امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28208
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۱
تعداد بازدید: 128
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ۱۱ مرداد ماه سالروز تنفیذ حکم شهید محمدعلی رجایی رییس‌جمهور منتخب ملت ایران توسط حضرت امام ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ۱۱ مرداد ماه سالروز تنفیذ حکم شهید محمدعلی رجایی رییس‌جمهور منتخب ملت ایران توسط حضرت امام خمینی رضوان‌الله علیه است. رجایی کم‌تر از یک ماه بعد از تنفیذ، به دست منافقین کوردل پس از آغاز رودررویی مستقیم آنان با نظام جمهوری اسلامی، به همراه حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد باهنر نخست‌وزیر، ترور شد و به شهادت رسید.

*از پیشه وری تا نیروی هوایی

شهید محمد علی رجایی سال 1312 در قزوین به دنیا آمد. پدرش پیشه‌ور بود و در بازار قزوین به کسب خرازی اشتغال داشت. شهید رجایی با وجود از دست دادن پدر و تلاش برای امرار معاش خانواده در تحصیل عزم راسخی داشت در 13 سالگی کلاس ششم ابتدایی را تمام کرد و به خاطر اینکه قزوین از لحاظ اقتصادی وضعیت خوبی نداشت راهی تهران شد.

برادرش از مدتی پیش به تهران آمده بود. ابتدا در بازار آهن فروشان مشغول به کار شد و به علت سنگینی کار چندی بعد به دستفروشی روی آورد. در سال 1330 نیروی هوایی جوانانی را که مدرک ششم ابتدایی داشتند با درجه‌ی گروهبانی استخدام می‌کرد. رجایی داوطلب خدمت در این نیرو شد.

سه ماه از دوره‌ی آموزشی گروهبانی را گذرانده‌ بود که گروه فدائیان اسلام را شناخت و در جلسات این گروه شرکت کرد و همکاریش با اعضای این گروه مبارز آغاز شد. شعار فدائیان اسلام این بود که «همه کار و همه چیز برای خدا» و «اسلام برتر از همه چیز است و هیچ برتر از اسلام نیست». رجایی به فدائیان اسلام پیوست. در کلاس‌های شبانه‌ای که وابسته به «مرکز تعلیمات جامعه‌ی اسلامی» بود شرکت می‌کرد. رجایی پس از طی دوره‌ی آموزشی و دریافت درجه‌ی گروهبانی در کنار کار به تحصیل ادامه داد و درسال 1332 دیپلم گرفت. رجایی سپس به دانشسرای عالی رفت.

*زندان و مبارزه با رژیم پهلوی

پس از 2 سال لیسانس ریاضی گرفت و به استخدام آموزش و پرورش درآمد. ابتدا به ملایر رفت اما با رئیس آموزش‌ و پرورش اختلاف پیدا کرد و بعد به خوانسار رفت و مشغول تدریس شد و یک سال را با موفقیت گذراند سال تحصیلی به پایان رسید و رجایی به تهران برگشت و در دوره‌ی فوق‌لیسانس در رشته‌ی آمار مشغول به تحصیل شد و اوقات بیکاری در مدرسه‌ی کمال تدریس می‌کرد. 

در همان دوران به دلیل مبارزات خود بر ضد رژیم پهلوی چندین بار به زندان افتاد که در آخرین و با وزیدن امواج انقلاب اسلامی در عید فطر سال 57 آزاد و در مبارزات گسترده بر ضد رژیم پهلوی تا فروپاشی این رژیم حضور داشت.

*بنی صدر رجایی را نخست وزیر خود می‌کند

 پس از گذشت چند ماهی از انقلاب رجایی ابتدا به کفالت وزارت و سپس به سمت وزیر آموزش و پرورش منصوب شد. در 2 فروردین ماه 1359 با یک میلیون و دویست و نه هزار و دوازده رأی به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافت. روز یکشنبه 19 مرداد در 32 جلسه مجلس شورای اسلامی، نامه‌ی بنی صدر بر معرفی رجایی به عنوان نخست وزیر قرائت شد و فردای آن روز مجلس با 153 رأی موافق و 24 رأی مخالف و 19 رأی ممتنع به رجایی رأی اعتماد داد.

*رجایی جای بنی صدر را می گیرد

پس از عزل بنی‌صدر از مسند ریاست جمهوری که قبل از آن، حضرت امام، وی را از فرماندهی کل قوا برکنار کرده بودند، کشور در حالی مهیای دومین انتخابات ریاست جمهوری گردید که اثر تلخی این حادثه که در نخستین سال‌های پیروزی برای نظام نوپای اسلام روی داد در کام دوستان و یاران انقلاب و ملت شریف و انقلابی ایران باقی مانده بود. در این میان دومین انتخابات ریاست جمهوری، زمینه‌ای فراهم آورد تا لیاقت، کاردانی و تعهد شهید رجایی پس از آن دوران تلخ حاکمیت نفاق و لیبرالیسم بر کشور، بیش از پیش آشکار گردد.

*تنفیذی با حضور رهبری

با اصرار و تاکید جناح‌های خط امام و معتقدان به ولایت، شهید رجایی در این انتخابات شرکت نمود و با رای قاطع و خیره‌کننده مردم شریف ایران که نشانه محبوبیت وی به رغم دوران محدود نخست وزیریش بود، دومین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران گردید. شیرینی خاطره مراسم تحلیف و تنفیذ حکم او در حضور حضرت امام در یازدهم مرداد سال 1360 که به هنگام دریافت حکم ریاست جمهوری، در برابر مرشد و مراد خود، زانو به زمین زد، هیچگاه از ذهن ملت شریف ایران محو نخواهد شد.

حکم ریاست جمهوری شهید رجائی، روز یازدهم مرداد 1360 همزمان با عید سعید فطر در حسینیه جماران، تنفیذ گردید. در این مراسم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز بنا بر نظر حضرت امام (ره) حضور یافتند. این برای نخستین بار بود که معظم‌له پس از حادثه ترور 6 تیر 1360 توانسته بودند در یک مراسم رسمی حضور یابند.

*خونی که نهال مردم سالاری دینی را آبیاری کرد

با این حال کمتر از یک ماه بعد با مباشرت منافقین و بمب گذاری در جلسه شورای عالی امنیت ملی با دخالت مستقیم کشمیری عامل نفوذی این گروهک و انفجار بمبی شهید رجایی به همراه شهید باهنر نخست وزیر وقت به شهادت رسیدند.

با این وجود نظام جمهوری اسلامی ایران نه تنها شاکله خود را از دست نداد بلکه در انتخاباتی دیگر رهبر معظم انقلاب با رای مستقیم مردم به ریاست جمهوری انتخاب شدند.

این در حالی بود که اغلب کشورهای منطقه یا در گرداب کودتاهای نظامی غرق بودند و یا تحت سلطه پادشاهان اسیر و این چنین بود مه نهال مردم سالاری دینی تا امروز سیراب ماند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها