امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 21
۰۲:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28248
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۲
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، سید محمد حسینی در مراسم افتتاحیه اولین موزه ملی مطبوعات ایران که همزمان با برگزاری اختتامیه نهمین جشنوراه فصلی مطبوعات ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، سید محمد حسینی در مراسم افتتاحیه اولین موزه ملی مطبوعات ایران که همزمان با برگزاری اختتامیه نهمین جشنوراه فصلی مطبوعات برگزار شد، با بیان اینکه سالیان سال است که عده‌ای آرزو می‌کردند تا موزه ملی مطبوعات ایران ایجاد و افتتاح شود، اظهار داشت: این موزه از کارهای زمین مانده‌ای بود که انجام شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این موزه مرکز پر رونقی برای به نمایش گذاشتن تاریخ مطبوعات ایران و همچنین محلی برای حضور محققان و پژوهشگران خواهد بود.

وی به افرادی که از گذشته مطبوعات ایران آثار و اسنادی را در دست دارند توصیه کرد برای حفظ این میراث گران‌بها، آثار به جا مانده از گذشته را در اختیار این موزه قرار دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در گذشته به جای حفظ اسناد و آثار باقی مانده، آنها را به کاغذ باطله تبدیل می‌کردند، یادآور شد: چه بسا اسنادی که هم‌اکنون در خانه‌ها و شهرستان‌ها نزد افراد قرار دارد، بسیار ارزشمند باشد.

حسینی اضافه کرد: در حال حاضر در برخی استان‌ها نیز به صورت محدود موزه مطبوعات دایر شده و امیدواریم در آینده شاهد دایر شدن موزه ملی مطبوعات در سایر استان‌های کشور باشیم.

وی متذکر شد: از رایزنان فرهنگی و نمایندگان ایران در سایر کشورها درخواست می‌کنیم برای جمع‌آوری تاریخ مطبوعات این سرزمین، از نسخه‌های اسناد مطبوعات ایران که در کتابخانه‌های برخی کشورها وجود دارد، تصویر و یا کپی تهیه کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه تاریخ مطبوعات در ایران قدمتی 170 ساله دارد، ابراز داشت: حدود  176 سال گذشته اولین روزنامه ایران به نام «کاغذ اخبار» به چاپ رسید و منتشر شد.

حسینی یادآور شد: هم‌اکنون شاهد هستیم که کشورهایی که سابقه تاریخی درخشانی ندارند، تلاش می‌کنند از میان یک سری اشیاء قدیمی موزه تشکیل دهند تا بتوانند فرهنگ خود را به دیگران نشان دهند.

وی با بیان اینکه کمتر موزه‌ای مانند موزه مطبوعات از بار معنایی برخوردار است، گفت: امیدواریم با ارتباطی که با دانشکده‌های روزنامه‌نگاری و خبرنگاری ایجاد می‌شود، دانشجویان و اساتید به این موزه بیایند و نظرات خود را در جهت تکمیل این موزه ارائه کنند. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: برخی گمان می‌کنند مطبوعات در ابتدا فقط به مدح پادشاهان می‌پرداختند و کاری با مردم اما باید گفت که این تفکر به هیچ عنوان درست نیست و مطبوعات از ابتدا تلاش کردند تا دغدغه‌های مردم را بیان کنند.

وی متذکر شد: آثار به جا مانده از مطبوعات ایران از شکل ظاهری، نحوه چاپ تا محتوی مطالب بسیار حائز اهمیت است و می‌توانند برای جوانان درس‌آموز باشد.

حسینی در ادامه به روزنامه‌هایی که در گذشته بسیار تاثیر گذار بوده‌اند و به تاریخ مطبوعات کشور پیوسته‌اند اشاره کرد و افزود: روزنامه‌هایی مانند نسیم شمال، حبل‌المتین، صور اسرافیل، مساوات توانستند به تاریخ مطبوعات کشور بپیوندند.

وی در ادامه به قرائت شعری از اشرف‌الدین حسینی، مدیر روزنامه نسیم شمال، پرداخت که دو بیت ابتدایی آن از این قرار است: ماه مشروطه چون که پیدا شد/ چشم و گوش برادران وا شد؛ همه چون روزنامه می‌خوانند/ هرکجا شد خراب می‌دانند.

به گفته وی، در واقعه‌ مشروطه‌، رسانه‌ها در ارتقاء آگاهی مردم بسیار موثر بودند و نمی‌توان نقش آنها را نادیده گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ ادامه داد: در مطبوعات ما بزرگانی چون جلال آل احمد، شهید شاه‌چراغی، صارمی، آوینی قلم زده اند و باید یادشان را گرامی بداریم و شرایطی را فراهم کنیم تا دانشجویان ما با حضور در این موزه با آنان آشنایی پیدا کنند.

حسینی با اشاره به دیدار اهالی فرهنگ و ادب با مقام معظم رهبری تصریح کرد: در این مراسم یکی از اهالی قلم اعلام کرد که می‌خواهد یک روزنامه طنز منتشر کند، من از این پیشنهاد استقبال می‌کنم. حتی اگر قرار باشد این روزنامه در چهار صفحه منتشر بشود، چرا که قالب طنز برای همه جذابیت دارد.

وی در پایان به وعده برگزاری جشن پیش‌نگاران مطبوعات توسط معاون مطبوعاتی اشاره و خاطرنشان کرد: جشن پیش‌نگاران مطبوعات تا پایان مرداد سال جاری برگزار می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها