امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۶:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28358
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۴
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و به‌نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمید شاه‌آبادی معاون هنری ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و به‌نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمید شاه‌آبادی معاون هنری وزیرفرهنگ  وارشاد اسلامی از استاد علی معلم دامغانی که اخیرا به دلیل عارضه سکته مغزی دربیمارستان بستری شده است عیادت کرد.
شاه آبادی دراین ملاقات با اشاره به این که علی معلم دامغانی یکی از برجسته‌ترین چهرهای معاصر در حیطه فرهنگ و ادب است خطاب به او گفت: از لحظه ای که خبرناگوار بیماری شما منعکس شد هم ما و هم جامعه هنری در اندوه فراوان به سر می بریم.از آنجایی که طی سال های گذشته تا امروز همواره خدمات فراوانی درعرصه فرهنگ و هنر این مملکت داشته‌اید آرزومندیم تا بار دیگر با به دست آوردن بهبودی خود به آغوش جامعه هنری بازگردید.

وی اضافه کرد: نام شما در تاریخ ایران ماندگار است.ارادتی که مردم به شما دارند نشانگر آن است که بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی کشور، وامدار فعالیت های ارزنده شما بوده است.علاقه ای که مقام معظم رهبری به شما دارند بر کسی پوشیده نیست و تمام این ها به دلیل کارهای ماندگاری است که شما از خود به جای گذاشته‌اید.

علی معلم دامغانی نیز دراین ملاقات خطاب به معاون هنری وزیرارشاد گفت: میراث شما همواره بر پایه تعلیم و تربیت استوار بوده است.چندان که سالهاست مشغله تان نیز دراین حیطه برپایه رونق دادن به فرهنگ و هنر مبتنی شده است.

وی درباره حضورش در طول مدت بیماری در بیمارستان نیز گفت:بهانه حضور من در این محیط سر اسر  محبت  وگرمی و شفقت به دلیل بیماری ناگهانی بود که باعث شد چند روزی مهمان این محیط باشم و با کادر پزشکی آشنا شوم که انگار از جنس خاکیان نیستند و فرشته‌اند.

استاد معلم دراین ملاقات درباره واژه "ولایت"نیز توضیح داد:دایره ولایت دایره ای گسترده است.تصور کنید درجامعه ای زندگی می کنیم که پدر بر فرزند ولایت دارد،یا حتی در خانواده، فردی هست که به عنوان بزرگ تر برآن خانواده ولایت دارد.درعین حال،ولایت فقط آن نیست که صاحب ولایت به امر کردن بپردازد. بلکه کسی که ولایت را می پذیرد تمام سنگینی ها را به دوش می گیرد.درواقع کسی که ولایت را می پذیرد مسئول است و پذیرفته  که در ولی و پدر درخانواده یا شهریار در یک ملک باشد.این واژه درسطوح گوناگون مصادیق مختلفی دارد.  

سپس،شاه آبادی دراین نشست دوستانه با اشاره به فعالیت های مختلف و مستمر استاد معلم ادامه داد: یادگاری هایی که از خودتان هم در فرهنگستان هنر و هم در مجموعه آثار مکتوب به جا گذاشته اید نشانگر خدمات ارزنده و شایسته طی سال های گذشته تا به امروز است.به خاطر دارم یک بار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به من گفتند که وزیر فرهنگ و ارشاد قطر به ایران آمده و می خواهد در مدت زمان اقامت خود کاری درحیطه موسیقی یا نمایش ببیند.این درحالی بود که آمدن وزیر فرهنگ و ارشاد قطر با ایام اربعین مصادف شده بود و تنها برنامه ای که در آن زمان اجرا می شد "عشاق نامه"اثر ماندگار استاد معلم با مشارکت ارکستر سمفونیک بود.  

شاه آبادی هم چنین درباره بارزترین مولفه استاد معلم تصریح کرد:کشور ما از دیرباز تا امروز همواره دارای افتخارات متعدد و چهره های درخشان درعرصه فرهنگ و هنر بوده است.درواقع، وجه تمایز جدی که ما با سایر کشورهای دنیا داریم دراین است که بیش از آنکه به لحاظ پیشرفت های صنعتی درجهان شهره باشیم،از منظر فرهنگ و هنر پیشرو بوده ایم.اگرچه در حوزه های صنعتی نیز پیشرفت های چشمگیری داشته ایم.پرباری وغنای فرهنگ و هنر ایران به دلیل وجود چهره هایی است که از دوران کودکی زندگی خود را صرف فرهنگ کرده اند.استاد علی معلم دامغانی شخصیتی است که شاگردان بسیاری در طول حیات خود پرورش داده و صاحب سبک بودن، او را به چهره  ای منحصر به فرد مبدل کرده است.

شاه آبادی اضافه کرد:استاد معلم از معدود چهره هایی است که در عرصه فرهنگ و هنر مقتضیات زمان را شناخته و به مدد فراگیری علوم مختلف به درجه متعالی از دانش و آگاهی دست یافته است.خاطرم هست در یکی از دوره های جشنواره تئاتر عر وسکی او نظرات کارشناسانه ای ارائه کرد که در نوع خود بی بدیل بود و نشان از مطالعه وسیع ایشان در این حیطه داشت.هم چنین در حوزه موسیقی دانش استاد سرچشمه بروز ایده های ناب و آثار ماندگارشده است.

معاون هنری وزیر ارشاد در پایان خاطرنشان کرد:استاد معلم از معدود چهره های فرهنگی است که توانسته در آثارش اهل بیت "ع" را برای نسل جوان معرفی کرده و زوایای فکری و اندیشه اهل بیت را به این نسل بشناساند.از این روست که حضرت آقا همواره از استاد معلم به عنوان یکی از چهره های نیک فرهنگی یاد می کنند.

وی در پایان گفت:امیدوارم به زودی ابر بیماری از سر این استاد برجسته دور شود و او به کانون خانواده خود وهمین طور خانواده  بزرگ هنر برگردد تا بتوانیم از چشمه معرفت وجود او بیش از گذشته بهره مند شویم.
انتهای پیام / ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها