امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28213
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۱
تعداد بازدید: 76
اکبر ترکان عضو حزب اعتدال و توسعه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص ویژگی‌ وزرای اقتصادی دولت ...

اکبر ترکان عضو حزب اعتدال و توسعه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص ویژگی‌ وزرای اقتصادی دولت روحانی برای تحقق حماسه اقتصادی اظهار داشت: در حوزه اقتصاد ما باید از فضای سیاست‌زدگی و امنیتی به سمت فضای اقتصادی حرکت کنیم چراکه در سال‌های اخیر انتصاب مدیران و مسئولان حوزه اقتصادی از بین افراد امنیتی، نظامی و سیاسی بوده است.

ترکان با تاکید بر اینکه افراد نظامی ارزش‌های خود را دارند و انسان‌های بسیار شریفی هستند که وجودشان برای کشور نعمت است، افزود: در حوزه اقتصاد باید از افراد اقتصادی، کارآشنا و با تجربه که شهرت سیاسی  و امنیتی نداشته باشند، استفاده شود و از سوی دیگر صنف‌ها و مجامع اقتصادی باید آنها را قبول داشته باشند که البته این به معنای حساب بردن از این افراد نیست.

عضو حزب اعتدال و توسعه بر همین اساس تاکید کرد: در چنین شرایطی می‌توان در مسیر فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق حماسه اقتصادی، خود را تجهیز کرد.

وی با بیان اینکه برای تحقق حماسه اقتصادی باید تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: برای گسترش اشتغال واحدهای راکد تولیدی باید فعال شده و از ظرفیت نیروی کار ایرانی نیز استفاده شود.

ترکان اولین دغدغه روحانی را مسئله اشتغال عنوان کرد و به لزوم ایجاد ظرفیت‌های شغلی در کشور پرداخت و افزود: البته بنده منکر این نیستم که برخی مواقع در دولت نهم و دهم ظرفیت‌های اشتغال خلق شده است و اینکه می‌گویند ما اشتغال ایجاد کرده‌ایم بی‌مورد نمی‌‌گویند اما خالص اشتغال زایی آنها 114 هزار نفر است.

«اینکه آقای روحانی طبق اطلاعات مرکز آمار گفته بود شاغلین سال 83، 20 میلیون و 400 هزار نفر و شاغلین سال 90، 20 میلیون و 500 هزار نفر بوده‌اند یعنی در این 7 سال فقط 100 هزار نفر به شاغلین کشور اضافه شده است. اگر چه دولت در این سال‌ها در برخی از حوزه‌ها اشتغال زایی داشته ولی در جاهای دیگر اشتغال را از دست داده است که در این زمینه می‌توان به کارخانه‌های راکد و نیمه تعطیل اشاره کرد که برخی از آنها تا 50 درصد به صورت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده‌اند بنابراین باید به خالص اشتغال توجه کرد.»

ترکان با بیان این مطلب ادامه داد: آنچه که باید امروز در جامعه حل شود مسئله اشتغال به عنوان مسئله اصلی در مسیر حماسه اقتصادی است که نظر رهبر معظم انقلاب بوده است و ویژگی حماسه اقتصادی هم تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی است.

این فعال سیاسی در خصوص سیاست‌های دولت یازدهم برای اجرای اقتصاد مقاومتی در شرایط تحریم‌‌ها و فشارهای خارجی اظهار داشت: اگر تحریم‌ها نبود اقتصاد مقاومتی مطرح نمی‌شد؛ اولین مسئله این است که رئیس کشور بپذیرد که تحریم‌ها اثر دارد؛ وقتی می‌‌گوییم که تحریم کاغذ پاره است برای مقابله با آن به دنبال تغییر ساختار دولت و ایجاد ستادهای مرتبط با آن نیز نخواهیم رفت.

وی تصریح کرد: پس از باور به جدی بودن تحریم‌ها و اینکه طرف مقابل افراد گردن‌کلفت خود را پشت صحنه قرار داده است، ما هم باید از افراد کارآمد و برجسته برای مقابله با تحریم‌ها استفاده کنیم؛ لذا با افراد درجه دو نمی‌توان این مسیر را پیش برد.

ترکان با اشاره به اینکه برای تحریم‌های حوزه نفت، حمل و نقل، بانک و بیمه باید راهکار مرتبط با آن در نظر گرفته شود، خاطرنشان کرد: آنها باید سیستم‌های پشتیبان باشند تا حماسه اقتصادی شکل بگیرد.

وی درخصوص فشار تندروها که سعی دارند فضای اقتصادی دولت را سیاست‌زده کنند، گفت: باید از افراد اقتصادی استفاده کرد هرچند آقای روحانی خودش کاربلد، ورزیده و مسلط است و ما همه به او اعتماد داریم و می‌‌دانیم که او به کشور مسلط است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها