امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۲:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28307
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۳
تعداد بازدید: 123
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، 29 نهاد و حزب در تونس سحرگاه امروز جمعه در اقدامی مشابه آنچه در مصر روی داد از تاسیس کمیته ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، 29 نهاد و حزب در تونس سحرگاه امروز جمعه در اقدامی مشابه آنچه در مصر روی داد از تاسیس کمیته عالی نجات ملی خبر دادند.

در بیانیه این کمیته آمده است: کمیته عالی نجات مالی که نماینده احزاب سیاسی و نهادهای جامعه مدنی است با کمک کارشناسان حقوقی مسئولیت تکمیل تدوین قانون اساسی طی دو ماه آینده برعهده می گیرد و پس از آن این پیش نویس به همه پرسی گذاشته می شود.

در بیانیه تاسیس این کمیته که به امضای احزاب جبهه خلق و برخی جمعیت های نزدیک به آن و همچنین حزب معارض ندای تونس درآمده است تاکید کرد:وظیفه این کمیته تشکیل دولت نجات ملی معینی به ریاست شخصیتی ملی و مستقل است.

این کمیته از ارتش ملی و دستگاه امنیت داخلی تونس خواست به اراده ملت احترام گذاشته و از مبارزه صلح آمیز مردمی و دارایی های عمومی و خصوصی محافظت کند.

این کمیته احزاب ائتلاف حاکم و در راس آن جبنش اسلام گرای النهضه را مسئول گسترش خشونت و تحریک به خشونت و جنایات سیاسی هدفمند در تونس خواند.

کمیته عالی نجات ملی در بیانیه خود اعلام کرد که امروز جمعه و فردا شنبه اعتصاب عمومی برقرار خواهد بود.

این کمیته در عین حال تهدید به اعلام نافرمانی مدنی کرد.

در نوامبر گذشته نیز در مصر 35 حزب و جنبش سیاسی لیبرال و چپ گرا در مصر از تشکیل جبهه نجات ملی خبر دادند و این جبهه در جمع معترضان در سوم جولای علیه محمد مرسی با مشارکت نیروهای سیاسی و دینی سهیم بود.

ائتلاف احزاب چپگرای تونس موسوم به « جبهه خلق » که مخالف دولت این کشور است ، پیش از ترور البراهمی نیز سرنگونی دولت کنونی تونس و تشکیل دولت نجات ملی را خواستار شده بود.

جبهه خلق اخیرا در بیانیه ای از احزاب ، سازمان ها و تشکل های جامعه مدنی تونس خواست کمیته جایگزینی که فرایند تکمیل تدوین قانون اساسی را برعهده گیرد تشکیل دهند.

جبهه خلق مخالف دولت تونس در این بیانیه افزود با توجه به این که دولت کنونی به رهبری جنبش اسلام خواه « النهضه » نتوانسته است مطالبات مردم را محقق کند و علیه اراده مردم توطئه کرده است تشکیل دولت نجات ملی که برای حل بحران کشور برنامه فوری داشته باشد امری ضروری است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها