امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۰۳:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2809
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۶
تعداد بازدید: 118
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین این مرکز اعلام کرد: فناوری اطلاعات و ارتباطات، قلب تپنده یا موتور پیشران نظام‌های اقتصادی و دانش بنیان به شمار می‌آید، بنابراین به طور پیوسته و گسترده در برنامه‌های چند سالانه توسعه اقتصادی کشورها برای رسیدن به چشم‌اندازشان مورد توجه قرار می‌گیرد. قانون بودجه به عنوان کوتاه‌ترین، اما اثربخش‌ترین برنامه اقتصادی کشورها، مجال حساس و تعیین‌کننده‌ای برای آزمون اهتمام دولتمردان در پایبندی به اهداف توسعه اقتصادی دانش بنیان در بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات است تا آن جا که اقتصادهای پیشرو از تخصیص و همچنین تأمین هر چه بیشتر بودجه ملی خود از این محل به عنوان یکی از دستاوردهای کلان و راهبردی خویش یاد می‌کنند.

لایحه بودجه سال 1392 کشور که قرار است گام سوم از قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادی کشور را در بر داشته باشد، باید در پرتو چنین وظیفه‌ای ارزیابی شود.

از بررسی فصل‌ها و ردیف‌های مختلف و همچنین بندهای ماده واحده آن، می‌توان به این نتیجه رسید که در مجموع، سهم اعتبارات تخصیص یافته به فناوری اطلاعات و ارتباطات نسبت به سال جاری (1391) از رشد تقریبا 13 درصدی برخوردار شده و به رقم 14919 میلیارد ریال رسیده است، درآمدهای این حوزه نیز نسبت به سال جاری از رشد 23 درصدی برخوردار شده است.

با مروری بر جداول اعتبارات سال 1391، تفرق اعتبارات فناوری اطلاعات مشهود است و به نظر می‌رسد نبود نگاه کلان و راهبردی به دخل و خرج این حوزه، چالش‌های متعددی پدید آورده است.

بی‌گمان تشکیل شورا و مرکز ملی فضای مجازی از سوی مقام معظم رهبری در اسفند ماه سال 1390 با هدف رفع نابسامانی‌های این حوزه بوده است.

تجربه‌ای که پیش‌تر در هیئت شورای عالی اطلاع‌رسانی و اجرای طرح توسعه کشوری فناوری اطلاعات و ارتباطات (تکفا) آزموده شد و می‌تواند الگویی برای متمرکزسازی نظام اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات ملی باشد.

توجه به این موضوع به ویژه از آن جهت حائز اهمیت است که در پرتو آرمان فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی و تکیه بر اقتصاد غیرنفتی، فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یکی از حوزه‌های اصلی درآمدزای کشور شناسایی شده و همین موضوع کافی است تا ضرورت راهبری و ساماندهی راهبردی آن آشکار شود.

در تحلیل مفاد لایحه، قوانین بودجه سال‌های گذشته، به ویژه سال 1390 به عنوان سال مبنای قانون برنامه پنجم توسعه، فانون بودجه سال 1391 و همچنین قوانین بودجه سال‌های پیش از آن در پرتو قانون برنامه پنجم و همچنین سیاست‌های کلی نظام، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مورد استناد قرار گرفته‌اند. این یافته‌ها نیز بر پایه روش‌های تحلیل آماری و بهره‌گیری از منابع مستند و معتبر به دست آمده‌اند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها