امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۱:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2831
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 165
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، دو کشور سودان و سودان جنوبی با بازگشایی 10 گذرگاه مرزی در طول مرزهای مشترک به منظور عبور و مرور مسافران و ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، دو کشور سودان و سودان جنوبی با بازگشایی 10 گذرگاه مرزی در طول مرزهای مشترک به منظور عبور و مرور مسافران و بازرگانان موافقت کردند.

این توافق در پی بهبود روابط بین خارطوم و جوبا صورت گرفت در حالی که در آوریل سال گذشته در آستانه درگیری نظامی قرار داشتند.

در پی استقلال سودان جنوبی از سودان در سال 2011 و اتهام خارطوم بر جوبا در حمایت از شورشیان سودان، دولت خارطوم مرزهای خود با سودان جنوبی را بست.

هیئت های مذاکره کننده دو سودان در مذاکرات جدید خود در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی اعلام کردند که 10 گذرگاه مرزی از جمله گذرگاه‌های شوسه ای، ریلی و آبی در رود نیل را باز خواهند کرد.

هشت گذرگاه مرزی به محض تحقق این توافق باز شد و دو گذرگاه دیگر نیز به زودی بازگشایی می‌شود.

یکی از این گذرگاه‌ها استان الوحده در سودان جنوبی را به هجلیج که منطقه‌ای نفت خیز و حیاتی برای اقتصاد سودان است متصل می‌کند.

ارتش سودان جنوبی در آوریل سال گذشته منطقه هجلیج سودان را برای چند روز در اشغال خود داشت که به درگیری مرزی بین دو کشور منجر شده بود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها