امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۸:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28138
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۹
تعداد بازدید: 211
علیرضا بزرگی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پاسخ به اینکه بعد از تصویب "قانون انتزاع وظایف کشاورزی" ...

علیرضا بزرگی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پاسخ به اینکه بعد از تصویب "قانون انتزاع وظایف کشاورزی" قرار شد دولت طی سه ماه آیین‌نامه اجرایی را ابلاغ کند اما بعد از گذشت 5 ماه هنوز این قانون اجرا نمی‌شود، گفت: طرح انتزاع قانونی است که در مجلس به تصویب رسیده و باید اجرا شود.

عضو شورای کشاورزی آب و منابع طبیعی مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: از مجلس انتظار است به اجرای قانونی که خودشان به تصویب رسانده‌اند نظارت جدی داشته باشد تا چنین تاخیری در اجرا رخ ندهد.

وی ادامه داد: همچنین از دولت آقای روحانی خواهش می‌کنیم تا در خصوص اجرای هر چه سریعتر این قانون که در ارتباط با معیشت مردم و در راستای شعاری است که رئیس جمهور منتخب برای معیشت مردم می‌داد، توجه بیشتری داشته باشد.

*قانون انتزاع بعد از 5 ماه اجرا نشده است

قانون انتزاع که تجمیع وظایف کشاورزی و بخش تولید را دنبال می‌کند در اسفند 91 در شورای نگهبان به تصویب رسید که به موجب این قانون قرار است تمام وظایف بخش کشاورزی از تولید تا رسیدن به دست مصرف کننده، سیاست‌های بازار؛‌واردات، صادرات و تعرفه‌گذاری همه در وزارت جهاد کشاورزی تصمیم‌گیری شود، بعد از تصویب قانون قرار شد دولت طی سه ماه آیین‌نامه اجرایی را ابلاغ کند اما بعد از گذشت 5 ماه از آن تاریخ هنوز این قانون وارد فاز اجرا نشده است.

عضو شورای کشاورزی مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: همچنین از ظرفیت تشکل‌ها هم برای اجرای بهتر این قانون استفاده شود.

بزرگی گفت: بخش کشاورزی وظیفه تامین غذای خوب و در دسترس برای مردم را دارد اما طی سالهای گذشته به دلیل قیمت تمام شده بالا و غیرمنطقی غذای در دسترس مردم کمتر شده است.

بزرگی با بیان اینکه قیمت تمام شده بالا به دلیل سیاست‌های نادرست در سایر بخش‌ها به غیر از تولید است، گفت: تولید کننده تمام زحمات خود را می‌کشد اما به دلیل اینکه گسستگی در زنجیره تولید تا مصرف وجود دارد در پایان نفع مناسبی ندارد و تولید کننده و مصرف کننده هر دو متضرر می‌شوند.

وی افزود: اگر چه انکار نمی‌کنم مشکلاتی در بخش تولید نیز وجود دارد اما مشکل اصلی پروسه بعد از تولید است که معیوب بوده و ارتباطی با بخش تولید ندارد.

وی ادامه داد: پراکندگی وظایف تولید در وزارتخانه‌های دیگر سبب شده است تا متولی خاصی برای تمام مراحل تولید تا مصرف وجود نداشته باشد و به همین دلیل شاهد آمارهای متفاوتی در این زمینه هستیم و طبیعی است که تصمیم‌گیری‌های مهم نیز بر اساس همین آمارهای معیوب انجام می‌شود.

بزرگی گفت: طی سالهای گذشته شاهد واردات بی‌رویه بودیم که تولید کننده را به شدت تحت فشار قرار می‌داد زیرا وزارتخانه متولی مصرف وظایف خود را جدا از بخش تولید می‌داند و تنها به فکر تأمین نیاز مردم به هر قیمتی است.

وی ادامه داد: برخی اقدامات نسنجیده و غیرکارشناسی و تصمیمات جزیره‌ای تأثیر مستقیمی برای تولید دارد و طی سالهای گذشته هر اندازه تولید کنندگان فریاد زدند کمتر نتیجه گرفتند.

بزرگی گفت: ماده 16 قانون بهره‌وری کشاورزی تا حدودی وظایف و اختیارات بخش تولید را منسجم‌تر و هماهنگ‌تر کرد اما برای تکمیل آن طرح انتزاع به تصویب رسید اما این قانون هنوز وارد فاز اجرا نشده است.

*دست‌های پنهان مانع اجرای طرح انتزاع

عضو شورای کشاورزی آب و منابع طبیعی مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: دست‌های پنهانی است که مانع از اجرای این قانون بشود و عده‌ای نمی‌خواهند قانونی که در مجلس با تمام مشکلات به تصویب رسید اجرا شود.

وی در ادامه گفت: اخیراً آقای غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت از ادغام بخش صنعت با بازرگانی به این دلیل که بین بخش صنعت و بازار پیوستگی ایجاد کرده است، دفاع کرد، اما جای سئوال است چرا این مسئول "قانون انتزاع"را که پیوستگی در بخش کشاورزی و بازار ایجاد می‌کند را اجرا نمی‌کند.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار