امروز : شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 22
۱۱:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28315
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۳
تعداد بازدید: 50
«حسین عبدی ابیانه» سفیر سابق ایران در الجزایر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص تحولات رخ داده در تونس ...

«حسین عبدی ابیانه» سفیر سابق ایران در الجزایر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص تحولات رخ داده در تونس گفت:‌ تونس به واسطه شروع اولین انقلاب در بیداری اسلامی منطقه حائز اهمیت است چرا که بلافاصله پس از تونس، مصر و سایر کشورها تحولات خود را آغاز کردیم.

وی با بیان اینکه مهمتر از همه این تحولات وضعیت تونس بود که با پیروزی اسلامگرایان و فرار بن‌علی همراه شد، یادآور شد:‌ حزب النهضه بر خلاف مصر، قدرت را با ائتلاف کسب کرد که البته اصالت حکومت به وسیله حزب النهضه شکل گرفت.

سفیر سابق ایران در الجزایر با ذکر این نکته که بیشترین زیان در این بین را افراد، گروه‌ها و کشورهایی دیدند که در حکومت بن‌علی نقش برجسته‌ای در تونس ایفا می‌کردند، تصریح کرد: با رفتن بن‌علی معادلات آنها بر هم خورده و برای بازگرداندن وضعیت سابق نیاز به وقت و تهیه مقدمات داشتند که بتدریج فعالیت آنها در حال علنی شدن است.

عبدی ابیانه ادامه داد: رژیم صهیونیستی در دوران بن‌علی یک پایگاه اقتصادی- امنیتی در جزیره جربه در تونس داشت که با تحولات رخ داده آن را از دست داد.

وی با اشاره به اینکه یک سال پس از انقلاب تونس، ترور «شکری بلعید» از رهبران جریان مخالف دولت را شاهد بودیم، گفت: زمانی که وی ترور شد بلافاصله انگشت اتهام به سمت جریان النهضه نشانه گرفته شد، اما باید گفت که ترور بلعید نمی‌توانست کار این حزب باشد زیرا هیچ سودی برای آنها نداشت. هنوز قانون اساسی تدوین نشده و مجلس موسسان تازه تشکیل شده بود.

سفیر سابق ایران در الجزایر به شکل‌گیری جنبش تمرد تونس با الهام‌گیری از جنبش تمرد مصر اشاره کرد و اظهار داشت: غرب به دنبال بهانه‌ای است تا سرنوشت این کشور را تغییر دهد. بهترین حالت برای این تغییر، انتخاب نماینده‌‌ای از شهر سیدی بوزید بود که مرکز آغاز انقلاب و بیداری اسلامی شد؛ فردی که رهبر مخالفین دولت باشد و همچنین نسبت به اعزام جنگجوی سلفی به سوریه انتقاداتی را به حکومت جدید داشته باشد که در مجموع فردی انتخاب شد تا بتواند جامعه تونس و جنبش تمرد را یکپارچه بشوراند.

عبدی ابیانه با بیان اینکه دشمنان به دنبال آن هستند تا وقایع مصر را در تونس بازتولید کنند، اظهار داشت: رهبران النهضه قطعاً درس بزرگی از وقایع مصر گرفته‌اند و به دنبال آن نیستند تا تنش جدیدی در کشور به وجود آید و بر همین مبنا تصور می‌کنم جریان النهضه در این ترورها نقش نداشته باشد، بلکه آمریکا و رژیم صهیونیستی دخیل در این ترورها هستند. البته احتمالاً فرانسه نیز از نظر اطلاعاتی- امنیتی کمک‌هایی داشته است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ارتش تونس ممکن است همچون مصر وارد عمل شود؟ با اشاره به اینکه ارتش تونس پایگاه مردمی ارتش مصر را ندارد، افزود: به همین دلیل مانند ارتش مصر نمی‌تواند با مداخله و تغییر و جابجایی در حکومت کار را یکسره کند.

سفیر سابق ایران در الجزایر ادامه داد:‌ بر همین مبنا تصور می‌کنم تونس به سمت هرج و مرج بیشتر پیش رفته و سلاح این تشنجات نیز از سوی رژیم صهیونیستی تامین خواهد شد.

ابیانه در پاسخ به این سوال که آیا جریان اسلامگرا در تونس نیز مانند مصر به حاشیه رانده خواهد شد، گفت:‌ هم‌اینک جریان‌های اسلامگرا و تکنوکرات در مقابل حکومت ائتلافی قرار دارند و بعید است که تکنوکرات‌ها و لیبرال‌ها به سرعت به قدرت برسند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار