امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۴:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28354
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۴
تعداد بازدید: 122
گلنار ثروتیان دختر «بهروز ثروتیان» پژوهشگر فقید حوزه ادبیات در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره ...

گلنار ثروتیان دختر «بهروز ثروتیان» پژوهشگر فقید حوزه ادبیات در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره انتشار آخرین کتاب‌های باقی‌مانده از پدرش اظهار داشت: «جادو سخن جهان نظامی» یکی از آثار مرحوم ثروتیان است که بزودی از سوی انتشارات معین منتشر خواهد شد و چند روزی است قرارداد آن منعقد شده است.

وی ضمن اشاره به آثار تجدید چاپ شده هم عنوان کرد: پس از درگذشت پدرم «شرح دیوان حافظ» چهار هزار صفحه در چهار جلد از سوی انتشارات نگاه تجدید چاپ شد.

ثروتیان در ادامه پیرامون تفسیر صفی‌علی شاه هم تصریح کرد: این تفسیر که در روزهای پایانی عمر پدرم در دست بررسی بود بزودی از سوی انتشارات بین‌الملل مراحل پایانی چاپ را سپری می‌کند.

فرزند زنده یاد ثروتیان بیان کرد: یکی از کتاب‌های آماده انتشار «نوبت سوم» است که به گزینش بخش تفسیر عرفانی «کشف‌الاسرار» میبدی اختصاص دارد و قرار است از سوی انتشارات سروش منتشر شود اما پس از بررسی قرارداد آن بسته خواهد شد.

وی ادامه داد: استاد ثروتیان ضمن تصحیح و مطالعه این اثر به نکاتی درباره تاثیرپذیری اندیشه و زبان نیر از اندیشه سعدی رسیده بود. برهمین اساس این دستاوردها را در کتابی با عنوان «نیر و تاثیرپذیری از نخل‌بندی سعدی» گردآوری و آماده انتشار کرد.

گفتنی است، مراسم سالگرد درگذشت زنده یاد «بهروز ثروتیان» هفتم مرداد برگزار می‌شود.

این مراسم در دو نوبت صبح و عصر از سوی خانواده تدارک دیده شده است، صبح هفتم مرداد در بهشت سکینه کرج بر سر مزار این مولف مراسمی برگزار خواهد شد و برنامه عصر در تهران از ساعت 16 تا 17:30 مراسمی در مسجد نور واقع در میدان فاطمی برگزار می‌شود.

بهروز ثروتیان، استاد دانشگاه و پژوهشگر ادبی که تحقیقات فراوانی از او در حوزه نظامی‌شناسی منتشر شده است، روز شنبه در سن 75 سالگی در گوهردشت کرج درگذشت. پیکر این نویسنده و پژوهشگر ادبی در قطعه‌ هنرمندان کرج به خاک سپرده شد، این مولف در روزهای پایانی عمر مشغول کار بر روی آخرین دست‌نوشته‌هایش در زمینه تصحیح «تفسیر عرفانی صفی‌علی‌ شاه از قرآن کریم» بوده است.

تصحیح و شرح آثار نظامی (6 جلد)، فرّ در شاهنامه، تصحیح جاودان خرد، پیر طریقت گفت، بیان در شعر فارسی، روایات گهربار، طنز و رمز در الهی‌نامه، بازنویسی آثار نظامی برای جوانان (6 جلد)، رویای عشق در مثنوی گل و نوروز، گزیده مخزن‌الاسرار، آئینه غیب، سلام بر حیدر بابا (شعر فارسی)، ترجمه حیدربابا یه سلام، از ایران چه می‌دانیم (7 جلد)، شعر و اندیشه نیما یوشیج، اندیشه‌های نظامی گنجه‌ای و نقش بیان در آفرینش خیال برخی آثار چاپ شده از بهروز ثروتیان هستند.

این محقق متولد 1316 میاندوآب، فارغ‌التحصیل مقطع دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران، نظامی‌شناس و پژوهشگر بود. وی از سال 1365 تا 1382 با دانشگاه آزاد واحد کرج همکاری داشت. وی پس از آن تا زمان فوت به تصحیح غزلیات حافظ و تحقیق درباره تفسیر صفی علیشاه مشغول بود.

نخستین کتاب ثروتیان در ابتدای دهه 1350 با عنوان «بررسی فر در شاهنامه فردوسی» از سوی انتشارات موسسه تاریخ و فرهنگ ایران منتشر شد. وی تحقیقات و آثار بسیاری در حوزه نظامی‌شناسی داشت.

آثار این پژوهشگر فقید به شرح زیرند: «مخزن‌الاسرار»، «لیلی و مجنون»، «خسرو و شیرین»، «هفت پیکر»، «شرف‌نامه»، «اقبال‌نامه»، نقد و بررسی دستنویس‌ها و نسخ علمی «غزلیات حافظ»، «شرح غزلیات حافظ»، «فرهنگ اصطلاحات و تعریفات نفایس‌الفنون»، «بررسی فر در شاهنامه فردوسی»، «تصحیح جاودان خرد»، «پیر طریقت گفت» (سخنان خواجه عبدالله انصاری)، «بیان در شعر فارسی»، «فن بیان در آفرینش خیال»، «الفبانامه فارسی برای بیگانگان به زبان اسپرانتو»، «روایات گهربار» (گزیده‌ای از تفسیر کشف‌الاسرار)، «طنز و رمز در الهی‌نامه»، «خسرو و شیرین»، «نظامی گنجه‌ای»، «لیلی و مجنون نظامی گنجه‌ای»، «گنج رازها» (بازنویسی و تلخیص مخزن‌الاسرار نظامی گنجه‌ای)، «خسرو و شیرین» (بازنویسی و تلخیص)، «آیینه اسکندر» (بازنویسی و تلخیص شرف‌نامه)، «اقبال اسکندری» (بازنویسی و تلخیص اقبال‌نامه)، «نقد آرزوها» (بازنویسی و تلخیص مثنوی الهی‌نامه)، «مرغان صحرای عشق» (بازنویسی و تلخیص منطق‌الطیر)، «درخت طوبی»، «رویای عشق در مثنوی گل و نوروز»، «گزیده مخزن‌الاسرار»، «آیینه غیب نظامی گنجه‌ای در مثنوی مخزن الاسرار»، «سلام بر حیدر بابا»، «اندیشه و هنر در شعر نیما یوشیج»، «قصه‌های خوب خوب: قصه‌های برگزیده کلیله و دمنه به زبان ساده»، «اندیشه‌های نظامی گنجه‌ای»، «سروده‌های بیگمان حافظ»، «صدای پای آب» (نقد و بررسی اشعار سهراب سپهری)، «شرح و نقد غزلیات شمس تبریزی»، «الفبای شکل خیال در مثنوی گل و نوروز»، «زن‍دگ‍ی و ش‍ع‍ر ع‍طار ن‍یش‍اب‍وری‌»، «حافظ غزللرینی تورکجه یازسایدی»، «نامه‌های حافظ»، «بازنویسی و نقد المعجم فی معاییر اشعار العجم»، «راز عشق در لیلی و مجنون نظامی گنجه‌ای»، «شرح مخزن‌الاسرار نظامی گنجه‌ای»، «شرح راز منطق‌الطیر عطار»، «شرح ساده گلشن راز»، «بشنو از نی» (شرح ساده مثنوی معنوی)، «شهریار ملک سخن با منظومه فارسی سلام بر حیدربابا»، «هفت افسانه خیال‌انگیز در هفت پیکر نظامی گنجه‌ای»، «علی (ع) در تفسیر کشف‌الاسرار میبدی»، «دیوان نیر تبریزی»، «اولیای ذکر در تذکرةالاولیا عطار»، «غزلیات سعدی»، «هنر و اندیشه نظامی گنجه‌ای»، «کشمکش زندگی در جنگل کلیله و دمنه»، «لذت بهت‌زدگی در شعر محمدعلی بهمنی»، «زنان افسانه‌ای در آثار نظامی گنجه‌ای»، «عشق پرشور شهریار و پری»، «فیه ما فیه»، «خردنامه‌های ایران باستان»، «صفی‌علیشاه و تفسیرش».

ثروتیان ظهر شنبه (هفتم مرداد) بر اثر ایست قلبی در منزل خود در رجایی‌شهر کرج درگذشت.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها