امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28136
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۹
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه «تینک پراگرس» از تحریف گسترده واقعیات جنگ عراق در کتابخانه و نمایشگاه «جورج بوش» ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه «تینک پراگرس» از تحریف گسترده واقعیات جنگ عراق در کتابخانه و نمایشگاه «جورج بوش» رئیس‌جمهور پیشین عراق گزارش داده است.

«جوج بوش» ماه گذشته کتابخانه‌ای را راه‌اندازی کرده که به نوشته «تینک پراگرس» حداقل در هشت مورد در آن تلاش شده است اینطور القاء شود که «صدام حسین» تسلیحات کشتار جمعی در اختیار داشته و یا اینکه در آستانه دستیابی به آن قرار داشته است.

به عنوان نمونه، در حالی که تمام شواهد بعد از حمله آمریکا به عراق نشاندهنده کذب بودن ادعاهای بوش بود، تابلوی بزرگی در این کتابخانه تحت نصب شده است که در آن خلاف این موضوع ادعا شده است. در این تابلو که تحت عنوان «ارزیابی تهدیدات» در کتابخانه نصب شده، ادعا شده است که صدام از ارائه اطلاعات مربوط به تسلیحات شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌ای‌اش خودداری می‌کرده است. در بخشی دیگر از این تابلو ادعا شده است: بازرسی‌های بعد از حمله تائید کرد که «صدام حسین» این ظرفیت را داشته است که تولید تسلیحات کشتار جمعی را از سر گیرد.

در تابلوی دیگری هم اینطور القا شده است که صدام در آستانه دستیابی به تسلیحات کشتار جمعی بوده و حمله آمریکا به عراق از این امر جلوگیری کرده است.

به نوشته «تینک پراگرس» حتی در مواردی هم که در این کتابخانه به عدم وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق اشاره شده، از ادبیاتی استفاده شده که بازدیدکننده احساس کند چنین تسلیحاتی واقعا وجود داشته است. به عنوان نمونه، در بخشی از این کتابخانه تابلویی به چشم می‌خورد که در آن نوشته شده است که هرچند هیچ تسلیحات کشتار جمعی در عراق یافت نشد، اما بازرس ارشد تسلیحاتی آمریکا معتقد است که صدام برنامه‌های گسترده‌ای در مورد این تسلیحات داشته و هیچ‌گاه از بلندپروازی در این زمینه دست نکشیده است.

در جای دیگری هم در این کتابخانه می‌خوانیم که هرچند هیچ تسلیحات کشتار جمعی در عراق یافت نشد، اما برنامه‌های عراق در زمینه این تسلیحات، هنوز هم یک تهدید به شمار می‌آید.

در بخشی دیگر از این کتابخانه هم به تابلوی الکترونیکی برمی‌خوریم که ادعا می‌کند صدام به دنبال افزایش ظرفیت تسلیحات کشتار جمعی خود بوده، چراکه دارا بودن این تسلیحات را بسیار ارزشمند می‌دانسته‌ است.

در بخش‌های دیگر این کتابخانه، از جمله راهنمای صوتی بازدیدکنندگان هم موارد مشابهی از این دست به کرات به چشم می‌خورد. در واقع این کتابخانه تلاش زیادی کرده تا اقدام رئیس‌جمهور سابق در حمله به عراق را توجیه کند.

«جورج بوش» در سال 2003 با همراهی «تونی بلر» نخست‌وزیر وقت انگلیس به بهانه وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق به این کشور حمله کرد. با این حال هیچ مدرکی که ادعاهای وی را اثبات کند، به دست نیامد و همین امر موجب شد تا هم بوش و هم بلر تا امروز در معرض انتقادات گروه‌های حقوق بشری و آمریکایی‌هایی باشند که هزینه‌های مالی و جانی این جنگ را بیهوده می‌دانند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها