امروز : چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ - 2017 January 18
۰۹:۴۸
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28359
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۴
تعداد بازدید: 47
عبدالرحیم سعیدی‌راد شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره جلسه دیدار شاعران با رهبر انقلاب، این جلسه را خوب ارزیابی کرد و درباره سخنان ...

عبدالرحیم سعیدی‌راد شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره جلسه دیدار شاعران با رهبر انقلاب، این جلسه را خوب ارزیابی کرد و درباره سخنان معظم له گفت: ایشان در این دیدار به چند نکته مهم اشاره کردند. اول ظهور و بروز احساس شاعرانه در قالب شعرهای عاشقانه و بحث دلتنگی که به هر حال بخشی از شعر است و فرمودند که این حس دلتنگی از گذشته تا کنون در اشعار شاعران وجود داشته است.
 
وی افزود: بحث مهم دیگر ایشان درباره اندیشه و حکمت شاعرانه بود که سعدی را مثال زدند که هم شعرهای عاشقانه فراوان دارد و هم حکمت بر اندیشه و شعرش غالب است و شاعران باید توجه کنند که اندیشه و حکمت در شعرشان غلبه پیدا کند و جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.

سعیدی‌راد اظهار داشت: رهبر انقلاب به شاعران توصیه دیگری هم داشتند و آن اینکه از شاعران خواستند به مسائل روز و مورد نیاز جامعه در اشعارشان بپردازند. بعد دوران دفاع مقدس را مثال زدند و گفتند امروز هم جهاد بزرگتری مثل آن دوران وجود دارد و شاعران باید گوشه چشمی به آن داشتند و در این اینجا به مساله مهمی اشاره کردند و آن پرداختن به سبک زندگی اسلامی در اشعار بود.
 
این شاعر در پاسخ به این سئوال که این مهم چگونه محقق می‌شود، گفت: من ورود سبک زندگی به اشعار را این گونه در می‌یابم که در اشعارمان از مسائل روز، آن گونه که آن را درست‌تر می‌یابیم استفاده کنیم و البته چنین کاری هنر و روحیه خاصی می‌طلبد و بسیاری از شاعران نخواهند توانست این کار را انجام دهند.

وی افزود: نکته مهم دیگر این است که وقتی شاعران به مسائل روز در اشعارشان می‌پردازند جامعه هم باید ظرفیت پذیرش داشته باشد. به هر حال هر کس از مسائل روز برداشتی دارد که ممکن است صد در صد درست نباشد اما باید زمینه ظهور این اندیشه و پذیرش مردمی آن فراهم شود.
 
سعیدی راد گفت: مهم این است که مواضع اندیشه‌مند و اسلامی در ارتباط با جامعه در اشعار بیاید و برای پذیرش آن به تمهیداتی نیاز است. الان فکر می‌کنم مردم ظرفیت پذیرش در  قالب طنز را دارند و وقتی شاعری به طنز از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی در قالب طنز می‌گوید، از طرف جامعه پذیرفته می‌شود. در دوره‌ای هم زمینه پذیرش اشعار در قالبی که مرحوم آقاسی به آن می‌پرداخت، فراهم بود اما امروز زمینه ظهور و بروز پرداختن به سبک زندگی و مسائل روز بیشتر در بستر طنز فراهم است.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها