ حضرت زهرا(س) به این صحبت‌ها مسیر حق را نشان می‌دهد: هرگز رسول خدا از کتاب خدا روی برنمی‌گرداند و با احکام آن مخالفت نمی‌کرد آیا حال تصمیم بر مکر و نیرنگ دارید و با دروغ بستن به او عذر می‌آوردید اینکه این کتاب خدا داور و دادگر و گوینده حق است در قرآن آمده است: فرزندی که از من و از فرزندان یعقوب ارث می‌برد و همینطور فرمود، سلیمان از داوود ارث می‌برد. خدای بزرگ و قادر در تقسیم در تقسیم سهم هر یک از ورثه نصیب آنان را اعم از زن و مرد روشن کرده است به طوری که دیگر جایی برای بهانه باطل‌گرایان و گمان و شبهه آیندگان باقی نماند.

وی افزود:‌این پاسخ نشان می‌دهد پافشاری بر فاطمه زهرا(س) بر اجرای سنت‌هاست به جای فرمانروایی بر مبنای ضابطه‌هایی که گاه می‌تواند به ظاهر مردم‌پسند باشد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: دموکراسی‌های امروزی در بهترین شرایط به مبنایی جز مردم‌پسند بودن قائل نیستند و چنان وضع و حالی پیدا کردند که هم از درون و هم از بیرون با بحران و بن بست مواجه شدند اما در مکتب فاطمی سعادت بشر را نباید در دریافت‌های چشم‌های نزدیک‌بین جستجو کرد بلکه سعادت درازمدت بشر در تکیه بر هدایت‌های الهی و سنت نبوی و علوی نهفته است که آن را با اسلام‌شناسی باید از درون مکتب کاوش کرد. این درس بزرگی است که باید در مسیر انقلاب همیشه بدان پایبند باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از کارکنان سازمان انرژی اتمی هسته‌ای به خاطر دستاوردهای این سازمان اظهار داشت: رئیس سازمان انرژی اتمی هم امروز برای همه نمایندگان این بخش از تحقیقات نوین مجموعه تحت امر خود را طی گزارشی ارائه کرده‌اند و امیدواریم که با هوشمندی و پایمردی در مسیر ترقی دانش هسته‌ای و سرافرازی برای ملت محقق شود.

وی با اشاره به زلزله روز گذشته در بوشهر، گفت: این حادثه موجب تأسف همگان گردید و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز و همدردی با آسیب‌دیدگان برای درگذشتگان آرزوی علو درجات می‌کنند.

لاریجانی اظهار داشت: از وزارت کشور و وزارت بهداشت و هلال احمر می‌خواهیم با جدیدت به وضع آوارگان و نجات آسیب‌دیدگان رسیدگی کنند و لازم است کمیسیون عمران و کمیسیون بهداشت و درمان با اعزام نمایندگانی به استان بوشهر گزارشی از اقدامات انجام شده به همراه پیشنهادات به مجلس ارائه کند.

وی در سالروز شهادت شهید صیاد شیرازی ضمن عرض تسلیت به خانواده وی برای این شهید علو درجات را از خداوند خواستار شد.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها