امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۳:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28023
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 208
جمال شورجه یکی از اعضای ناظر بر روند بازگشایی خانه‌سینما که امروز صبح در مقابل وزارت ارشاد حاضر بود درباره آخرین وضعیت و شرایط پیش آمده برای ...

جمال شورجه یکی از اعضای ناظر بر روند بازگشایی خانه‌سینما که امروز صبح در مقابل وزارت ارشاد حاضر بود درباره آخرین وضعیت و شرایط پیش آمده برای خانه‌سینما و تصمیم وزارت ارشاد به سوالات ما پاسخ گفت.

صنوف قانونی از دولت خواسته قانونی داشت/ خانه سینما به صنوف قانونی تعلق می گیرد

جمال شورجه درباره حضور صنوف قانونی در مقابل وزارت ارشاد گفت: صنوف قانونی و رسمی خانه سینما از حکومت، دولت و وزارت ارشاد امروز خواسته‌های قانونی داشتند.این صنوف ماه‌ها پیش به خواسته ارشاد لبیک گفتند و آمدند و صنوف خود را قانونی کردند. طبیعتا باید خانه سینما به این صنوف تعلق بگیرد.

صنوف درخواست قانونی شدن را به ارشاد ارایه دهند

وی در ادامه تاکید کرد: صنوف دیگر در این مدت هیچ اقدامی برای قانونی شدن نکردند . نمی دانم این صنوف از چه چیزی واهمه داشتند که خودشان را ثبت قانونی نکنند. این صنوف که قانونی شدند محق هستند که در خانه سینما حاضر شوند البته الزاما دلیل بر این نیست که صنوفی که قانونی نشدند نمی توانند در خانه سینما بیاند. صنوف نامه درخواست قانونی شدن خود را به ارشاد بدهند. این افراد یا ارشاد را قبول دارند یا ندارند. 26 صنف خانه سینما اساسنامه تنظیم شده توسط هیئت هفت نفره را امضا کردند.در این اساسنامه ارشاد را مسئول خانه سینما می‌دانند. ارشاد هم تاکید دارد براساس ماده 1 اساسنامه، باید صنوف رسمی شناخته شود و  باید قانونی شوند.

ارشاد با تساهل برخورد می‌کند

وی درباره ثبت قانونی صنوفی تاکید کرد: عزیزان برای ثبت قانونی خیلی وقت نمی‌گیرد و مراحل زمان بر نیست. وقتی یک روز 26 صنف اساسنامه را تایید کردندمی توانند به همان صورت از هیئت مدیره صنوف نامه بگیرند  و به ارشاد آمادگی رسمی و قانونی شدن را اعلام کنند و به ارشاد ارایه دهند. این صنوف با درخواست قانونی شدن می‌توانند مجمع عمومی برگزار کنند ارشاد با تساهل برخورد می‌کند . مجمع عمومی هم تعیین می‌کند که هیئت مدیره را تغییر دهند و یا اساسنامه را تغییر دهند.

صنوف قانونی انتظار حمایت دارند

شورجه تاکید کرد: صنوف قانونی امروز اعلام حضور کردند وصنوف به ارشاد و دولت لبیک گفتند و انتظار حمایت دارند نه اینکه به یکباره ببینند کلید خانه سینما را دست یک عده‌ای سپردند که به قانون عمل نکردند و خودشان را ثبت قانونی نکردند و زمان خریدند . این تجمع بخش اندکی از صنوف قانونی هستند و اگر اطلاع رسانی می‌شد افراد بیشتر حضور می‌داشتند . به نظرم به هرجهت باید به گوش مسئولین ارشاد برسد و مراقب باشند که در این خصوص قانونی عمل کنند. همانگونه که اساسنامه خانه سینما و دوستان هم تایید کردند مطابق با آن عمل کنند.

مجمع عمومی غیرقانونی دهن کجی به ارشاد است

شورجه درباره مجمع عمومی 6 مردادماه و حضور اهالی سینما صبح روز 6 در جلوی درب خانه سینما توضیح داد : این هم از آن حرکت های غیرمدنی و غیر اصولی است. این دوستان 6 مردادماه جلوی درب خانه سینما می آیند قاعدتا و براساس قانون نمی‌توانند وارد شوند یا باید پلمپ را بشکنند که عذر بدتر از گناه است و یا تجمع را در خیابان داشته باشند که قاعدتا باید نیروی انتظامی وارد عمل شود . اگر نیروی انتظامی وارد عمل شود منتج به درگیری می شود که اصلا خوب نیست . این کار نه برای سینما که برای کشور مناسب نیست. یا در حالت دوم در پیاده رو مجمع عمومی برگزار کنند که یک دهن کجی به وزارت ارشاد که یک نهاد قانونی است که خانه زیر نظر ارشاد است

وی در ادامه تاکید کرد: در این مجمع عمومی باید ناظر ارشاد حضور داشته باشد. ارشاد نمی تواند هیچ نماینده‌ای بفرستد زیرا مجمع عمومی برگزار شده است مگر اینکه از وزارت خانه دیگر مثل کار یا وزارت کشور ناظر بخواهند که آن مراجع نیز نمی توانند در این مورد همکاری کنند.

تعامل میان دو هیئت مدیره راه حل برون رفت از است

شورجه در ادامه درباره راه حل برای برون رفت از وضعیت فعلی گفت: راه حل تنها تعامل است . تعدادی از اعضای هیئت مدیره خانه سینما با تعدادی از اعضای هیئت مدیره صنوف قانونی تعامل کنند و صحبت کنند و در زمان باقی مانده نامه درخواست قانونی شدن صنوف را به ارشاد ارایه دهند و مجمع عمومی فوق العاده برگزار کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که برای تشکیل مجمع عمومی فوق العاده 15 روز زمان نیاز است گفت: با توجه به اصرار و تاکید رئیس جمهور مبنی بر این که خانه سینما به سرعت بازگشایی شود. این ضوابط قانونی را کنار بگذارند و در زمان سریع‌تری مجمع عمومی فوق العاده برگزار شود. یا اینکه مسئول بالاتری دستور بدهد و تمام تلاش ها و زحمات و انگیزه‌های این جمعیت که صنوف خود را قانونی کردند پشت سر بگذارد و خانه سینما را باز کند. امیدوارم این اتفاق رخ ندهد.

شورجه درباره برگزاری جلسه شورایعالی سینما در فرصت باقی مانده از دولت دهم گفت : بعید می دانم در فرصت باقی مانده از عمر دولت شورایعالی سینما برگزار کنیم آخرین دیدار با اقای رئیس جمهور داشتیم قبل از سفر ایشان به عراق بود که با نمایندگان خانه سینما و رئیس سازمان سینمایی در خدمت ایشان بودیم و ایشان تاکید کرند هرچه سریع‌تر خانه سینما بازگشایی شود. مبتنی بر خواست رئیس جمهور آقای شمقدری نامه‌ای 8 بندی را نوشتند در آن زمان اقای شمقدری مجمع عمومی صنوف قانونی را منتفی دانستند و به خانه سینما امتیاز دادند اما آنها برای قانونی شدن صنوف اقدام نکردند.

ساختمان خانه سینما طبق قانون نمی تواند در اختیار هیئت مدیره قبلی قرار گیرد

شورجه درباره پیش بینی از وضعیت خانه سینما گفت: ساختمان خانه سینما نمی تواند به هیئت مدیره قبلی خانه سینما داده شود زیرا این کار قانونی نیست. نه نیروی انتظامی این کار را خواهد کرد و نه وزارت ارشاد اجازه می‌دهد که کار غیرقانونی صورت گیرد. باید خانه سینما به دست صنوف قانونی برسد. ساختمان خانه سینما متعلق به ارشاد است اما اعضایی که جلوی خانه سینما معترض بودند می‌گویند این جا خانه ماست. خوراک تبلیغاتی برای شبکه‌های خارجی فراهم می‌کند .

وی در ادامه تاکید کرد: روز پنج شنبه هم چند دوربین حرفه‌ای روشن بود و خوراک برای رسانه‌های غربی آماده می‌کردند. خانم آهنگرانی هم مستند می سازد امیدواریم برای داخل کشور فیلم بسازد نه مانند کار قبلی که برای شبکه بی بی سی ساخت و باعث ممنوع الکاری اش شد. شب هم خوراک مناسب صدای آمریکا و بی‌بی سی بود و نشان می‌داد هنرمندان در چه وضعیتی در ایران به سر می‌برند حتی یک مکان برای اقامت ندارند و دولت و حکومت جلوی کار آنها را گرفته است.

برخی از معترضین روز پنج شنبه با استفاده از امکانات نظام و دولت فربه شدند

شورجه در ادامه خاطر نشان کرد: برخی از معترضین که آنجا جمع شدند ازامکانات مختلف دولت استفاده کرده و فربه شدند . آقای فرهادی یک فیلمساز تلویزیون بود در این دولت بهترین کارش را انجام داد. یا آقای داودنژاد، پوراحمد و.... این افراد جایزه‌هم از جشنواره فجر گرفتند نمی توانند بگویند دولت برای ما کاری نکرده است اما دوستان ناسپاسی و بداخلاقی می‌کنند.

خانه سینما به هیئت نظارت تحویل داده شده است

شورجه درباره تصمیم هیئت نظارت بر بازگشایی گفت: خانه سینما به لحاظ قانونی به هیئت نظارت داده شده است ما آن را در یک فرصت مناسب تحویل صنوف قانونی خواهیم داد. ممکن است زمان تحویل طولانی شود تا فرصتی باشد برای صنوفی که قانونی نشدند اگر دوستان بخواهند غیرقانونی عمل کنند خانه سینما را در فرصت مقتضی تحویل صنوف قانونی خواهیم داد.

انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها