امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28078
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۳
تعداد بازدید: 146
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه واشنگتن پست، مطالعات یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد؛ مردم سراسر جهان معتقدند که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه واشنگتن پست، مطالعات یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد؛ مردم سراسر جهان معتقدند که چین به طور غیر قابل اجتناب جایگزین آمریکا به عنوان قدرت برتر می‌شود اما این به این معنی نیست که آنها از این چشم انداز خشنود باشند.

واشنگتن پست نوشت: نتایج نظرسنجی «موسسه پیو» در 39 کشور جهان نشان می‌دهد که اکثریت مردم معتقدند که توازن قدرت بین آمریکا و چین به سود چین تغییر کرده است. 

تنش‌های دوجانبه بین پکن و واشنگتن افزایش یافته است و میزان محبوبیت چین در بین آمریکائی‌ها از 51 درصد در 7 سال پیش به 37 درصد در سال 2013 رسیده است و همین مساله در میان چینی‌ها نیز صادق است و احترام به آمریکا از 58 درصد به 40 درصد نزول کرده است.

بر اساس این گزارش، اقتصاد چین رو به رشد است اما رشد اقتصادی آمریکا در حال کاهش است و اگر چه بعضی از کشورها هنوز آمریکا را قدرت برتر اقتصادی می‌دانند اما بعضی دیگر معتقدند که تنها «زمان» فاکتور مسلط چین بر اقتصاد جهان است.

براساس این گزارش، علیرغم تغییر رویکردها، آمریکا به طور کلی تصویر بهتری در جهان دارد و بیشتر مردم آمریکا را شریک مناسبتری برای کشور خود می‌دانند تا چین.

براساس آمارهای این نظرسنجی، چین به طور گسترده‌ای از سوی پاسخ دهندگان به ویژه در آفریقا و آمریکای لاتین به خاطر پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیک مورد تحسین قرار گرفته اما ایده‌ها و فرهنگ چینی کمتر مورد پسند قرار گرفته است.
 نگاه مثبت به چین در آمریکای لاتین و صحرای آفریقا به خاطر سرمایه گذاری گسترده این کشور در این مناطق طی سال‌های اخیر است.

با این حال چند کشور همسایه نزدیک چین از جمله فیلیپین، کره جنوبی و ژاپن روابط نزدیکتر با آمریکا را مهمتر از روابط با چین تلقی می‌کنند و این مساله به خاطر تنش‌های ارضی میان این کشورها با چین است.

اما احساسات ضد چینی تنها به کشورهای ژاپن، آلمان، ایتالیا و رژیم صهیونیستی محدود می‌شود.  تنها 5 درصد در ژاپن نسبت به چین نگاه و احساس مثبتی دارند و 93 درصد مردم نگاهی منفی به چین و سیاست‌های آن دارند.

این درحالیست که پاسخ دهندگان توانایی‌های نظامی آمریکا و چین را نگران کننده خوانده‌اند. برنامه حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در این نظرسنجی نفرت بسیاری را برانگیخته است.

حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا تنها در اسرائیل، کنیا و خود آمریکا مورد مقبولیت قرار گرفته است.

براساس نظرسنجی پیو، میزان محبوبیت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در بیشتر کشورهای جهان از جمله اروپا، آفریقا و بعضی از کشورهای آسیایی همچنان بالا است اما این میزان نسبت به سال 2009 اندکی کاهش یافته است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها